Reklama

Modlitwa

Ważna rola Polski w rozwoju nabożeństwa

2015-02-07 11:53

Graziako

- Polska odegrała ważną rolę w rozwoju nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, ponieważ to na prośbę polskich biskupów w 1765 r. papież Klemens XIII wyraził zgodę na ustanowienie liturgicznego święta Serca Jezusowego i zatwierdzenie odpowiedniego oficjum, a także formularza Mszy św. - podkreślił bp senior Zdzisław Fortuniak.

Przewodniczył on Mszy św. 6 lutego w poznańskiej katedrze z okazji 250. rocznicy ustanowienia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W homilii kaznodzieja przypomniał, że prośba polskich biskupów, zwana Memoriałem Episkopatu Polski, była punktem zwrotnym w oficjalnych dziejach nabożeństwa do Bożego Serca. - Gdy Polska otrzymała zgodę na wystosowaną prośbę, wkrótce to liturgiczne święto zostało wprowadzane przez różne kraje i diecezje - zaznaczył bp Fortniak.

Zwrócił uwagę, że Kościół od początku swych dziejów kierował uwagę na przebity bok Pana Jezusa i podkreślał wymowę tego faktu. Przypomniał słowa św. Augustyna, który napisał, że „w przebitym boku Jezusa została otwarta brama życia”. - Jest to najbardziej znaczący symbol miłości Pana Jezusa do człowieka - zauważył kaznodzieja.

Reklama

Bp Fortuniak zaznaczył, że kult Najświętszego Serca Pana Jezusa opiera się przede wszystkim na Piśmie św. a nie na prywatnych objawieniach, choć ważną rolę w rozwoju tego kultu odegrała wizytka, św. Małgorzata Maria Alacoque.

Podkreślił, że w historii tego kultu duże znaczenie ma Poznań. - Rektor kolegium jezuickiego ks. Kasper Drużbicki, żyjący na przełomie XVI i XVI w. opracował teologiczne podstawy kultu Serca Pana Jezusa, powołując się na myśl św. Augustyna i św. Grzegorza Wielkiego - zaznaczył bp Fortuniak.

Zauważył, że w 1899 r. ukończono w Poznaniu na Jeżycach budowę kościoła, który jako pierwszy w Polsce otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bp Fortuniak przypomniał, że w miejscu dzisiejszego pomnika Poznańskich Krzyży na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu usytuowany był pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany także Pomnikiem Wdzięczności. - Był on wotum społeczeństwa za odzyskaną niepodległość przez Polskę - podkreślił kaznodzieja. Monument odsłonięto 30 października 1932 r. Uroczystościom, w których uczestniczyły tysiące poznaniaków, przewodniczył kard. August Hlond, ówczesny prymas Polski. We wrześniu 1939 roku pomnik został zniszczony przez Niemców.

W 2011 r. powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, w skład którego wchodzą m.in. profesorowie poznańskich uczelni, członkowie Polskiej Akademii Nauk, artyści i twórcy kultury, kombatanci i harcerze. Pomnik ma stanąć w 2016 r., a kamień węgielny pod jego budowę poświęcił papież Franciszek.

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa.

Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłośnik Maryi i Eucharystii

2020-01-14 10:46

Niedziela przemyska 3/2020, str. I

Św. Jan Sebastian Pelczar

Wezwania z Litanii do św. Biskupa Pelczara ujawniają Jego wielki kult i przywiązanie do Matki Bożej i Eucharystii.

Więcej ...

Magia w reklamie – niewinna zabawa czy niebezpieczna formuła?

2020-01-18 15:57

seanmcgrath / Foter.com / CC BY

- Narcyzm jest słowem-kluczem do rozpoznania rzeczywistego sensu wielu reklam. W internetowych kampaniach reklamowych lansuje się dobrą zabawę, a nawet zabawę bez przerwy, czyli czysty hedonizm, jak i zaspokajanie własnych rozbudzonych potrzeb i samouwielbienie – pisze dla KAI dr Klaudia Cymanow-Sosin, z-ca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, specjalista w media relations, komunikacji wizerunkowej i public relations.

Więcej ...

Łomża: 23 stycznia uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

2020-01-18 18:11

EpiskopatNews

bp. Stanisław Stefanek

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Stanisława Stefanka odbędą się w czwartek 23 stycznia w Łomży - poinformował w liście do diecezjan biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Zmarły 17 stycznia ordynariusz łomżyński w latach 1996-2011 zostanie pochowany w miejscowej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...