Reklama

Niedziela Łódzka

Biznes w rękach katolików

Agnieszka Bugała

Jak wynika z danych fundacji Wiara w Biznesie 95 proc. przedsiębiorców w Polsce przyznaje się do wyznania rzymskokatolickiego. 80 proc. z tej grupy przynajmniej raz w miesiącu uczęszcza do kościoła, a 60 proc. z nich udaje się tam przynajmniej raz w tygodniu i czują się zaangażowani w życie Kościoła. 70 proc. wpływów do budżetu państwa stanowią małe i średnie firmy, tzn. takie, które zatrudniają do 250 pracowników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazuje się, że chrześcijańscy przedsiębiorcy stanowią całkiem potężną grupę społeczną, z którą mało kto się liczy. W konfrontacji z państwem czy jakimkolwiek urzędem przedsiębiorca, bez względu na wyznanie, styka się raczej z murem urzędniczych przepisów i kolejnych wymogów stawianych przez prawo.

Jak mówi Tomasz Sztreker – jeden z organizatorów konferencji, absolwent SGH, prezes Polskiej Akademii Biznesu: – Prawo w Polsce tworzy się pod korporacje, a nie pod małych i średnich przedsiębiorców, których jest zdecydowana większość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cykl konferencji

To właśnie im wychodzi naprzeciw Stowarzyszenie Wiara w Biznesie z cyklem 21 konferencji Katolicka Rewolucja w Biznesie odbywających się na terenie całej Polski. W Łodzi wydarzenie to miało miejsce w minionym tygodniu w parafii św. Anny. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele biura nieruchomości, transportu międzynarodowego, osoby zajmujące się utylizacją odpadów, sprzedażą i wymianą opon czy produkcją guzików.

Przy tak dużej różnorodności branżowej wspólnym mianownikiem może być tylko jedno – pytania: Co znaczy być chrześcijańskim przedsiębiorcą? Z jakimi wyzwaniami i dylematami musi się on mierzyć? Ale także: Jak poprzez swoją pracę pełnić wolę Bożą?

Na te pytania próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście.

Ks. dr Przemysław Król – specjalista w sprawie moralności podatkowej, a także były duszpasterz przedsiębiorców i pracodawców – w swoim wystąpieniu poruszał kwestię moralności i etyki w prowadzeniu biznesu. Tomasz Sztreker zajmował się kwestią edukacji w zakresie finansów i ekonomii, udowadniając, że tak naprawdę mało która uczelnia faktycznie przygotowuje do prowadzenia własnego biznesu i wskazując na brak konkretnych narzędzi, które mogłyby pomóc w rozwoju niedużych firm. Jerzy Kwaśniewski, adwokat i prezes Ordo Iuris, w prelekcji: „Co może zniszczyć Twoją firmę” rozważał zagadnienia natury prawnej, zauważając, że wobec zalewu kolejnych ustaw wprowadzanych w życie przedsiębiorca powinien poświęcić ok. 4 godz. dziennie na samo ich czytanie. W związku z tym niewiele jest osób mogących ze 100-procentową pewnością stwierdzić, że działają zgodnie z prawem, skoro to prawo nieustannie się zmienia.

Reklama

Fenomen przedsiębiorczości

Przytaczając słowa Henryka Siodmoka, prezesa zarządu grupy Atlas, Tomasz Sztreker zwrócił uwagę na fenomen, jakim jest niezwykle wysoki współczynnik przedsiębiorczości wśród Polaków w warunkach, które absolutnie temu nie sprzyjaną. Biorąc pod uwagę ilość przepracowanych godzin i czas, jaki poświęca się na biurokrację, niezwykle wysoką konkurencyjność objawiającą się m.in. tym, że gdy tylko ktoś wpadnie na jakiś pomysł na biznes, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne firmy o podobnym profilu, a także brak równości wobec prawa, które sprzyja rozwojowi korporacji, a nie małych i średnich firm, zadziwiające jest, jak wiele osób decyduje się mimo wszystko na otworzenie swojej działalności gospodarczej. Kim więc jest katolicki biznesman?

Okiem teologa, biznesmana i prawnika

Na ten temat dyskutowano na zakończenie spotkania. – Samo przestrzeganie prawa to za mało, aby móc się nazwać chrześcijańskim przedsiębiorcą. Coraz częściej będą pojawiać się sytuacje, gdy działanie zgodne z prawem nie zawsze będzie działaniem moralnym – mówił ks. Przemysław Król.

Z kolei Krzysztof Jędrzejewski – dominujący akcjonariusz spółki Mostostal Zabrze SA, który dołączył do panelu dyskusyjnego – za cechy charakteryzujące chrześcijańskiego przedsiębiorcę uznał bojaźń Bożą „rozumianą jako uznanie Boga za najwyższy autorytet” i wiarygodność.

Razem ku zmianom

Zmiana sytuacji polskiego przedsiębiorcy nie jest możliwa bez organizacji, która mogłaby zgłaszać konkretne postulaty i doprowadzać do zmian prawa. Jak mówi dla „Niedzieli” Tomasz Sztreker: – Naszym priorytetem na tę chwilę jest zgromadzenie wszystkich tych osób, które mają ochotę włączyć się w nasze działanie i stworzenie organizacji, która będzie działała na rzecz lobbowania i walki o te idee, które są dla chrześcijańskich przedsiębiorców najważniejsze w kontekście rozwoju biznesu. Zależy nam na zmianie prawa, ale zależy nam też abyśmy mogli działać zgodnie z prawem. Po cyklu konferencji mamy zamiar stworzyć raport rekomendacyjny dla rządu i zależy nam, aby nie był on kolejnym ładnie oprawionym dokumentem, który zostanie odłożony na półkę, ale by on rzeczywiście zaczął istnieć i abyśmy stali się partnerem do rozmowy. Zmiany, które chcemy wdrożyć to np. zmiany podatkowe (dotyczące CIT czy kwoty wolnej od podatku), możliwość eksportu towaru na Wschód, zmiany związane ze współpracą z samorządami. Przedsiębiorca chrześcijański, który chce działać uczciwie, działa zwykle na zasadach nierównej konkurencji. Wiele osób zatrudnia pracowników bez umowy o pracę, omija podatki – my nie chcemy tego robić. Dlatego m.in. jest ta konferencja dzisiaj, abyśmy umieli powiedzieć, że nie zgadzamy się na tego typu rzeczy i naszym celem jest zmiana prawa w taki sposób, aby ono było uczciwe dla wszystkich i abyśmy mogli wszyscy być sprawiedliwie traktowani.

Od września w całej Polsce ruszą chrześcijańskie grupy biznesu o charakterze networkingowo-warsztatowym, które będą zrzeszać lokalnych przedsiębiorców i działać na rzecz ich rozwoju zgodnie z chrześcijańską etyką.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-05-23 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piękny jubileusz

Chrześcijańscy przedsiębiorcy w procesji z darami ofiarnymi

Maria Fortuna-Sudor

Chrześcijańscy przedsiębiorcy w procesji z darami ofiarnymi

Więcej ...

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

Więcej ...

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...