Reklama

Z prasy zagranicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hagia Sophia nie będzie meczetem

Turecki Sąd Najwyższy odrzucił żądanie muzułmańskiej grupy religijnej, która chciała przekształcenia jednej z najwspanialszych kiedyś świątyń chrześcijańskich – Hagii Sophii z powrotem w meczet. Hagia Sophia pozostanie, przynajmniej na razie, muzeum. Sprawa jednak jest otwarta, bo sędziowie odrzucili wniosek z powodów formalnych – wskazali, że został błędnie napisany.

Christian Headlines

Jak Bóg przykazał

To było przygniatające zwycięstwo zwolenników opartego na prawie naturalnym rozumienia małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Rumuński Senat stosunkiem głosów 107:13 poparł projekt poprawki do konstytucji, która zakłada umieszczenie stosownego zapisu do ustawy zasadniczej tego kraju, co sprawi, że wprowadzenie związków jednopłciowych w Rumunii stanie się znacznie trudniejsze. Rok wcześniej projekt poprawki został przyjęty przez Sejm. Teraz Rumuni muszą się jeszcze wypowiedzieć w referendum konstytucyjnym, aby regulacja weszła w życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Amerykański portal Christian Headlines przypomniał, że działania polityków są odpowiedzią na petycję rumuńskiego społeczeństwa. W 2016 r. Rumuni zebrali 3 mln podpisów pod wnioskiem o wprowadzenie do konstytucji wspomnianej wyżej poprawki. Za oceanem twierdzą, że tak zdecydowana postawa Rumunów to efekt wielkiego znaczenia religii. Ponad 50 proc. obywateli tego kraju – europejska przeciętna wynosi 23 proc. – uznaje religię jako bardzo ważny czynnik życia. Przypomniano także, że w 15 państwach UE zalegalizowano tzw. małżeństwa homoseksualne. Wszystko to państwa tzw. starej Unii. 7 krajów, które przystąpiły do wspólnoty stosunkowo niedawno: Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja i Węgry, uznaje za małżeństwo tylko związek mężczyzny i kobiety.

BBC

Chcą legalizacji pseudomałżeństw

Tymczasem kolejna ze wspólnot anglikańskich przymierza się do zaakceptowania tzw. małżeństw jednopłciowych. Kościół anglikański Walii dał zielone światło pracom nad dopuszczeniem do takich praktyk wewnątrz swojej wspólnoty.

Walijscy biskupi anglikańscy stosunkiem głosów 1:4 zgodzili się, że dotychczasowa praktyka, która dopuszczała jedynie związki heteroseksualne, jest już dziś nie do utrzymania. Zresztą 2 lata temu przymierzano się już do uchwalenia nowego prawa, które pozwalałoby uznać kanoniczność związków jednopłciowych. Biskupi przeprowadzili nawet sondaż wśród wiernych. Wynikało z niego, że ludzie są w większości „za”, ale ta przewaga nie była zbyt duża. Temat w tym czasie był zatem zbyt kontrowersyjny i porzucono próby jego realizacji. Po 2 latach przybyło zwolenników związków jednopłciowych, stąd zdanie zmienili także anglikańscy hierarchowie w Walii.

Aleteia

Starzejące się społeczeństwo Chin

Chińczycy siedzą, podobnie zresztą jak Europejczycy, na tykającej bombie demograficznej.

Reklama

To efekt przede wszystkim wprowadzonej w latach 70. XX wieku polityki jednego dziecka. Została ona co prawda zastąpiona w 2016 r. polityką dwójki dzieci, ale na razie nie przynosi to efektów, a to pokazuje, jak niebezpieczne są próby inżynierii społecznej. Chińczycy mają problem, i to poważny, a jest nim starzenie się społeczeństwa. Dziś 17 proc. z 1,4 mld chińskiej populacji to osoby po sześćdziesiątce. W zdrowym społeczeństwie powinno być tylko 10 proc. ludzi starszych. Co gorsze, ta liczba będzie rosła. W 2050 r. co trzeci Chińczyk przekroczy 60. rok życia. Drugą przyczyną takiego stanu rzeczy, obok wspomnianej zgubnej polityki, jest wydłużający się wiek życia obywateli Państwa Środka. Na dodatek w Chinach brakuje kobiet. To także ma związek z zabijaniem nienarodzonych. W kulturze chińskiej cenniejszy jest potomek płci męskiej, więc poczęte dziewczynki bardzo często zabijano przed urodzeniem. W efekcie dziś w ChRL brakuje 60 mln kobiet, co oznacza, że nie ma kto rodzić dzieci. W Chinach znowu rodzi się zbyt mało dzieci z powodów znanych i u nas. Rodziny nie chcą mieć potomstwa, bo ono „kosztuje” oraz blokuje drogę kariery zawodowej matek. To wszystko sprawia, że wkrótce może zabraknąć pieniędzy na emerytury. Deficyt systemu emerytalnego powiększa się skokowo z każdym rokiem.

Podobne czarne chmury nadciągają nad Europę. Jeszcze w 1975 r. na 1 osobę w wieku emerytalnym przypadało na Starym Kontynencie 5 osób w wieku produkcyjnym. Dziś jest znacznie gorzej, a w pobliżu 2050 r. na 1 osobę starszą będą przypadały niecałe 2 osoby w wieku produkcyjnym.

The Russian Orthodox Church

Gwałtowna reakcja Moskwy

Czy to oznacza podział prawosławia? Niedawna decyzja patriarchatu konstantynopolitańskiego o ustanowieniu 2 egzarchów dla Ukrainy, która jest wstępnym etapem do przyznania autokefalii patriarchatowi kijowskiemu, wywołała gwałtowną reakcję patriarchatu moskiewskiego.

Moskwa zwołała w trybie pilnym zebranie wszystkich biskupów patriarchatu. Zgromadzony Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w obszernym oświadczeniu poinformował, że zawiesza związki Moskwy z Konstantynopolem. Rosyjscy biskupi oskarżyli hierarchów z Konstantynopola, że naruszyli prawo kanoniczne, bezprawnie wkraczając na teren jurysdykcji patriarchy Moskwy. Zdecydowano, że w ramach retorsji duchowni patriarchatu moskiewskiego nie będą wspominali w modlitwach liturgicznych imienia patriarchy Konstantynopola oraz nie będą sprawowali liturgii z jego hierarchami.

The Telegraph

Epidemia transgenderyzmu

O 4,4 tys. proc. wzrosła w Wielkiej Brytanii liczba dzieci, które chcą zmiany swojej płci. Chodzi szczególnie o dziewczynki, które zapragnęły być chłopcami. Ten wzrost, i to na przestrzeni krótkiego czasu – niepełnej dekady – bardzo zaniepokoił brytyjskich polityków, którzy chcą zbadać, co stoi u jego podstaw.

Minister ds. Kobiet i Równości brytyjskiego rządu Penny Mordaunt zarządziła dochodzenie ws. przyczyn zjawiska. W jego ramach będzie badany wpływ mediów społecznościowych oraz szkolnego nauczania na takie decyzje dzieci. Część parlamentarzystów uważa, że zgoda na prośbę dziecka, które chce zmienić płeć, jest wydawana zbyt pochopnie.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-25 11:52

Wybrane dla Ciebie

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

2025-01-04 15:04
Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy żegna s. Dionizję Annę Sollik, która odeszła do Domu Ojca 2 stycznia 2025 r. w wieku 80 lat i w 59. roku profesji zakonnej.

Więcej ...

Pożar w kościele w podpoznańskim Skórzewie

2025-01-03 07:57

Parafia św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie

Doszło do pożaru w kościele w podpoznańskim Skórzewie. Ogień gasiło aż dziewięć zastępów straży pożarnej. „Panu Bogu dziękujemy za ludzi, którzy przyszli nam bardzo szybko z pomocą” - czytamy na profilu parafii.

Więcej ...

Uratowano Polaków, którzy utknęli przy klifie na Maderze

2025-01-04 18:58
Akcja ratunkowa trwała wiele godzin

Adobe Stock

Akcja ratunkowa trwała wiele godzin

Para Polaków została uratowana w sobotę na portugalskiej Maderze, po tym, jak utknęli z powodu przypływu przy jednym z klifów w pobliżu Ponta do Pargo, na zachodzie atlantyckiej wyspy. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Modelka, która poznała Boga

Wiara

Modelka, która poznała Boga

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Kościół

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...

Kościół

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...