Reklama

Zło dobrem zwyciężaj!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. Pod takim właśnie hasłem w naszej małkińskiej gminie w dniach od 2 do 14 marca odbyła się wystawa fotograficzna pt. Kapłan - poświęcona pamięci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Mieszkańcy całej Małkini oraz okolicznych miejscowości mogli codziennie zwiedzać wystawę w Gminnym Ośrodku Kultury od godz. 9.00 do 20.00. Ks. Czesław Banaszkiewicz, kurator wystawy, pragnął skierować ją szczególnie do dzieci i młodzieży, by w ten sposób przybliżyć im postać tego wielkiego kapłana i męczennika.
Dla naszej lokalnej wspólnoty wydarzenie to miało bardzo wielkie znaczenie. Pozwoliło bowiem nie tylko zapoznać się z osobą ks. Jerzego, ale przede wszystkim zgłębić przesłanie wypływające z jego męczeńskiej śmierci. Organizatorem wystawy był proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini ks. kan. Kazimierz Szymański oraz wójt gminy Małkinia Marek Kubaszewski.
Uroczystości związane z otwarciem wystawy rozpoczęto w Kościele Mszą św. koncelebrowaną o godz. 12.00. We wstępie Ksiądz Proboszcz powitał zebranych gości słowami jednej z religijnych pieśni: "Pomódl się dzisiaj, siostro i bracie, za Polskę, pomódl się za Ojczyznę. Pomódl się za wiarę, miłość, niepodległość, za sprawiedliwość, za więzionych, skazanych i zabitych". Przypomniał wszystkim zebranym o człowieku, który bez reszty oddał siebie na służbę - o ks. Jerzym Popiełuszce, który ciągle powtarzał za św. Pawłem: "Zło dobrem zwyciężaj". "Chcemy przypatrzeć się bliżej postaci sługi Bożego ks. Jerzego. Taką okazję stwarza nam otwarta dzisiaj w naszej wspólnocie wystawa poświęcona jego życiu i pracy duszpasterskiej - zaznaczył ks. kan. K. Szymański. - Niech ta wystawa będzie niepowtarzalną lekcją prawdziwej historii, niech będzie inspiracją do modlitewnych zamyśleń. «Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy...» - niechaj te słowa Sługi Bożego w sposób szczególny zakrólują w naszych sercach przez najbliższe dni".
Nieocenionym świadectwem były wspomnienia jego najbliższego współpracownika i przyjaciela ks. Czesława Banaszkiewicza. Oto, co powiedział podczas homilii: "Przywożę wam z Żoliborza duchowy testament męczennika za prawdę: «Zło dobrem zwyciężaj». Współpracowałem z nim przez 6 lat od 1978 r. Nie wolno nam o nim zapomnieć, nie wolno zmarnować tej męczeńskiej krwi, tak jak to dziś piszą w ankietach: «że został zamordowany w obozie koncentracyjnym». Dziś przypomina nam, że trzeba głosić prawdę i być gotowym oddać za nią życie. Gdy go pytano, dlaczego tak odważnie głosi kazania i Ewangelię - odpowiadał: «Ludzie świeccy mogą przemilczeć wiele spraw, mogą nie mówić o wszystkim, mnie - księdzu nie wolno milczeć. To, co robię, jest słuszne, dlatego jestem gotowy na wszystko. Kazania moje nie były skierowane przeciwko nikomu, ale przeciwko złu, kłamstwu niesprawiedliwości, poniewieraniu godności ludzkiej. Nigdy nie głosiłem własnej mądrości, kierowałem się Ewangelią, nauczaniem Prymasa Polski i Ojca Świętego». Pamiętajcie, ks. Jerzy oddał życie za Chrystusa, za prawdę, za Ewangelię. O tym trzeba mówić, nie był żadnym politykiem, ale był wielkim kapłanem, który stał się kandydatem na ołtarze, stał się sługą Bożym".
Po celebracji Mszy św. wszyscy zgromadzeni w świątyni procesjonalnie, rozważając tajemnice Różańca św., udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, aby dokonać przecięcia wstęgi. Słowa zachęty skierował do mieszkańców wójt gminy Marek Kubaszewski: "Mieszkańcy naszej gminy mają niepowtarzalną okazję uczestniczenia w wystawie poświęconej pamięci ks. J. Popiełuszki. W związku z tym serdecznie zachęcam państwa do zainteresowania tym wydarzeniem swych rodzin, znajomych i przyjaciół. Ważne jest, aby całe nasze społeczeństwo miało świadomość, że męczennik ten zginął za nas, aby nasza Ojczyzna była wolna. Wystawa ta przedstawia żywą historię Narodu polskiego. Trzeba podkreślić, że działalność ks. Jerzego i jego śmierć już dzisiaj zapisały się na kartach historii, dlatego mam nadzieję, że wystawa ta będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem".
Wystawę uświetnił montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini. Zwiedzający mogli także posłuchać z nagrań archiwalnych modlitwy z rozważaniami Różańca św. w wykonaniu ks. Jerzego, a także nabyć pamiątkowe książki, znaczki oraz dokonać wpisu do księgi pamiątkowej. Przez dwa tygodnie wystawę odwiedzała młodzież z wszystkich miejscowych szkół z terenu całej gminy Małkinia. Organizatorzy postarali się, aby dotarła ona do jak najszerszego grona uczestników, szczególnie dzieci i młodzieży.
"Zło dobrem zwyciężaj" - niech ten duchowy testament Księdza Jerzego stanie się bliski naszemu sercu w każdym dniu naszego życia. Starajmy się żyć duchową obecnością ks. Jerzego wśród nas i jego przesłaniem. Weźmy sobie do serca jego piękne słowa: "Obowiązek chrześcijanina to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować, bo za prawdę się płaci, tylko plewy nic nie kosztują. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasem zapłacić. Aby zwyciężać zło dobrem, trzeba troszczyć się o cnotę męstwa, która jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu. Chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa, za parę srebrników jałowego spokoju. Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko same potępienie zła, kłamstwa, zniewolenia, nienawiści i przemocy, ale sam musi być prawdziwym świadkiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi upominać się odważnie dla siebie i dla innych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...