Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Trzy pokolenia oazowiczów

Oazowe spotkanie w Cięcinie

Archiwum organizatorów

Oazowe spotkanie w Cięcinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy pokolenia spotkały się na pierwszym zjeździe oazowiczów parafii św. Katarzyny w Cięcinie. Najstarsi wspominali czasy początków ruchu oazowego w archidiecezji krakowskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. Modlitwie całej grupy przewodniczył ks. Władysław Gil, niegdysiejszy wikariusz chęcińskiej parafii i pierwszy moderator wspólnoty oazowej. Razem z nim przy ołtarzu stanęli kapłani pełniący kiedyś tę funkcję, m.in.: ks. Marek Kręcioch z Kobiernic, ks. Józef Zwoliński z Przyborowa czy ks. Roman Berke z Górek Wielkich. Obecni byli także księża wywodzący się z oazowej wspólnoty w Cięcinie.

– Byłem tutaj wikariuszem, kiedy obchodziliśmy 1000-lecie Chrztu Polski. Moja obecność na tym spotkaniu jest okazją do świętowania podwójnego jubileuszu: 50-lecia kapłaństwa i 1050-lecia Chrztu Polski – powiedział kapłan. – Cieszę się, że w tej starej i pięknej świątyni mogę modlić się z młodym Kościołem – dodał emerytowany proboszcz z Krystynowa. Podczas modlitwy wspominano zmarłych członków oazy, szczególnie pamiętając o siostrach Marii i Zofii Czerwenko, które razem z ks. Gilem współtworzyły grupę młodzieży oazowej w Cięcinie. Przygotowano bogatą oprawę muzyczną liturgii, na gitarach zagrali animatorzy muzyczni – jedni wychowani na bigbicie i rocku, inni na hip-hopie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia przy fasadzie odrestaurowanej niedawno świątyni pw. św. Katarzyny. Potem w pobliskich ogrodach starej plebanii odbyła się agapa. Nie obyło się bez wspomnień obejmujących dorastanie i duchową drogę trzech pokoleń. Wśród oazowiczów byli tacy, którzy na spotkanie w Cięcinie przyjechali z Krakowa, Warszawy, a nawet z Paryża.

Reklama

Honorowy gość spotkania ks. Władysław Gil podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami z czasów pobytu w cięcińskiej parafii. Przybliżył także kulisy powstania wspólnoty oazowej, która należała do pierwszych oaz tworzonych w archidiecezji krakowskiej. Pochodzący z Olszówki k. Mszany Dolnej kapłan pracował w parafii św. Katarzyny w Cięcinie w latach 1965-1968. Kiedy dowiedział się o rodzącym się z inicjatywy ks. Blachnickiego ruchu oazowym, poinformował o tym nauczycielkę szkoły w Cięcinie Zofię Czerwenko, która podjęła się organizowania grupy młodzieży oazowej. Wspomniana Zofia Czerwenko jeszcze w czasach okupacyjnych, jako młoda nauczycielka wraz z kolegami i koleżankami, podejmowała ryzyko tajnego nauczania młodych mieszkańców Cięciny.

Inicjatorem spotkania byli członkowie oazy wraz z ks. Pawłem Dankiem, obecnym wikariuszem parafii w Cięcinie. – Widać jak wielki jest w tych ludziach zapał i radość z tego, że mogliśmy się spotkać – powiedział ks. Danek, podkreślając, że w grupie byłych oazowiczów drzemie duży ewangelizacyjny potencjał. Dowodem tego była celebrowana w parafii niedzielna Eucharystia, na której zagrali i zaśpiewali „starzy” oazowicze.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-10-24 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światło i życie

Spotkania oazy są pełne radości

Archiwum oazy

Spotkania oazy są pełne radości

Oj tam, oj tam, że jesteś nie nasz – mówi 21-letni Kacper i zachęca do wejścia do środka. Nieśmiały z natury, w końcu się decyduję. Kilka dni później idziemy do salki na spotkanie.

Więcej ...

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

2024-04-15 17:23

Adobe Stock

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

Więcej ...

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

2024-04-16 07:27

Monika Książek

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...