Reklama

Śladami Zbawiciela

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej przyciąga do kościoła pod wezwaniem Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą wiernych w różnym wieku: dzieci, młodzież, osoby w sile wieku i starszych. Co tydzień w piątek, około godziny 16.00, zbierają się, by rozważać Mękę Pana Jezusa, który przez swoją krzyżową śmierć "świat odkupić raczył".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak powiedział Niedzieli Łowickiej nowomiejski proboszcz, ks. dr Stanisław Lech, w każdy piątek nabożeństwo to przygotowuje i prowadzi inna grupa wiernych. W tym roku jako pierwsze poprowadziły rozważania Stacji Drogi Krzyżowej siostry ze zgromadzeń zakonnych, następne nabożeństwa przygotowali: Krystyna Furmańska, młodzież z parafii, dzieci, rodziny. Ostatnia w tegorocznym Wielkim Poście Droga Krzyżowa przeprowadzona zostanie w jednej z wiosek parafii - prawdopodobnie przygotuje je miejscowa poetka, Elżbieta Olszak ze wsi Sacin.
Zostałam zaproszona do Nowego Miasta w drugi wielkopostny piątek, kiedy to rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej przygotowała Krystyna Furmańska. Już po raz trzeci w ten sposób włączyła się ona w przygotowania wiernych do pełnego, głębokiego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. Zapytana o motywy, które nią kierowały, gdy zgłaszała Księdzu Proboszczowi swoją gotowość do tej posługi, Krystyna Furmańska mówi o "wewnętrznej potrzebie i chęci uwypuklenia, podkreślenia ogromu poświęcenia Pana Jezusa dla nas wszystkich". "Zależy mi też - dodaje - na odpowiednim podkreśleniu i zaakcentowaniu głosem, czasem muzyką, momentów Drogi Krzyżowej, które dla mnie są szczególnie ważne".
Rozważania, opracowane przez Krystynę Furmańską, są przesycone jej osobistymi refleksjami, przeżyciami i modlitewnym zamyśleniem. W tym roku wątek prywatnych poszukiwań duchowych autorki był może jeszcze wyraźniej uchwytny, jako że zdecydowała się ona podzielić ze współparafianami swoimi doświadczeniami z pielgrzymki do Ziemi Świętej w marcu 1992 r. A zwłaszcza wspomnieniami z udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Wtedy to, podobnie jak 2000 lat temu nasz Zbawiciel, ona sama kroczyła wąskimi uliczkami miasta, pośród gwaru, zamieszania i nawoływań handlarzy, a jednocześnie tak blisko sercem i wyobraźnią tamtych wstrząsających i dramatycznych wydarzeń...
Pośród wspomnień Krystyny Furmańskiej z jerozolimskiej Drogi Krzyżowej nie brakuje akcentów polskich i związanego z nimi wzruszenia. Już przy rozważaniu stacji I: Pan Jezus skazany na śmierć, opowiada o marmurowej tablicy, znajdującej się w Kaplicy Skazania. Napisano na niej: "Chrystusowi Królowi w hołdzie - Armia Polska na Wschodzie 1944 r.".
"Kiedy pielgrzymi przechodzili do Stacji III: «Pan Jezus po raz pierwszy upada pod Krzyżem» - wspomina Krystyna Furmańska - z wieży meczetu płynęła wyśpiewywana przez muezina pieśń o niezwykłym brzmieniu, płynąca zdawałoby się wprost do nieba". W tym miejscu, o którym tradycja mówi, że tutaj nastąpił pierwszy upadek, stoi mała kaplica zbudowana dzięki staraniom Polaka - ks. Stefana Pietruszki z ofiar polskich uchodźców i żołnierzy. "Dodatkowe wzruszenie ściska znowu gardło - nie ukrywa Pani Krystyna - że jest to kapliczka polska. Wewnątrz niej znajduje się marmurowa płaskorzeźba, przedstawiająca upadającego pod krzyżem Chrystusa, dłuta Tadeusza Zielińskiego, wędrującego z Polską Armią. Rzeźba ta była zapowiedzią, że tak jak Pan Jezus powstał i szedł dalej, tak i Polska powstanie z upadku. Nad wejściem przedstawiona jest Droga Krzyżowa Polaków, w środkowej kopule znajduje się polski orzeł. Na ścianie jest krzyż z relikwiami, który to Polacy nieśli w Wielki Piątek 1941 r.
Ileż tu patriotyzmu i wyrażonego bólu, łączonego z bólem Chrystusa!".
Ks. Stanisław Lech podkreślał, że nabożeństwo Drogi Krzyżowej ofiarowane jest w Nowym Mieście w intencji pokoju na świecie. "Dziękujemy - mówił ks. Lech - że mogliśmy przejść myślą i sercem przez stacje Drogi Krzyżowej, która pokazuje, jak Bóg kocha i przeprowadza ludzi od śmierci do życia. On jest Dawcą Pokoju. I my także o ten pokój prosimy".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...