Reklama

Rozważania o polityce i moralności

Katolik odpowiedzialny za kształt wiary w życiu publicznym cz.2

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Również, wbrew głoszonym opiniom, prawdziwa demokracja nie opiera się jedynie na formalnie pojmowanym systemie prawnym ani też na samym udziale obywateli w politycznych wyborach, lecz - jeśli prawdziwie służy człowiekowi i szanuje jego godność - zbudowana jest na prawidłowej, nadprzyrodzonej koncepcji osoby ludzkiej. I tutaj dokument stwierdza wyraźnie i jednoznacznie, że: "Odnośnie do tej zasady zaangażowanie katolików nie może dopuszczać żadnego kompromisu, gdyż w przeciwnym razie zostałoby przekreślone świadectwo chrześcijańskiej wiary w świecie oraz wewnętrzna jedność i zgodność samych wiernych" (nr 5).
Taka wyrazista postawa chrześcijan angażujących się w dziedzinę polityki jest tym bardziej potrzebna, że dzisiaj (także w naszym kraju) bardzo wielu ludzi pojmuje świeckość państwa i działalność osób publicznych w taki sposób, że już nie tylko całkowicie rozdziela się religijny i świecki wymiar życia ludzkiego, ale się je wyraźnie przeciwstawia religii i polityce, odrzuca etyczny wymiar uprawiania polityki, zniekształca prawdę, sumienia, prawidłowe rozumienie świeckości i moralne uprawianie działalności publicznej.
Kościół nie angażuje się w rozgrywki polityczne, nikogo nie popiera, nikogo nie potępia, ani lewicy, ani prawicy; lecz stale podkreśla, że świeckość powinna być pojmowana przez rządzących jako autonomia sfery obywatelskiej i politycznej w stosunku do sfery religijnej i kościelnej; że autonomia rzeczywistości ziemskich i Kościoła względem siebie nie oznacza autonomii życia publicznego w oderwaniu od Boga, od religii i od moralności ogólnoludzkiej. Doświadczenie ludzkości uczy, że to właśnie najbardziej Kościół stoi na straży pełnej wolności i godności ludzkiej, zwraca uwagę na to, że źle się dzieje tam, gdzie nie dostrzega się Boga... Dlatego Kościół wzywa do rachunku sumienia, do odwrócenia się wielu błądzących od fałszywie pojętej świeckości do rachunku sumienia i porządkowania spraw tego świata na porządku opartym o prawo naturalne. Tego domagamy się my - lud Boży, którzy Kościół stanowimy - nie upominamy się zadośćuczynienia za wyrządzone nam krzywdy, zdrady, sprzeniewierzenia czy upokorzenia ze strony zaangażowanych w politykę osób rządzących, pragniemy tylko, by wszyscy wszystkich religii i ludzie dobrej woli nie mieszali sfery religijnej ze sferą polityczną, służyli obiektywnemu porządkowi rzeczy, prawdzie, integralnemu rozwojowi każdej osoby ludzkiej oraz prawdziwie ludzkiemu porządkowi i dobru. Bo jeśli my - ludzie ziemi, którzy Kościół stanowimy - nie upomnimy się w jedności o dobro ogólnoludzkie, o godność i szczęście dla każdego, to kto to za nas zrobi?
Kończąc tych kilka refleksji, proszę swoich współbraci w wierze do jednoznacznego określania siebie i angażowania się w życiu publicznym zgodnie z przykazaniami i nauczaniem Kościoła, o rozwiązywanie wszelkich problemów politycznych, społecznych, środowiskowych czy też rodzinnych zgodnie ze swoim sumieniem i głoszenie Ewangelii wokół siebie. Tak naucza Kościół. Kto tego nie pojmuje, ten rozmija się z rzeczywistością ludzką i Boską. Módlmy się o jedność chrześcijan, jedność narodów, jedność wszystkich ludzi, jedność Kościoła Chrystusowego. Szczęść Boże!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?