Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa z Ojcem Pio

Czyszczenie czyśćca

Wielka modlitwa w intencji dusz czyśćcowych trwała na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 września br. Pod hasłem „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec” odbyło się Czuwanie Grup Modlitwy Ojca Pio z udziałem kilkuset osób. Obecnie świętowany jest rok jubileuszu 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecia jego przejścia do domu Ojca. – Chcemy, by to był prawdziwy szturm do nieba – oznajmił br. Roman Rusek, krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. I przytoczył słowa Ojca Pio: „Bądź pewny, jeśli będziesz się modlił za dusze w czyśćcu cierpiące, na pewno będzie się ktoś za ciebie modlił wtedy, kiedy będziesz potrzebował pomocy”.

Równocześnie w dniach 20-22 września na Jasnej Górze trwał Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio, będący jednym z siedmiu głównych krajowych wydarzeń Roku Jubileuszu św. Ojca Pio.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Seniorzy razem

Z radością przeżywać jesień życia

Z udziałem ok. 700 osób 22 września br. odbyła się 1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Edward Nowak z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Zapamiętajmy to w tej „polskiej Kanie” – Maryi i Panu Bogu zależy, żeby każdy człowiek był radosny i szczęśliwy, aż do końca swoich dni na ziemi i jeszcze dalej – powiedział bp Przybylski.

Reklama

Na pielgrzymce obecna była Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która powiedziała: – To bardzo ważne dla aktywności osób starszych, do wsparcia ich na duchu, w codziennym życiu, do ich uczestnictwa w życiu społecznym.

Spotkanie dla seniorów prowadził znany aktor Dariusz Kowalski. – Społeczeństwo powinno pamiętać o ludziach starszych, bo oni są naprawdę skarbem. Papież Franciszek powiedział, że młodzi szybko biegają, ale starsi znają drogę – wyjaśnił. Pielgrzymkę seniorów zorganizował Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Oprawę muzyczną przygotował chór seniorów Niezastąpieni z Włoszczowy.

Małżeństwa i rodziny

Boża miłość umacnia

Reklama

W dniach 22-23 września br. miała miejsce 34. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Centralnej Mszy św. pielgrzymkowej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W spotkaniu wzięli udział: małżeństwa, rodziny, doradcy życia rodzinnego, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin – w sumie ponad 5 tys. osób. Obecny był bp Wiesław Śmigiel, nowy przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. – Z jednej strony nie ma wspólnoty bardziej bliskiej, a z drugiej – będącej przestrzenią dla ogromnej ofiarności i zatroskania o siebie nawzajem, jak wspólnota małżeńska. I dlatego nigdy nie dość wchodzić w tajemnicę chrześcijańskiego małżeństwa i jedności małżeńskiej. Nigdy nie dość, zwłaszcza dzisiaj, wobec prawdziwej plagi, która dotyka także naszej polskiej społeczności i polskiego narodu – plagi rozwodów, ale także związków partnerskich. I to bardzo często ze strony ludzi, którzy są ochrzczeni i którzy z punktu widzenia prawa kanonicznego nie mają żadnych przeszkód, by związek małżeński zawrzeć. Ale nie chcą się zobowiązywać, bo to kosztuje – zobowiązywać się do miłości i wierności aż do końca życia i uczciwości małżeńskiej – powiedział metropolita krakowski.

Bp Śmigiel zwrócił uwagę, że każda parafia powinna mieć poradnictwo rodzinne. Potrzebne są także specjalistyczne poradnie życia małżeńskiego i rodzinnego. I do tego zmierzamy.

W czasie Mszy św. nastąpiły odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Krótko

21 września przybyła 18. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Z ok. 5 tys. osób modlili się pasterze Kościoła wrocławskiego: abp Józef Kupny, metropolita, oraz biskupi pomocniczy Andrzej Siemieniewski i Jacek Kiciński. Doroczna pielgrzymka wiernych z Dolnego Śląska przybywa na pamiątkę ślubowań, które w 2000 r. archidiecezja wrocławska złożyła na Jasnej Górze.

24 września przybyli na Jasną Górę księża pauliści na zakończenie kapituły prowincjalnej. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Turek, nowy prowincjał zgromadzenia paulistów.

25 września odbyło się 18. Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem ok. 2 tys. osób. Młodzież wysłuchała wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka, rekolekcjonisty, oraz świadectwa Rafała Patyry, dziennikarza TVP. Spotkanie z młodzieżą prowadził ks. Jakub Bartczak, znany „raper w sutannie”. Obecny był ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-03 08:00

Wybrane dla Ciebie

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

Więcej ...

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14
Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Więcej ...

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03
Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!