Reklama

Aspekty

Będzie zachowany na następne stulecia

Tak kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim prezentuje się
wewnątrz

Karolina Krasowska

Tak kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim prezentuje się wewnątrz

Niedawno po raz pierwszy odwiedziłem kościół parafialny w Ośnie Lubuskim. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że świątynia ta przypomina kościół katedralny w Gorzowie. Od kilku lat trwają tam prace remontowo-konserwatorskie, mające na celu zabezpieczenie obiektu. Obecnie są to prace związane z wymianą dachu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto popatrzy na to zdjęcie, w pierwszym odruchu może się czuć zagubiony, bo kościół w Ośnie jest podobny do katedry w Gorzowie – wielkością i czasem powstania, i też był postawiony tak jak pierwotnie świątynia w Gorzowie jako kościół parafialny – opowiada ks. kan. Piotr Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

– Kościół jest rzeczywiście duży, natomiast jego pierwotna wersja była trochę mniejsza, bo był krótszy. Możemy się jedynie domyślać, jak wyglądał. To, co mamy w chwili obecnej, to rozbudowa z XIV-XV wieku – kontynuuje kapłan. Dodaje, że już w czasie rozbudowy napotykano na problemy, gdyż kościół zaczął się zawalać, jednak budowę udało się szczęśliwie dokończyć, w dużej mierze dzięki zdolnemu architektowi, którego wówczas sprowadzono. Jednak co jakiś czas, nie więcej niż w odstępie ok. stu lat, katastrofy budowlane dotykały kościół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świątynię na przestrzeni lat nawiedzało wiele trudnych wydarzeń związanych z pożarami czy najazdami wojsk, ale – jak wyjaśnia ksiądz proboszcz – to nie tłumaczyło do końca tego, co się działo z budowlą. Nawet zaraz po wojnie, kiedy kościół był remontowany i przygotowywany do użytku, napotykano na pewne problemy. – Jedną z ostatnich katastrof było zawalenie się całego stropu w nawie głównej kościoła od strony wejścia. Dzisiaj widać, że jest to zupełnie inny strop, z trudem naprawiany wiek temu – mówi ks. Grabowski. – Podejmując remont dachu, okazało się, że trzeba wykonać ekspertyzę całego kościoła, w tym ekspertyzę stanu technicznego wieży. Na szczęście można go naprawić – dodaje proboszcz.

Reklama

Od samego początku stanem świątyni, jeszcze jako biskup pomocniczy, interesował się obecny pasterz naszej diecezji bp Tadeusz Lityński, który zachęcał do ratowania kościoła. Ostateczna decyzja została podjęta po uzgodnieniu z ówczesnym ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp. Stefanem Regmuntem. Prace ratunkowe przy świątyni rozpoczęły się w 2012 r., a ich charakter został potwierdzony przez lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Środki na remont udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki wsparciu gminy Ośno Lubuskie, a także wielkiemu zaangażowaniu parafian, którzy potraktowali sprawę z wielką odpowiedzialnością. W ciągu ostatnich kilku lat odnowiono i wzmocniono fundamenty oraz strop i wieżę. W tej chwili już kolejny rok trwa naprawa więźby dachowej, zaś dach świątyni zdobi nowa dachówka. – Jest szansa, że kościół będzie zachowany na następne stulecia. Dlatego z tą nadzieją nieustannie przypominam moim wiernym, że tak mamy żyć, aby ten remont był dla kogoś, aby kolejne pokolenia, które po nas przyjdą, modliły się w tym kościele. Remont ma nas mobilizować do przemiany wewnętrznej, do nawrócenia, stąd różne akcje, które staramy się podejmować w parafii – zwraca uwagę ksiądz proboszcz.

Warto przypomnieć, że kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim znajduje się na Szlaku św. Jakuba Apostoła; na szlaku, który prowadzi od Wilna przez Camino Polacco, Drogę Lubuską i dalej do Santiago de Compostela, a więc jest to miejsce szczególne. Co więcej, w trakcie prac przy świątyni znaleziono mnóstwo monet od początku istnienia tego kościoła do czasu, kiedy położono ostatnią posadzkę, czyli do XIX wieku. Stało się to dzięki życzliwości i pracy archeologów Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. Znaleziska zostały opisane w wydawnictwie parafialnym Colloquia Lubuskie, będącym efektem sesji naukowej, która raz w roku odbywa się w Ośnie Lubuskim.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-25 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apostoł jedności w Kościele

św. Eulogiusz, patriarcha

wikimedia.prg

św. Eulogiusz, patriarcha

Eulogiusz, znany jako Eulogiusz Aleksandryjski, pochodził z Syrii. Należał do najważniejszych postaci Kościoła wschodniego w VI wieku. Był serdecznym przyjacielem papieża św. Grzegorza I Wielkiego. Wychował się w klasztorze, został wyświęcony na kapłana w Antiochii. Gorliwie współpracował z patriarchą Antiochii. W 581 r. Eulogiusz został wybrany na patriarchę Aleksandrii.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18
140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania