Reklama

Z prasy zagranicznej

REUTERS

Włoski rząd bierze się za handel w niedziele

Włoski rząd idzie śladem polskiego i zamierza zakazać handlu w niedziele w wielkich centrach handlowych. – Liberalizacja handlu w niedziele niszczy włoskie rodziny – stwierdził premier Luigi Di Maio. Możliwość handlu w niedziele wprowadził niedawno – w 2012 r. – Mario Monti, ówczesny szef włoskiego rządu, mimo ostrzeżeń ze strony przedstawicieli Kościoła katolickiego o negatywnych skutkach takiej decyzji dla integralności rodzin. Protestowali również mali sklepikarze, którzy słusznie się obawiali, że otwarcie sklepów wielkopowierzchniowych także w niedziele doprowadzi do masowych bankructw w tym środowisku. Zmiany w prawie mają zostać wprowadzone jeszcze przed końcem tego roku.

Pew Research Center

Portret amerykańskich katolików

Znana sondażownia Pew Research Center przedstawiła profil amerykańskich katolików na podstawie kilku badań socjologicznych.

Reklama

Katolicy stanowią jedną piątą wszystkich Amerykanów i jest ich 51 mln. Byłoby więcej, gdyby nie fakt, że wielu – aż 13 proc. – dorosłych Amerykanów wzrastało w wierze katolickiej, ale później zmieniło wyznanie. 60 proc. amerykańskich katolików to przedstawiciele rasy białej, duża grupa to Latynosi, za to niewielu Afroamerykanów i Azjatów identyfikuje się z katolicyzmem. O ile do tej pory tradycyjnymi regionami katolickimi w USA był północny i środkowy wschód, tak teraz coraz więcej katolików mieszka na południu i południowym zachodzie. Jeśli chodzi o sympatie polityczne, to katolicy są równo podzieleni. Taki sam procent głosuje na Demokratów i na Republikanów.

LIVE SCIENCE

Odkryto kościół, gdzie odbywał się sobór nicejski

Tureccy archeolodzy odnaleźli ruiny kościoła, w którym prawdopodobnie odbywał się sobór nicejski. Pozostałości świątyni znajdują się pod wodą jeziora Iznik, w pobliżu miasta o tej samej nazwie, które poprzednio nosiło nazwę Nicea. Kościół odkryto, gdy fotografowano z dronów teren, na którym od 2006 r. naukowcy z Uniwersytetu w Bursie prowadzą badania archeologiczne. Świątynia została zniszczona i zalana wodą podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło te tereny w 740 r. Ruiny znajdują się 3 m pod powierzchnią jeziora i 50 m od jego brzegu.

Sobór nicejski odbył się w 325 r. i był odpowiedzią na herezję arianizmu. Zwolennicy Ariusza zaprzeczali Bóstwu Jezusa Chrystusa. Sobór potwierdził, że Jezus nie jest stworzeniem, ale Bogiem. Przypuszcza się, że kościół chrześcijański w Nicei został zbudowany na ruinach istniejącej wcześniej świątyni pogańskiej. Naukowcy chcą, by zalane ruiny historycznej budowli stały się podwodnym muzeum archeologicznym.

Interfax Religion

Napięcie w świecie prawosławia

Reklama

Patriarchat konstantynopolitański jest coraz bliżej przyznania autokefalii – schizmatyckiej, według patriarchatu moskiewskiego – Cerkwi na Ukrainie, która już od dłuższego czasu nie uznaje rosyjskiego zwierzchnictwa. W ramach przygotowań do nadania autokefalii prawosławiu na Ukrainie patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej I mianował 2 egzarchów dla tego kraju. Zostali nimi biskup Pamfilii Daniel (Zelinski) ze Stanów Zjednoczonych i biskup Edmonton w Kanadzie, Hilarion (Rudnyk). Mianowanie egzarchów nie oznacza utworzenia nowej jurysdykcji kościelnej w postaci egzarchatu, ale ich funkcje można porównać do urzędu ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego jednego państwa w innym. Są oni zatem raczej przedstawicielami patriarchy na Ukrainie, aby na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń w tym kraju.

Przedstawiciele patriarchatu moskiewskiego, niezadowoleni z tego ruchu, zarzucają Bartłomiejowi I motywacje polityczne. Niektórzy komentatorzy zapowiadają nawet, że w ramach swoistego odwetu – jeśli rzeczywiście doszłoby do kolejnych kroków w kanonicznej procedurze – patriarchat moskiewski może utworzyć swoją diecezję na kanonicznym terenie patriarchatu Konstantynopola, czyli w Turcji. Podkreślają oni również, że w Turcji żyje spora mniejszość rosyjska, a na dodatek do tego kraju na wakacje przyjeżdża każdego roku ponad 5 mln Rosjan.

THE CATHOLIC WEEKLY

Fakty, a nie mity

Jaki jest rzeczywisty problem seksualnego wykorzystania nieletnich przez duchownych? Na podstawie publikacji mediów na całym świecie można by sądzić, że jest to sprawa wyłącznie duchownych Kościoła katolickiego. – Nic bardziej mylnego – powiedział w wywiadzie dla australijskiego tygodnika „Catholic Weekly” szef Centrum Ochrony Dziecka na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i członek papieskiej komisji zajmującej się tą kwestią ks. Hans Zollner SJ. Powstające wrażenie wynika z tego, że jedynie Kościół katolicki bada ten problem. Nie ma żadnych opracowań dotyczących takich przypadków niesprawiedliwości odnośnie do innych grup zawodowych i religijnych. Jaka jest skala zjawiska? Ilu duchownych dopuszczało się takich czynów? Dane są przybliżone. Szacuje się, że 3-6 proc. duchownych w krajach, w których przeprowadzono badania, sprzeniewierzyło się swojemu powołaniu, z tym że prawie wszystkie te przypadki miały miejsce przed kilkudziesięciu laty. Tam, gdzie zajęto się tym problemem i wprowadzono procedury chroniące dzieci, liczba takich aktów spadła do zera. W ostatnich 20-10 latach praktycznie się ich nie notuje. – Trzeba również wiedzieć – podkreślił ks. Zollner – że zdecydowana większość przypadków seksualnego molestowania nieletnich zdarza się w kontekście rodziny. Socjologowie oceniają, że wśród najbliższych ma miejsce 95 na 100 przypadków krzywdzenia dzieci.

Manifestacja wiary

To było największe zgromadzenie katolików w największej od ponad 30 lat procesji w Wielkiej Brytanii. 9 września br. na ulice Liverpoolu wyszło 10 tys. brytyjskich katolików. Idąc za Najświętszym Sakramentem, zakończyli pierwszy od 110 lat Kongres Eucharystyczny w Wielkiej Brytanii.

2018-09-19 10:25

Wybrane dla Ciebie

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Więcej ...

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną.

Więcej ...

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Wiadomości

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...