Reklama

Watykan

Polak biskupem pomocniczym w Kanadzie

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował biskupem Karagandy w Kazachstanie dotychczasowego administratora apostolskiego Atyrau 66-letniego Włocha, bpa Adelio Dell’Oro. Jednocześnie powierzył jemu pełnienie nadal dotychczasowych obowiązków w Atyrau, do czasu, kiedy nie będzie innych decyzji. Także dzisiaj papież mianował biskupem tytularnym Case di Numidia oraz biskupem pomocniczym diecezji London w Kanadzie 50-letniego polskiego michalitę, ks. Józefa A. Dąbrowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Adelio Dell’Oro urodził się 31 lipca 1948 w Mediolanie. W 1959 wstąpił do tamtejszego niższego seminarium duchownego, w 1967 zdał maturę klasyczną i rozpoczął formację na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch w stolicy Lombardii. 28 czerwca 1972 przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował w różnych parafiach swej archidiecezji, uczył religii w miejscowych szkołach średnich i technicznych. W latach 1978-81 uczęszczał na kursy formacyjne dla pracowników duszpasterstwa liturgicznego przy Regionalnym Lombardzkim Instytucie Duszpasterskim.

W 1997 ks. A. Dell'Oro wyjechał jako misjonarz „fidei donum” (diecezjalny) do Kazachstanu. Przez 10 lat był ojcem duchowym w seminarium międzydiecezjalnym w Karagandzie i dyrektorem Caritas Kazachstanu. W latach 2007-09 był proboszczem w Wiśniówce-Arszały na terenie archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie i wykładał teologię pastoralną w wyższym seminarium duchownym w Karagandzie. Był też współpracownikiem nuncjatury apostolskiej w Kazachstanie. W latach 2010- 2012 przebywał we Włoszech, gdzie był prorektorem Kolegium Guastalla w Monza i asystentem kościelnym Bractwa Communione e Liberazione archidiecezji mediolańskiej. 7 grudnia 2012 został mianowany administratorem apostolskim Atyrau i wyniesiony do godności biskupa tytularnego Castulo. Sakrę przyjął 2 marca 2013 roku z rąk arcybiskupa Mediolanu, kard. Angelo Scoli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy biskup pomocniczy kanadyjskiej diecezji London, ks. Józef A. Dąbrowski, CSMA, urodził się 17 lipca 1964 roku w Wysokiej Strzyżowskiej, na terenie diecezji przemyskiej. Po ukończeniu Niższego Seminarium Duchownego Księży Michalitów, a także kursów języka włoskiego ukończył studia filozoficzno-teologiczne na Instytucie Teologicznym św. Piotra w Viterbo i uzyskał tam magisterium z teologii w 1991 roku. W tym mieście 4 maja 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie został posłany do Kanady, gdzie pracował w różnych parafiach diecezji London. W latach 2002-2003 był zastępcą ojca duchownego w Wyższym Seminarium Diecezjalnym św. Piotra, a w latach 2004-2004 członkiem diecezjalnej rady kapłańskiej. 19 czerwca 2013 został mianowany pierwszym przełożonym nowo utworzonej wiceprowincji północnoamerykańskiej, św. Katarzyny (Kateri) Tekakwitha.

Diecezja London leży na terenie stanu Ontario i należy do metropolii Toronto. Na jej terenie mieszka ponad 800 tys. katolików, stanowiących niemal 40 proc. ludności.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-01-31 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież u św. Marty: w tym jest diabeł

To diabeł skłania nas do upokarzania słabych. W nim bowiem nie ma współczucia – mówił papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.

Więcej ...

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...