Reklama

Niedziela Legnicka

Nowe życie kościoła św. Anny w Krzeszowie

Kościół na Górze św. Anny przed odbudową...

Brygida Gucwa

Kościół na Górze św. Anny przed odbudową...

25 września 2011 r. bp Marek Mendyk dokonał konsekracji kościoła na Górze Świętej Anny w Krzeszowie. Od tej pory, po trwającej 50 lat przerwie, miejsce to ponownie ożyło i stało się miejscem modlitwy. 23 września o godz. 15.00 w tym kościele będzie obchodzona 7. rocznica jego konsekracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku, w okresie od 25 maja do 12 października, w każdy piątek, o godz. 16.00 sprawowana jest tam Msza św. Poprzedza ją Koronka do Bożego Miłosierdzia. Natomiast po Eucharystii ma miejsce modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu, wystawionego w pięknej monstrancji, którą wykonał artysta Mariusz Drapikowski. Centrum roku stanowi jednak odpust św. Anny, który gromadzi na modlitwie wielu kapłanów i wiernych.

Kościół na Górze Świętej Anny (593 m n.p.m.) powstał w XVII wieku, w czasie przekształcenia Krzeszowa w jedno z najważniejszych sanktuariów pielgrzymkowych na Śląsku. Do kaplicy prowadzi droga pielgrzymkowa, którą na początku XVIII wieku wybudował krzeszowski opat Greyer. Wyznaczało ją pięć kapliczek kolumnowych, z których do dziś zachowały się trzy – jedna z nich znajduje się w centrum Krzeszowa, przy przystanku, druga stoi przy drodze, na zboczu Góry Świętej Anny, a trzecia na szczycie nieopodal kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Świątynia, która cieszyła się popularnością wśród pielgrzymów, w pierwszych wiekach była kilkakrotnie przebudowywana. Po II wojnie światowej, przez 50 lat popadała stopniowo w ruinę. Pozostały już tylko fragmenty ścian. Na początku obecnego stulecia w Krzeszowie powstał Społeczny Komitet Odbudowy Kościoła na Górze Świętej Anny i dzięki jego staraniom kościół został uratowany. Wraz z mieszkańcami Krzeszowa i okolicznych miejscowości organizowano kwesty i bale, podczas których zbierano pieniądze na ten cel. Działania te wsparli także dawni mieszkańcy Krzeszowa, obecnie mieszkający w Niemczech.

Ochotnicy uprzątnęli wnętrze zawalonej świątyni, oczyścili posadzkę z ok. metrowej warstwy gruzu, stromym zboczem wwozili materiały budowlane, odbudowali ściany, wstawili okna i zamontowali nowy dach z wieżyczką. Wykarczowali także część lasu, dzięki czemu ukazał się piękny widok rozciągający się na Krzeszów i jego okolice oraz na panoramę Karkonoszy.

Nie bez znaczenia jest również to, że kościół jest dobrze widoczny z Krzeszowa – co pomaga wznosić oczy i myśli ku Patronce matek, wdów, gospodyń domowych, służących, górników, tkaczy, tokarzy, stolarzy artystycznych, młynarzy, kramarzy, żeglarzy, krawców, koronkarek, ubogich. Św. Anna, której imię oznacza „łaska”, jest także patronką Florencji, Innsbrucku i Neapolu oraz szczęśliwego małżeństwa, szczęśliwego dzieciństwa i szczęśliwego porodu. Jest wzywana w modlitwie o deszcz, o poprawę pogody i o znalezienie rzeczy zgubionych.

Zapraszamy do odwiedzenia Krzeszowa i stojącego ok. 2 km od saktuarium uroczego kościoła św. Anny.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-19 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Peter Erdö: Kościół w Europie musi powrócić do istoty wiary, którą jest Jezus Chrystus

Włodzimierz Rędzioch

Dla kard. Petera Erdö ostatnie tygodnie były bardzo intensywne - najpierw Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, następnie udział w sesji plenarnej Rady Konferencji Episkopatów Europy, która odbyła się w Rzymie, koncelebracja w Bazylice św. Piotra Mszy św. dla członków Rady, której przewodniczył papież Franciszek oraz prywatna audiencji u Papieża.

Więcej ...

W Toruniu ruszył proces emerytki, która skrytykowała Jerzego Owsiaka

2025-06-18 22:24
Jerzy Owsiak

Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich)/commons.wikimedia.org

Jerzy Owsiak

W Sądzie Rejonowym w Toruniu miała miejsce pierwsza rozprawa w procesie emerytki, która skrytykowała w komentarzu na Facebooku niejasności finansowe związane z działalnością Jerzego Owsiaka - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Szokujące pytanie

2025-06-20 07:34

mat. prasowy

Zaczynamy od dramatycznego wspomnienia zawału mojej mamy i cudu ratunku, który wydarzył się dzięki medycznym bohaterom… Ale prowadzi nas to dalej – do refleksji o jeszcze głębszym ratunku. Tego, którego dokonuje Jezus – dla serca człowieka. To nie jest opowieść o wygodnym chrześcijaństwie. To rozmowa o tym, co naprawdę znaczy powiedzieć „Ty jesteś Mesjaszem”. O Jezusie, który nie obiecuje łatwego życia, ale obiecuje miłość silniejszą niż śmierć.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...

Kościół

W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść...

Wiara

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść...

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

W wolnej chwili

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Nie ma średniej bez religii – trwa walka o respektowanie...

Wiadomości

Nie ma średniej bez religii – trwa walka o respektowanie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką