Reklama

Z prasy zagranicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobna do bł. Karoliny

W Nisiporeşti w Rumunii odbyła się beatyfikacja Weroniki Antal, męczenniczki, która 23 sierpnia 1958 r. poniosła śmierć w obronie wiary i czystości. Bł. Weronika Antal została zamordowana przez sąsiada Pavela Mocanu, który już wcześniej naigrawał się z „sióstr” – jak nazywał kobiety, które ślubowały czystość. Zaczął domagać się seksu od młodej kobiety, a gdy ta stawiała opór i nie chciała mu ulec, wyciągnął nóż i zadał jej łącznie 42 ciosy, po czym uciekł, pozostawiwszy swą ofiarę bez życia. Weronikę znaleziono na drugi dzień na polu kukurydzy, ściskającą w dłoni różaniec.

AsiaNews.it

Plusy i minusy ważnego porozumienia

Mówiło się o tym od kilku miesięcy i wreszcie się udało. W czasie papieskiej pielgrzymki do krajów bałtyckich ogłoszono, że Stolica Apostolska i Chiny podpisały porozumienie. Jedni je chwalą, inni – krytykują, a niektórzy wprost odrzucają. Serwis specjalizujący się w sprawach chińskich – AsiaNews przedstawił wstępną analizę porozumienia, w której wyliczył jego plusy i minusy. Portal zastrzegł, że nie wszystko jeszcze jest wiadome, bo tekstu porozumienia nie ogłoszono i jego szczegóły także w przyszłości pozostaną tajemnicą. Porozumienie ma charakter wstępny, a strony dają sobie czas na weryfikację, jak poczynione ustalenia będą działały w praktyce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co zaliczono na poczet plusów? Przede wszystkim fakt, że Ojciec Święty będzie miał wpływ na mianowanie biskupów. Pytanie – czy ostateczny. Czy będzie miał np. prawo weta wobec kandydatury, którą przedstawi strona chińska? Dziś jeszcze nie ma odpowiedzi na to pytanie. Okaże się to w praktyce, ale – zdaniem kanonistów – tak musi być, bo Kościół nie mógł w tym punkcie pójść na żadne ustępstwa. Za plus uznano także, że porozumienie ma charakter duszpasterski, a nie polityczny, na co wskazuje przede wszystkim to, że oparto się żądaniom Chin, które chciały, żeby Watykan zerwał relacje z Tajwanem, który strona chińska traktuje jako zbuntowaną wyspę. Tajwan będzie miał więc nadal swojego ambasadora w Watykanie. Za pozytyw uznano też zniesienie ekskomuniki nałożonej na biskupów wyświęconych w ostatnich latach bez zgody Ojca Świętego. Zdaniem komentatora, przyczyni się to do jedności w Kościele w Chinach.

A minusy? Największym jest ten, że ani słowem nie wspomniano o prześladowaniach Kościoła w Chinach, także tych ostatnich, wynikających z przeprowadzanej na siłę polityki unarodawiania wspólnot religijnych, w tym Kościoła katolickiego. Dzieje się to przez niszczenie krzyży i kościołów, aresztowania biskupów, duchownych i wiernych świeckich oraz zabronienie młodzieży uczestnictwa w praktykach religijnych. Zdaniem portalu, należałoby także zażądać od biskupów wyświęconych na polecenie i za zgodą komunistów, aby okazali skruchę i poprosili, przed powrotem do jedności z Papieżem, o przebaczenie.

Famiglia Cristiana

Nie wiemy jeszcze wszystkiego

Nie milkną echa słynnego oświadczenia byłego watykańskiego dyplomaty abp. Carla Marii Vigano. Choć wiemy już więcej o tej inicjatywie, to nadal nie wiemy wszystkiego. Nie ujawniono np. personaliów wszystkich osób, które stały za akcją wymierzoną w papieża Franciszka.

Zdaniem włoskiego tygodnika „Famiglia Cristiana”, oczywiste już jest, że akcja nie była motywowana jedynie frustracją byłego dyplomaty z powodu niespełnionych ambicji, ale ma o wiele szerszy kontekst. Akcja jest pochodną bardzo poważnego sporu, który toczy się przede wszystkim w Kościele w USA. A z racji tego, że amerykańska wspólnota jest bardzo ważna na globalnej mapie katolicyzmu, ma ona poważne reperkusje na całym świecie.

Reklama

Zdaniem „FC”, sprawa seksualnych nadużyć niektórych duchownych, choć jak najbardziej realna i bolesna, została wykorzystana jako narzędzie do uderzenia w Ojca Świętego. Jak są definiowane dwie strony sporu? Atakujący to tradycjonaliści z niezidentyfikowanym centrum przywódczym. Atakowani to zwolennicy Franciszka i jego innej, bardziej otwartej wizji Kościoła. Sprawa jest bardzo poważna, bo chodzi już nie tylko o uzdrowienie Kościoła, ale też o jego jedność, której grozi – zdaniem czasopisma – rozpad porównywalny do schizmy protestanckiej przed pięcioma wiekami. Jak zachowuje się sam Franciszek? Zdaniem dziennikarzy, bardzo roztropnie. Przejawem jego roztropności i troski o jedność Kościoła była pierwsza reakcja Papieża, który nie chciał się odnosić do stawianych mu zarzutów. Nie chciał bronić siebie, ponieważ na pierwszym miejscu myślał odpowiedzialnie o Kościele i jego jedności.

Izwiestia

Synagogi obok cerkwi

W Moskwie brakuje synagog. Zdaniem lidera wspólnoty żydowskiej w Rosji Aleksandra Borody, potrzeba ok. 20 nowych, aby zaspokoić potrzeby religijne sporej wspólnoty wyznawców judaizmu. Boroda zapowiedział stopniową budowę potrzebnych świątyń. Obok nich będą powstawały też inne obiekty, które razem utworzą wielofunkcyjne centra z pomieszczeniami dla prowadzenia działalności charytatywnej, szkół niedzielnych dla dzieci oraz do spędzania wolnego czasu.

Synagogi nie będą duże, ale ich sieć będzie na tyle gęsta, by wyznawcy judaizmu mieli jak najbliżej do swojego domu modlitwy. Ilu żydów mieszka w Moskwie? Na to pytanie Boroda nie odpowiedział. Stwierdził jedynie, że zdecydowana większość rosyjskich żydów mieszka w tym mieście – w innych jest ich dwukrotnie mniej niż w Moskwie.

AsiaNews.it

Autokefalia dla białoruskich prawosławnych?

Autokefalia dla części prawosławnych na Ukrainie jest już przesądzona. Nie zmieni tego zdecydowany sprzeciw patriarchatu moskiewskiego, który praktycznie zerwał komunię eucharystyczną z Konstantynopolem. Jak na całą sprawę patrzy świat prawosławny w innych zakątkach świata? Pozostałe autokefaliczne Cerkwie milczą w tej sprawie, co znaczy, że nie wspierają Moskwy. Patriarchatowi moskiewskiemu grozi więc to, że będzie izolowany w świecie prawosławia.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-03 08:01

Wybrane dla Ciebie

Wujek Hanik

Marian Florek/Niedziela

Jak was coś boli i trapi, to zwróćcie się w modliwie do Hanika, on wam pomoże, mówiła Róża, siostra bł. Jana.

Więcej ...

Nowenna do św. Mikołaja

Znaczek ze św. Mikołajem z Miry

Ks. Marcin Miczkuła

Znaczek ze św. Mikołajem z Miry

Nowenna przed wspomnieniem św. Mikołaja do odmawiania między 27 listopada a 5 grudnia (lub w dowolnym terminie).

Więcej ...

Obłóczyny alumnów

2024-12-02 04:53

Karol Kapica

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Wiadomości

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła