Reklama

Dookoła Polski

Ważna polsko-amerykańska deklaracja

Długo przed rozpoczęciem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie było wiadomo, że jej efektem ma być bardzo ważny dokument z polsko-amerykańską deklaracją o bliskiej współpracy wojskowej, energetycznej i inwestycyjnej. Mówił o tym m.in. – nie zdradzając szczegółów – szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tuż przed wizytą – jak ujawnił min. Szczerski – zostały zakończone negocjacje w sprawie tego dokumentu. – Jeśli prezydenci zgodzą się go przyjąć, bo na razie jest to wynegocjowane na poziomie roboczym – powiedział Szczerski tuż przed rozpoczęciem wizyty prezydenta Dudy w USA – to efektem tej wizyty będzie bardzo ważna polityczna deklaracja dotycząca poszerzenia całego spektrum współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej i wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu.

Program przewidywał wizytę prezydenta i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy w Białym Domu, rozmowę prezydentów Polski i USA w cztery oczy, ich wspólną konferencję prasową, spotkanie obu par prezydenckich. Prezydent RP miał odwiedzić także Senat Stanów Zjednoczonych i spotkać się tam z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus. Miał też złożyć wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Narodowym Cmentarzu w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego na cmentarzu Mount Olivet. Na zakończenie wizyty para prezydencka miała wziąć udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wojciech Dudkiewicz

Nieprzychylni Niemcy

Reklama

Już samo wydanie przez niemieckie władze wizy wjazdowej Lyudmyle Kozlovskiej – ukraińskiej działaczce i szefowej bardziej niż kontrowersyjnej organizacji Otwarty Dialog, która po alercie polskich służb została deportowana z Unii Europejskiej – było działaniem nieprzychylnym wobec Polski. A tym bardziej były nim zaproszenie Kozlovskiej do Bundestagu przez niemieckich parlamentarzystów i zgoda na jej propagandowe wystąpienie na temat praworządności w Polsce. Lyudmyla Kozlovska mogła sobie poużywać, mówiąc m.in., że „Polska demokracja zmierza ku upadkowi”, i podkreślając, że ona, jej mąż i ich organizacja są represjonowani za walkę o wolność w Polsce. Kozlovska została w sierpniu deportowana z Unii Europejskiej na Ukrainę, której ma obywatelstwo. Wątpliwości co do działań Otwartego Dialogu miało już MSZ kierowane przez Grzegorza Schetynę w czasach rządów PO i PSL.

wd

Oddajcie samolot

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w połowie października br. zajmie się projektem rezolucji wzywającej Rosję do zwrotu Polsce wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M, który od ponad 8 lat znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. To bardzo ważny dokument pod względem politycznym i prawnym. W projekcie rezolucji stwierdzono m.in., że na podstawie załącznika 13. konwencji chicagowskiej od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych państwu, w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A w przypadku Tu-154M stało się to w styczniu 2011 r., wraz z opublikowaniem raportu MAK. „Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia” – czytamy w projekcie. Rezolucja ma wezwać Rosję do zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego; zapewni odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu oraz powstrzymanie się od działań mogących zostać uznane za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

jk

Bezzasadne zarzuty

Zarzuty Komisji Europejskiej wobec ustawy o Sądzie Najwyższym są bezzasadne – wynika z przekazanej temu gremium przez Polskę odpowiedzi w ramach procedury naruszenia prawa dotyczącego ustawy o SN. Polska podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko i wniosła o umorzenie postępowania prowadzonego przez KE. W dokumencie podkreślono m.in., że wskazanie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie może być uznane za naruszenie przez Polskę ogólnych przepisów prawa UE, na które powołała się KE. Podobnie jak to, że obniżenie wieku przejścia sędziów SN w stan spoczynku nie ogranicza możliwości niezawisłego orzekania i nie wpływa na prawo do sprawiedliwego procesu.

wd

25 Orłów Białych

Reklama

Maria Skłodowska-Curie, Stefan Banach, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Kornel Makuszyński, Karol Szymanowski, Władysław Reymont, płk Stanisław Sosabowski, Stefan Żeromski, Wojciech Kossak, Maciej Rataj, Janusz Korczak i Zofia Kossak-Szczucka – redaktorka „Niedzieli” po II wojnie światowej, autorka wielu tekstów drukowanych w tym tygodniku – znajdą się wśród pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego. Na liście, ogłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę w czasie spotkania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, znalazło się 25 osób. Zostaną one 11 listopada uhonorowane za zasługi dla polskiej niepodległości.

jk

Zaatakowali Cejrowskiego

Tego jeszcze nie było. Grupa dziennikarzy (w tym związanych z „Gazetą Wyborczą”), podróżników i piszących o podróżach napisała i rozpowszechniła apel skierowany do znanego podróżnika i dziennikarza Wojciecha Cejrowskiego, w którym oskarża go o utrwalanie stereotypów, europocentryzm i ksenofobię. Jak napisali sygnatariusze apelu , prowadzi to „do niewiedzy, strachu, lekceważenia i nienawiści”. „Nie chcemy się na to godzić” – piszą pisarze, podróżnicy i blogerzy i apelują do Cejrowskiego, by zmienił ton relacji z miejsc, do których dociera. Na apel Cejrowski nie odpowiedział i dlatego jego autorzy – jak tłumaczą – upublicznili zarzuty.

wd

2018-09-19 10:25

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Więcej ...

Wyruszyła 29. piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę

2021-07-29 12:38

ks. Waldemar Wesołowski

Rozpoczęła się 29. sztafetowa pielgrzymka do Matki Bożej. Na Jasną Górę pielgrzymi wejdą 7 sierpnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Wiadomości

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Wielka Brytania

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust