Reklama

Akcja Katolicka ma swoją siedzibę

Niedziela łowicka 14/2003

Jak czytamy we wstępie do Statutu Akcji Katolickiej, jest ona stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie najściślej współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła. Rację swojego istnienia znajduje ona w prawdzie o Kościele. Zorganizowana współpraca świeckich z hierarchią Kościoła w realizowaniu apostolskiej misji należy od czasów apostolskich do stałej i owocnej tradycji Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z inicjatywy Ojca Świętego Konferencja Episkopatu Polski erygowała działalność Akcji Katolickiej. W diecezji łowickiej stowarzyszenie to powołał do istnienia bp Alojzy Orszulik. Od początku istnienia Akcji Katolickiej w niektórych parafiach naszej diecezji rozwija się ona bardzo prężnie. Z inicjatywy prezes Marzeny Klakli, która z determinacją dążyła do powstania i właściwego działania AK, zorganizowane zostało biuro. Ksiądz Biskup ofiarował tej organizacji jedno z pomieszczeń w gmachu Kurii diecezjalnej. Biuro to zostało przygotowane i umeblowane przez panią Prezes.
8 marca 2003 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia biura Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Uroczystości przewodniczył bp Alojzy Orszulik. O godz. 11.00 w sali obrad Kurii łowickiej zebrała się 30-osobowa grupa przedstawicieli poszczególnych oddziałów Akcji Katolickiej z naszej diecezji. Członkowie Akcji, którzy przybyli na uroczystość poświęcenia, pochodzą z parafii: Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, św. Wojciecha w Białej Rawskiej, św. Andrzeja w Łęczycy, św. Rodziny w Jaktorowie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach, św. Jakuba w Skierniewicach, z parafii w Żychlinie, w Witonii oraz z parafii kutnowskich - św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca.
Bp Alojzy Orszulik mówił o historii Akcji Katolickiej, o jej założeniach, nadziejach, jakie pokładał przed wieloma laty i o nadziejach, jakie pokłada teraz w tej organizacji katolików świeckich. Ksiądz Biskup mówił też o trudnościach, jakie towarzyszyły inicjatywom powstania organizacji katolickich w czasach komunistycznych. Praktycznie wszystkie organizacje miały zakaz działalności. Mówił, że Akcja Katolicka jest organizacją, więc uczy świeckich katolików pracy w strukturach zorganizowanych. Przygotowuje ich do działalności w samorządach bądź nawet w partiach politycznych. Przede wszystkim jednakże jest ona ukierunkowana na działania apostolskie, na ścisłą współpracę z hierarchią Kościoła. Świeccy mają w sobie wielki potencjał wiedzy, umiejętności, wiary, które przez struktury zorganizowane mogą być wykorzystane w działalności apostolskiej i misyjnej Kościoła.
Następnie uczestnicy spotkania przeszli do nowo wyposażonego biura Akcji Katolickiej, by uczestniczyć w uroczystości poświęcenia. Podczas modlitwy Ksiądz Biskup prosił Boga, aby wszyscy, którzy w tym miejscu będą się spotykać i planować działania Akcji Katolickiej, wspierani pomocą Bożą, znajdowali właściwe rozwiązania dla dobra Kościoła - naszej Matki.
Po modlitwie i uroczystości poświęcenia Ksiądz Biskup opuścił zgromadzonych, a wszyscy zebrali się ponownie, by wziąć udział w obradach. Podczas spotkania omówiono terminy i formy uczestnictwa w Krajowej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę, w Dniach Społecznych, które odbywają się co roku w Warszawie - są to wykłady i prelekcje dotyczące spraw społeczno-politycznych. Wykłady te prowadzą wykładowcy uczelni świeckich, jak również znani dziennikarze i politycy. Głównym jednak tematem obrad była organizacja Krajowej Pielgrzymki Akcji Katolickiej do Rzymu, jaka odbędzie się w dniach od 23 kwietnia do 1 maja. Akcja Katolicka z całej Polski wyjeżdża aby uczcić 25. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W programie przewidziane jest spotkanie wszystkich uczestników pielgrzymki z Ojcem św. Z naszej diecezji, która jest jedną z mniejszych, jedzie przeszło 40 osób.
Omówiony został też termin rekolekcji diecezjalnych, połączonych z wyborami nowych władz, ponieważ kadencja obecnego zarządu na czele z panią Prezes w kwietniu dobiega końca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...