Reklama

Aspekty

Gdyby każdy facet wiedział...

We wrześniowych rekolekcjach w Otyniu uczestniczyło 45 małżeństw

Rafał Chrebela

We wrześniowych rekolekcjach w Otyniu uczestniczyło 45 małżeństw

Przeżywasz kryzys w swoim małżeństwie? Czujesz, że nie rozumiecie się ze współmałżonkiem? Potrzebujesz wsparcia specjalistycznego, duchowego lub porady? Może zatem warto wybrać się na rekolekcje, które proponuje żarska Fundacja „Blisko Domu”. Takie rekolekcje dla małżeństw odbyły się w dniach od 7 do 9 września w Otyniu

Fundacja powstała dwa lata temu. Głównym jej celem statutowym jest działalność ewangelizacyjna i wsparcie psychologiczno-terapeutyczne dla rodzin, które sygnalizują, że takiego wsparcia potrzebują. Są to dwa główne trzony naszego działania – wyjaśnia współorganizator rekolekcji Rafał Chrebela. Fundacja współpracuje z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu, jednak swoje działania podejmuje również w Żarach. – W ubiegłym roku w Otyniu zorganizowaliśmy rekolekcje dla osób porzuconych przez współmałżonka, po rozwodzie czy żyjących w separacji, jak również rekolekcje ewangelizacyjne pogłębiające wiarę. Zarówno w Otyniu, jak i w Żarach prowadzimy działania terapeutyczne – dodaje Rafał.

Hasło, które towarzyszyło spotkaniu w Otyniu, brzmiało: „A oni poszli za Nim...” i nawiązywało do słów z Ewangelii wg św. Mateusza. Rekolekcje stanowiły trzeci krok w formacji, która rozpoczęła się we wrześniu ub.r. Małżeństwa, które uczestniczyły w pierwszym kroku, zostały zaproszone do udziału w dwóch kolejnych. – W ramach rekolekcji główny nacisk jest położony na uzdrowienie relacji małżeńskich przez dotykanie spraw, z którymi małżonkowie wchodzą w relacje, tego całego zaplecza rodzinnego, jak np. wychowanie, pokazywanie rzeczy, które należałoby wyprostować. To wszystko jest bardzo mocno zanurzone w wierze i oddawane Panu Jezusowi jako Temu, który chce uzdrawiać i wprowadzać nową jakość w małżeństwo – opowiada Rafał Chrebela. Rekolekcje prowadzili proboszcz ks. Zbigniew Tartak, Justyna Wojtaszewska – terapeuta rodziny oraz Wojciech Nowicki, który zajmuje się chrześcijańską edukacją finansową.

Reklama

W rekolekcjach w Otyniu wzięło udział 45 małżeństw. W programie były: Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie, spowiedź św., konferencje, świadectwa, uwielbienie oraz nabożeństwa, takie jak Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Od pierwszego kroku w rekolekcjach uczestniczą Kamila i Szymon Wagnerowie z Nowogrodu Bobrzańskiego, którzy dowiedzieli się o nich z Internetu. Jak mówią, w swoim małżeństwie chcą przede wszystkim szukać Pana Boga razem, a nie osobno. – Te rekolekcje są o tyle ciekawe, że jest w nich połączenie sfery duchowej z terapeutyczną. Jest tutaj powiedzianych wiele rzeczy, nad którymi pracujemy, o których człowiek wcześniej wiedział, ale nie miał ich takiej świadomości – opowiada Szymon. – Rekolekcje pozwalają nam również inaczej spojrzeć na dzieci. Widzimy też większą potrzebę pracy nad sobą, nad swoim postępowaniem wobec męża i dzieci. Później możemy wymienić swoje doświadczenia, bo każde z nas uczestniczy w rekolekcjach na swój sposób. Już teraz nie wyobrażamy sobie, żeby nas tutaj nie było – dzieli się Kamila. Małżonkowie zachęcają do udziału w rekolekcjach inne małżeństwa. – Gdyby każdy facet wiedział, ile może zyskać w małżeństwie na tym, że przyjedzie z żoną na rekolekcje, to byliby tutaj wszyscy. Ale póki nie przyjadą, to nie będą wiedzieli – mówi Szymon. – Dlatego szukamy kolejnych małżeństw, bo wiemy, co to daje – dodaje Kamila.

Kolejne rekolekcje dla małżeństw organizowane przez Fundację „Blisko Domu” (krok I, edycja III) pod hasłem „Już dziś chcę zamieszkać w Twoim domu” odbędą się w dniach 26-28 października również w Otyniu. Szczegóły na stronie internetowej: www.fundacjabliskodomu.pl i Facebook’u.

2018-09-19 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papieskie rekolekcje poza Rzymem

KATARZYNA ARTYMIAK

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania