Reklama

Diakoni na praktykach

Praktyki wielkopostne diakonów Łowickiego Wyższego Seminarium Duchownego trwają w tym roku w dniach od 10 marca do 20 kwietnia. Są one bezpośrednim przygotowaniem diakonów do pracy duszpasterskiej, przed przyjęciem przez nich święceń kapłańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I tak, diakon Paweł Białkowski udał się na praktyki do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, diakon Tomasz Cierpikowski - do parafii Świętego Ducha w Łowiczu, diakon Radosław Czarniak - do parafii Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą, diakon Marcin Dyśko - do parafii katedralnej w Łowiczu, diakon Zbigniew Kielan - do parafii Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach, diakon Jarosław Łękarski - do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie, diakon Konrad Świstak - do parafii św. Andrzeja Apostoła i św. Małgorzaty w Dmosinie, diakon Krzysztof Tempczyk - do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubochni.
Pierwsze swoje praktyki klerycy odbywają jako akolici, na V roku studiów seminaryjnych, a następnie właśnie podczas Wielkiego Postu, na VI kursie. Jak mówi regulamin praktyk duszpasterskich dla diakonów: "Praktyka duszpasterska diakonów służy formacji pastoralnej i jest czasem głębszej refleksji nad własnym powołaniem. Ma służyć lepszemu poznaniu pracy duszpasterskiej i życia kapłańskiego, w poczuciu odpowiedzialności za Kościół".
Radosław Czarniak powiedział Niedzieli Łowickiej: "W czasie praktyki mamy wejść w pracę duszpasterską parafii, przypatrywać się i wykonywać funkcje związane z liturgią, głosić kazania. Możemy sprawować sakrament chrztu św. i prowadzić pogrzeby. Pomagamy w organizowaniu rekolekcji w parafii, zapoznajemy się z działalnością grup parafialnych. Z kolei katecheza szkolna to duży dział przygotowujący nas do nauczania religii w szkołach. Poznajemy bezpośrednio życie parafii, bo już niedługo święcenia".
W szczegółach przebieg praktyk duszpasterskich określa wspomniany już wyżej regulamin. Przedstawia on wymagania względem odbywającego praktyki diakona, ale także opiekującego się nim księdza proboszcza. I tak na przykład "diakonowi należy powierzać prowadzenie katechizacji w szkole podstawowej, a także w szkole średniej". Ilość godzin katechetycznych określa proboszcz, który powinien także przynajmniej raz hospitować diakona, prowadzącego katechizację i omówić jej dobre i mniej dobre strony.
Diakon powinien także głosić homilie, z częstotliwością ustaloną przez księdza proboszcza, na podstawie udostępnionych mu w parafii materiałów homiletycznych. Także w tym przypadku diakon może oczekiwać wskazówek duszpastersko-metodycznych i skorzystać z doświadczenia księdza proboszcza.
Proboszcz winien także wprowadzić praktykanta w pracę kancelaryjną, czyli m.in. nauczyć go redagowania ogłoszeń parafialnych, dokonywania wpisów do ksiąg metrykalnych, zapoznać z przeprowadzeniem formalności przedślubnych i ze sposobem prowadzenia innych ksiąg kancelaryjnych.
Czas praktyki parafialnej jest także okresem szczególnej próby życia duchowego. Diakon zostaje wprowadzony w praktyki życia podobne do tych, w których przyjdzie mu żyć jako kapłanowi. Istotna jest więc umiejętność zachowania tego wszystkiego, bez czego życie kapłańskie staje się jałowe i zewnętrzne: m.in. codzienne uczestnictwo w Eucharystii, chwile indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu, codzienne czytanie i medytacja Słowa Bożego, rachunek sumienia, Różaniec, czytanie duchowne. Z sakramentu pokuty diakon korzysta według własnego sumienia.
Praca i postawa diakona-praktykanta zostaną następnie szczegółowo przedstawione w opinii o diakonie, którą ksiądz proboszcz przekaże rektorowi lub wicerektorowi Wyższego Seminarium Duchownego. Czas praktyk duszpasterskich to bardzo ważny moment w formacji przyszłych kapłanów, otaczajmy zatem diakonów naszą życzliwością i modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...