Celowo wywołali pożary
Tragiczne pożary w pobliżu Aten, w wyniku których zginęło prawie 100 osób, prawdopodobnie wywołały celowe podpalenia. Według greckich władz, są poważne przesłanki, żeby tak sądzić. Sugerują to m.in. analiza obrazu satelitarnego i wyniki inspekcji lokalnych pożarów, które wybuchły w krótkim czasie w wielu miejscach. – Kwestia pożaru, który zaczął się na górze Pentelikon i rozprzestrzenił na Mati, miasto, gdzie jest najwięcej ofiar, budzi wiele pytań. Mamy fizyczne ślady, które są przedmiotem dochodzenia – powiedział dziennikarzom grecki minister ds. porządku publicznego Nikos Toskas.
Wcześniej była mowa o możliwości wywołania pożaru przez iskrzenie z uszkodzonego pylonu sieci elektrycznej. Do końca tygodnia opanowano prawie wszystkie pożary, które szalały głównie w Attyce w pobliżu Aten, ale również na Krecie, trwała identyfikacja i poszukiwanie ofiar ognia na wybrzeżu na wschód od Aten. Tegoroczne pożary w Grecji należą do najtragiczniejszych w skutkach w Europie w XXI wieku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Według greckich władz, w rejonie Mati, gdzie ogień objął prawie 2,5 tys. domów, połowa nie nadaje się do zamieszkania. Ogień zniszczył wiele budynków i wymusił ewakuację kilku miejscowości. Wśród zabitych są całe rodziny z dziećmi. Większość ofiar to ludzie, którzy z powodu pożarów zostali uwięzieni w swoich domach lub samochodach; pozostali utonęli w morzu, uciekając przed płomieniami. Zginęło m.in. dwoje Polaków – matka z synem; zatonęła łódź, na której ewakuowali się z hotelu zagrożonego spaleniem. – Za tymi pożarami prawdopodobnie stoją koncerny deweloperskie. To jest tajemnica poliszynela, że w ten sposób uzyskują grunty pod przyszłą zabudowę – ocenia Ryszard Żółtaniecki, b. ambasador Polski w Atenach.
Wojciech Dudkiewicz
Nowa faza
Przyzwyczajamy się do stylu prezydenta USA Donalda Trumpa, który używa sporo wielkich słów. Tym razem, po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem, ogłosił, że relacje USA i UE wkraczają w nową fazę i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Na czas rozmów USA wstrzyma się z kolejnymi taryfami. To dla wszystkich dobra wiadomość, która zastępuje poprzednie przekazy, że doszło do eskalacji sporu handlowego między UE i USA, w związku z nałożeniem taryf celnych. Jednak nie do końca wiadomo, jak i kiedy nowa faza może się skończyć. Nie znamy wszystkich szczegółów spotkania, ale według CNBC, Trump uzyskał ustępstwa od UE, które mogą pozwolić na uniknięcie wojny handlowej. Trump powiedział dziennikarzom, że Unia zgodziła się na natychmiastowe zwiększenie importu amerykańskiej soi i gazu skroplonego oraz obniżenie taryf w przemyśle. UE importuje rocznie z USA towary za 250 mld euro, natomiast wysyła za ocean dobra warte 370 mld euro. Wynoszący 120 mld euro rocznie deficyt po stronie USA jest przyczyną niezadowolenia Trumpa i protekcjonistycznych inicjatyw.
wd
Teraz wygrał wybory
Reklama
Były krykiecista Imran Khan ogłosił zwycięstwo swojej partii Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI) w wyborach parlamentarnych w Pakistanie. Zwycięstwo PTI, które po przeliczeniu większości głosów miało znaczną przewagę nad rządzącą dotąd Pakistańską Ligą Muzułmańską Nawaz (PML-N) – oznacza, że Khan, charyzmatyczny mistrz krykieta, który w 1992 r. poprowadził Pakistan do zwycięstwa w Pucharze Świata, zostanie premierem. – To będzie pierwszy rząd, który nie będzie stosował politycznych represji – zapowiedział. Obiecał, że rząd będzie pomagał najbiedniejszym, walczył z korupcją oraz stosował takie samo prawo wobec każdego, czyli obiecał to, co już wielu przed nim obiecało. Nawaz Sharif, były premier i lider PML-N, zapowiedział, że nie zaakceptuje rezultatu wyborów, zarzuca ingerencję armii w głosowanie.
wd
Przykręcają śrubę
W Hongkongu, specjalnym regionie administracyjnym Chin, trwa przykręcanie śruby. Władze chcą zamknąć Partię Narodową, niepodległościowe ugrupowanie, opowiadające się za zwiększeniem niezależności Hongkongu od władz w Pekinie. Władze Hongkongu przesłały liderowi partii wezwanie do zakończenia działalności ugrupowania. Andy Chan Ho-tin miał czas do 7 sierpnia br. na odniesienie się do wniosku.
wd
Opuści ambasadę
Julian Assange, założyciel i szef portalu internetowego WikiLeaks, będzie musiał opuścić ambasadę Ekwadoru w Londynie, gdzie schronił się sześć lat temu. Informacje te podał prezydent Ekwadoru Lenin Moreno, który przebywał w Londynie i rozmawiał m.in. na temat Assange’a, któremu miało zostać cofnięte prawo azylu. Jest on oskarżany przez Szwecję (ściga go list gończy) o gwałt oraz molestowanie seksualne. Assange zaprzecza oskarżeniom, utrzymując, że jest to zemsta za opublikowanie przez WikiLeaks tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych.
wd
Podobne flagi
Pełniący obowiązki premiera Nowej Zelandii Winston Peters (zastępuje premier Jacindę Ardern, która jest na urlopie macierzyńskim po urodzeniu córki) zaatakował Australię, oskarżając ją o skopiowanie flagi jego kraju. Peters, znany z ostrego języka, domaga się, aby Australia zmieniła swoją flagę, bo jest zbyt podobna do flagi jego kraju. Flaga Nowej Zelandii została przyjęta w 1902 r., australijska – w 1954 r. W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których były mylone. Zostały np. omyłkowo zamienione podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
jk