Reklama

U progu nowego milenium

Prymasowe dziedzictwo

Niedziela częstochowska 5/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2001 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymas Polski kard. Józef Glemp powołał do życia Komitet Obchodów tego Roku. Najpierw powołał Komitet Honorowy, w którym przewodnictwo objął osobiście i zaprosił do udziału księży kardynałów, arcybiskupów i ważne osobistości życia publicznego, a także wiele osób, które były ściślej związane z Prymasem Wyszyńskim. Następnie powołany został Komitet Organizacyjny Obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pod przewodnictwem bp. Mariana Dusia - wikariusza generalnego archidiecezji warszawskiej, który będzie pracować w kilku różnych grupach. Ksiądz Prymas powołał Radę Programową, zaprosił przedstawicieli archidiecezji i diecezji związanych z życiem i posługą Sługi Bożego oraz przedstawicieli instytutów życia konsekrowanego. Utworzył także sekcje: duszpastersko-liturgiczną, naukową, ds. artystycznych, pielgrzymek, mediów, młodzieży, kontaktów z Polonią oraz sponsoringową. Komitet ma więc wiele zadań do spełnienia.

Myślę, że Rok Kardynała Wyszyńskiego to bardzo cenny czas ofiarowany naszej Ojczyźnie. Wiadomo, że Prymas Tysiąclecia odegrał ogromną rolę w ciągu kilkudziesięciu lat powojennych. Były to lata komunizmu, totalitaryzmu, prześladowań Kościoła. Polska jako naród została uzależniona od działań komunistycznych i od decyzji płynących z Moskwy. Naród został zniewolony, wiele decyzji rządowych podejmowano w taki sposób, żeby służyły nie Polsce, ale Związkowi Radzieckiemu. Wielu Polaków pretendujących do stanowisk kierowniczych kształcono i wychowywano w Moskwie, a programy szkolne były tak sformułowane, żeby duch komunizmu zapanował również w Polsce, nad polską duszą.

Teraz, gdy znaleźliśmy się w sytuacji wolności, gdy nie ma już pręgierza obcych wojsk i decyzji partyjnych płynących z obcego mocarstwa, jesteśmy jakby otumanieni. Czujemy, że znajdujemy się na jakichś ruinach, w sytuacjach nieczytelnych. Często widać w nas jeszcze duszę bolszewicką, a w świadomości przewija się przekonanie, że wszystko nam się należy, że za nic nie odpowiadamy, i czekamy z założonymi rękami, aż ktoś za nas pomyśli. Dokonała się ogromna zmiana w naszym życiu. Z jednej strony został odrzucony znienawidzony system wartości, które faworyzował komunizm, ale z drugiej - nowy system wartości, albo nawet te wartości, które są obiektywnie prawdziwe, zostały jakby zakłócone przez trud przejścia do nowego ustroju społecznego, a także przez nowe prądy - ogromnego liberalizmu i sekularyzmu. Ludzie znów znaleźli się w sytuacji bardzo trudnej, niepewnej.

I tu przychodzi nam jako pomoc dziedzictwo kard. Wyszyńskiego - dziedzictwo chrześcijańskie, polskie, ogromna treść nauczania Prymasa Tysiąclecia, który w czasach totalitaryzmu nie ugiął się, powiedział swoje słynne "non possumus" - nie wolno nam ulegać komunizmowi. Kochał naród, Ojczyznę, uczył miłości do niej; kochał kulturę chrześcijańską; był człowiekiem Bożym, człowiekiem modlitwy i zaufania Bogu, człowiekiem Kościoła, który ten Kościół bardzo umiłował - aż do utraty wolności, do uwięzienia.

Polacy dzisiaj rozglądają się za kimś, kto by im coś podpowiedział, pouczył, z kogo mogliby brać przykład w trudnej rzeczywistości. Taką postacią jest Prymas Wyszyński. Przychodzi, żeby pomóc, pokazać wartości: kulturę polską, historię, rodzinę; przychodzi, żeby przypomnieć o Ślubach Jasnogórskich, o tym, co jest ważne. Zostaje także wielka spuścizna kaznodziejska Prymasa. Niektóre spośród jego dzieł są już wydrukowane i czekamy na dalsze tomy jego przemówień, kazań, homilii. Dziedzictwo kard. Stefana Wyszyńskiego ma nam pomóc, żebyśmy się nie rozchwiali jako naród, umieli obronić się przed nawałą nowej ateizacji i nowej demoralizacji, które z ogromną siłą prą na Polskę i nastają na polską duszę. Prymas chce pomóc nam uratować Polskę, naszą Ojczyznę, i to, co Polskę stanowi. Prowadzi nas na Jasną Górę, do Matki Bożej Królowej Polski i przekonuje, że nasze duszpasterstwo powinno być maryjne. Gorąco zachęca, byśmy umieli trzymać się Matki Bożej w programach duszpasterskich, w naszym wychowaniu rodzinnym, w zachowaniu własnej kultury, tożsamości narodowej. Matka Boża, która patronowała nam dotychczas i która pomagała w trudnych czasach Prymasa Tysiąclecia, może stać się również Patronką czasów nowych oraz nowych pokoleń Polaków żyjących w trzecim tysiącleciu.

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można wysłuchać w audycji radiowej "Spotkanie z Niedzielą", emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji "Wypowiedź dnia" codziennie o godz. 11.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Więcej ...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji częstochowskiej

2025-04-02 13:01

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego

2025-04-07 13:28

Adobe Stock

„Ziarna pokoju i nadziei" - to ogłoszony dziś przez Dykasterię do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Jak zaznaczono temat ten wybrał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie...

Kościół

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie...

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze...

Wiara

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?