Reklama

"Rodzina świętego Antoniego" dla Tomaszowa

Niedziela łódzka 5/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. MAREK STĘPNIAK: - Jakie były okoliczności powstania miesięcznika "Rodzina świętego Antoniego"?

ANNA PODDĘBNIAK: - Początki naszego miesięcznika wiążą się z powstaniem Akcji Katolickiej przy parafii św. Antoniego w Tomaszowie Maz. W listopadzie 1997 r. gościliśmy Księdza Asystenta w naszej parafii. W Auli Piusa X zebrało się wówczas kilkanaście osób. Jak Ksiądz zapewne pamięta, rozmawialiśmy wtedy o Stowarzyszeniu, jego strukturach i możliwościach działania Akcji Katolickiej w Polsce oraz o zadaniach powstających Oddziałów Parafialnych. Po spotkaniu rozeszliśmy się, by przemyśleć sprawę. Za dwa tygodnie odbyło się kolejne spotkanie i wtedy zapadła decyzja, że spróbujemy utworzyć Zespół Inicjatywny Akcji Katolickiej. Bardzo szybko też padła propozycja, że przydałaby się u nas katolicka gazeta. I tak w ciągu kilku dni, w grudniu 1997 r., powstał pierwszy numer Rodziny świętego Antoniego w dwóch kolorach: czarnym i zielonym, liczący 8 stron. Nakład numeru pierwszego został sprzedany w całości. To nas umocniło i tak postanowiliśmy spróbować wydawać gazetkę co miesiąc. Ludzie pracujący przy jej powstaniu częściowo są ci sami od początku, niektórzy się wymienili. Początki były bardzo trudne, lecz z każdym miesiącem było więcej materiałów, było łatwiej, bo mieliśmy większe doświadczenie. Nakład pisma wyniósł nawet 1000 egzemplarzy, obecnie wynosi 600, i jest rozprowadzany w trzech parafiach naszego miasta. Obecnie ma 20 stron, kolorową okładkę, a w grudniu mieliśmy mały jubileusz. "W trzecie tysiąclecie z trzyletnią Rodziną świętego Antoniego" - tak brzmiał napis na okładce jubileuszowego numeru 37.

- Jakie tematy podejmuje miesięcznik?

- Nasza gazeta porusza różne tematy. Są osoby, które piszą regularnie, są odpowiedzialne za stałe cykle np. historyczny, dziecięcy. Od pierwszego numeru dwie środkowe strony mają stały tytuł: Wszystko na temat.... Dużym zainteresowaniem cieszy się cykl artykułów historyczno - społecznych, kącik dla najmłodszych, artykuły o tematyce pedagogiczno-wychowawczej oraz aktualne wydarzenia z parafii i miasta. Przybliżamy także działalność Akcji Katolickiej w naszym mieście i całej Archidiecezji. Cyklicznie prezentujemy świętych. Ostatnio rozpoczęliśmy ukazywanie życia świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez naszego rodaka Jana Pawła II. Przedstawialiśmy też sanktuaria maryjne w Polsce, a obecnie zapoznajemy czytelników z cudami i łaskami jakie dokonały się za wstawiennictwem Pani Jasnogórskiej. Z racji na rok Kardynała Wyszyńskiego gazeta nasza publikuje najciekawsze i najważniejsze wydarzenia z życia tego Wielkiego Polaka. W miesięczniku można znaleźć też poezję zarówno znanych poetów, jak też początkujących, związanych z naszym miastem. Proponujemy też czytelnikom opowiadania Bruno Ferrero, z których każde zawiera myśl przewodnią, aktualną dla współczesnych ludzi.

- Do kogo jest adresowana "Rodzina świętego Antoniego"?

- Nasza gazeta jest adresowana do mieszkańców całego miasta. Mogą w niej znaleźć coś dla siebie dzieci, młodzież, rodzice a także dziadkowie. Co miesiąc poświęcamy dwie, trzy strony dla dzieci. Drukujemy dla nich quizy, krzyżówki, rebusy, malowanki, zgadywanki. Pod koniec miesiąca losujemy nagrody dla tych dzieci, które poprawnie rozwiążą zadania. W miesiącach, w których są szczególne nabożeństwa, gazeta zwiera okolicznościowe wkładki. Np. w numerze grudniowym było " okno w trzecie tysiąclecie". Dzieci uczestniczące w roratach otrzymywały części szopki, które wklejały w to okno. Dla młodzieży są drukowane artykuły pisane przez katechetów naszego miasta. Choć przyznam szczerze, że do młodego odbiorcy pisze się najtrudniej. W gazecie można znaleźć cykl artykułów dla dorosłych. Są w nich poruszane tematy ogólne, religijne, moralne jak też aktualne do wydarzeń Kościoła i miasta.

- Jak Redakcja widzi dalszy rozwój miesięcznika?

- Jak już wspomniałam, nasz miesięcznik ma już trzy lata. To dużo i niedużo. W porównaniu z innymi gazetami, jak chociażby z "Niedzielą" to bardzo mało. Jednak dla nas jest to bardzo dużo. To lata ciężkiej pracy, lata uczenia się. Nikt z nas nie jest z wykształcenia redaktorem.

Naszym skromnym marzeniem jest by Tomaszów miał swoje pismo poruszające tematy społeczno-religijne. W naszym mieście działa wiele grup przy parafiach. Bardzo prężnie działa Ruch Światło-Życie - już 22 lata. W dwóch parafiach istnieje także Akcja Katolicka. Chcielibyśmy bardzo, żeby ta gazeta objęła swym zasięgiem całe miasto, wszystkie parafie. Chcielibyśmy bardzo, by do pisania, do tworzenia tego dzieła, które przecież też służy głoszeniu Ewangelii, przyłączyły się wszystkie ruchy i stowarzyszenia działające przy tomaszowskich parafiach. Niech cała nasza społeczność wie, co dzieje się dobrego na chwałę Boga w mieście. Wychodząc naprzeciw wołaniu Jana Pawła II o współdziałanie i jedność w ewangelizacji świata, zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby wspomóc to dzieło. Obecnie gazeta jest rozprowadzana w trzech parafiach naszego miasta: św. Antoniego, św. Rodziny, św. Jadwigi. Wiosną 2000 r. prezentowaliśmy parafie naszego miasta i okolic. Żałujemy tylko, że nie wszystkie parafie chciały się zaprezentować. Nie wszyscy mieszkańcy znają historię powstania poszczególnych parafii i kościołów. Dochodzą do nas głosy, że tytuł jest przypisany do jednej parafii. Uważam, że tytuł nie jest najważniejszym problemem. Parafia św. Antoniego jest najstarszą parafią naszego miasta, jakby "parafią matką". W tym roku będzie obchodzić 175-lecie istnienia. Naszym największym marzeniem jest, by gazeta była nasza pisała o mieszkańcach, parafiach i wydarzeniach całego miasta. By pisali Ci wszyscy, którzy czują potrzebę dzielenia się własnymi przeżyciami, wiadomościami, czy zainteresowaniami. Mamy serdeczną prośbę do wszystkich księży naszego miasta, by wspomagali to dzieło, chociażby poprzez reklamę gazety, jak też by od czasu do czasu publikowali w niej swoje teksty i informacje z życia parafii. Jest wiele ludzi w mieście, którzy chętnie by czytali Rodzinę św. Antoniego, ale nie wiedzą o jej istnieniu. My osobiście nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich potencjalnych czytelników.

- Serdecznie dziękuję za rozmowę. Życzę, aby "Rodzina świętego Antoniego" łączyła mieszkańców Tomaszowa w jedną rodzinę uczniów Chrystusa. Niech w czwartym roku wydawania osiągnie nakład 2001 egzemplarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W Niemczech w zeszłym roku odnotowano 106 000 aborcji

2025-04-07 18:07

Adobe Stock

Cornelia Kaminski, przewodnicząca organizacji pro-life Aktion Lebensrecht für Alle (ALfA), nazwała niemieckie społeczeństwo martwym i pozbawionym nadziei po opublikowaniu oficjalnych danych dotyczących aborcji w 2024 r., które mają przekroczyć 106 000 przypadków.

Więcej ...

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa Finansów do zwrotu 9 milionów złotych

2025-04-07 20:11

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Więcej ...

Wałbrzych. Zatrzymaj się u Józefa. Wyjątkowe rekolekcje z Księdzem z Osiedla

2025-04-07 21:57
Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

W parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wałbrzychu trwają wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Głosi je ks. Rafał Główczyński – salwatorianin z Warszawy, znany jako „Ksiądz z osiedla”, twórca kanału YouTube, który trafia do młodych, a jednocześnie porusza serca dorosłych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Wiadomości

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?