Reklama

Temat tygodnia

Wielkopostne rekolekcje

Niedziela płocka 14/2003

W czasie Wielkiego Postu różne wspólnoty przeżywają swe rekolekcje, zapraszając do ich przeprowadzenia np. Księży Biskupów. Przed kilkunastoma dniami wielkopostne skupienie dla diecezjalnych dyrektorów Caritas przeprowadził bp Roman Marcinkowski.
O treści rekolekcji i sposobach przepowiadania Słowa Bożego z Biskupem Romanem rozmawia ks. Adam Łach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Adam Łach: - Proszę Księdza Biskupa, jakie treści chciał Ksiądz Biskup przekazać swoim słuchaczom w trakcie rekolekcji?

Biskup Roman Marcinkowski: - Dwie sprawy są bardzo istotne. Po pierwsze chciałbym najlepiej, jak potrafię, przybliżyć im tajemnice Bożego Miłosierdzia, zwłaszcza w oparciu o Dzienniczek św. Faustyny. Ojciec Święty niejako zadał nam, byśmy jako miasto i diecezja dbali o rozpowszechnianie idei zawartych w Dzienniczku. Tajemnica Bożego miłosierdzia zawarta jest w całym objawieniu chrześcijańskim, ale zrozumienie tej tajemnicy jest ułatwione przez kontakt z tym właśnie dziełem. Św. Faustyna mówi, że miłosierdzie ma się objawiać w trzech rzeczach: przez modlitwę, słowo i czyn. Uświadomienie tej prawdy i wcielanie jej w życie - to drugi cel rekolekcji.

- Czy posługa głoszenia rekolekcji jest formą "miłosierdzia dokonywanego przez słowo"?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak to rozumiem. Gdy przygotowywałem te rekolekcje, towarzyszyła mi myśl, że jest to mój wkład w przepowiadanie miłosierdzia Bożego, o którym Bóg przypomniał św. Faustynie. Nie wiem, czy się to uda, ale będę się starał.

- Czy przyjęty przez wielu kaznodziejów, zwłaszcza starszego pokolenia, styl głoszenia rekolekcji, polegający na wzbudzaniu przede wszystkim lęku przed potępieniem, nie wydaje się zaprzeczać prawdzie o Bożym miłosierdziu?

- Niewątpliwie, choć nie oznacza to, że nauka o Bożym miłosierdziu nie uwzględnia wymiaru Sądu Bożego czy kary za grzechy. Miłosierdzie nie przysłania tego, co także jest przedmiotem wiary. Trzeba by więc rzetelnie przekazywać Ewangelię, a tam jest mowa o miłości, przebaczeniu i miłosierdziu, ale także o Sądzie Ostatecznym i wiecznym potępieniu, będącym konsekwencją opowiedzenia się za złem. Jednym słowem - nie straszyć i nie głaskać, lecz głosić to, co zawarte jest w Ewangelii. Należy jednak zastanowić się nad formą mówienia np. o grzechu czy Sądzie Bożym, tak, by dostosować przekaz do mentalności współczesnego człowieka.

Reklama

- Czas Wielkiego Postu to czas, kiedy wiele wspólnot odprawia swe rekolekcje. Co Ksiądz Biskup, jako doświadczony rekolekcjonista, poradziłby tym, którzy głoszą rekolekcje i w nich uczestniczą?

- To trudne pytanie. Jestem przekonany, że rekolekcje wielkopostne powinny zostać zreformowane. Wydaje się, że to, co jako rekolekcjoniści proponujemy słuchaczom, może okazać się niewystarczające. Nie wystarczy dziś bowiem wygłosić kazanie czy naukę. Trzeba poszukiwać nowych form i sposobów przepowiadania. Widziałbym tu np. dowartościowanie nabożeństwa Słowa Bożego czy chociażby Drogi Krzyżowej z dobrymi rozważaniami, związanymi np. z misją i powołaniem rodziców albo poszczególnych grup stanowych czy zawodowych. Przecież nie wszystkie spotkania rekolekcyjne muszą być spotkaniami eucharystycznymi, jak to się w większości parafii przyjęło. Kwestia rekolekcji wymaga, moim zdaniem, także podzielenia się doświadczeniami przez tych, którzy prowadzą takie duchowe ćwiczenia. Może warto byłoby zorganizować jakieś sympozjum na ten temat? Czasy stawiają nam wciąż nowe wyzwania i także w tej materii nic nie jest dane raz na zawsze.

- Co zrobić, żeby dobrze przeżyć rekolekcje?

- Najpierw dobrze się do nich przygotować. Zarówno prowadzący, jak i słuchacz powinien wiele rzeczy przemyśleć i przemodlić. Ważny jest również wybór problematyki, którą chce się poruszyć, a także opracowanie sposobów przepowiadania - czy będą to tylko kazania lub homilie, czy też może wzbogacić je o osobiste spotkania, rozmowy, dzielenie się doświadczeniami. Ponadto trzeba pamiętać, że każde rekolekcje są inne. Nie sposób byłoby przygotować sobie kilka konferencji i tylko je zmieniać. Słuchacze powinni zaś przystąpić do rekolekcji z otwartym na działanie Ducha Świętego sercem i z modlitwą, wspierającą całe dzieło rekolekcji.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rosjanie uwięzili ukraińskich redemptorystów [Wywiad]

2024-04-30 09:22

materiał własny

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Witalijem Porowczukiem, który opowiada o ciężkiej sytuacji ukraińskich jeńców w Rosji, trosce o to, aby wymieniać wszystkich jeńców ukraińskich na rosyjskich i rosyjskich na ukraińskich, o więzionych księżach, w tym dwóch ukraińskich redemptorystach oraz o tym, w jakich warunkach, przypominające sowieckie gułagi, przebywają ukraińscy jeńcy.

Więcej ...

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego