Reklama

Dookoła świata

Kłamstwa Saudów

Nie ma pewności, że zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule zostanie wyjaśnione do końca. W tej sprawie saudyjskie władze kłamią od początku i będą to robić nadal. Początkowo utrzymywały przecież, że zaginiony 2 października dziennikarz wyszedł z konsulatu żywy, potem twierdziły, że zginął w konsulacie i że był to efekt nieszczęśliwego wypadku, potem bójki, by w końcu przyznać, że jednak został zamordowany.

Prawdomówność jest jednak efektem nie skruchy, lecz przymusu – chodzi m.in. o ustalenia tureckich służb i amerykańskie naciski. Wszak dyrektor CIA Gina Haspel usłyszała treść posiadanego przez Turków nagrania audio, na którym zarejestrowano przebieg wydarzeń, a co dowodzi m.in., że dziennikarz był torturowany przed śmiercią.

Reklama

Khashoggi, rezydent USA i publicysta „The Washington Post”, był znany jako krytyk saudyjskiego następcy tronu Muhammada ibn Salmana. Dla Amerykanów, ale także dla innych zachodnich aliantów Arabii Saudyjskiej to trudna sytuacja, bo jak wytłumaczyć opinii publicznej zażyłość z państwem, które posuwa się do morderstw, a na co dzień jest jedną z najbardziej opresyjnych dyktatur na świecie?

Trudno ocenić, jakie konsekwencje polityczne i gospodarcze będzie miała sprawa uśmiercenia dziennikarza. Amerykanie zapowiedzieli cofnięcie wiz dla 21 saudyjskich oficjeli. I ponoć nie jest to ich ostatnie słowo, ale trudno przewidywać, że sprawa wywoła trzęsienie ziemi w relacjach z Rijadem. Niemcy zapowiedziały, że wstrzymają eksport broni dla Saudów, ale to Amerykanie są jej głównym dostawcą dla królestwa. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że nie zerwie podpisanych już kontraktów zbrojeniowych wartych 110 mld dolarów...

Wojciech Dudkiewicz

Wybuchowe przesyłki

Kolejne przesyłki z materiałami wybuchowymi napływające do biur i domów wpływowych i znanych osób w USA musiały wywołać nerwowe reakcje Amerykanów. Secret Service przechwycił takie przesyłki, zaadresowane m.in. do Baracka Obamy, Hillary Clinton, George’a Sorosa, Johna Brennana – byłego szefa CIA, Joego Bidena – byłego wiceprezydenta, ale także do aktora Roberta De Niro. Burmistrz Nowego Jorku mówi, że to akt terroru, a Donad Trump potępia sprawców i gwarantuje, że „cała siła rządu jest teraz zaangażowana w śledztwo w tej sprawie”. Wszystkie przesyłki znajdowały się w takich samych kopertach, adresy były na nich wydrukowane komputerowo oraz wszystkie miały adres zwrotny kierujący do kongresmenki z Florydy – Debbie Wasserman Schultz, której nazwisko było zapisane z błędem. Śledczy uważają, że wszystkie te przesyłki wysłała ta sama osoba lub grupa osób.

wd

Armia na granicę

Reklama

Około tysiąca żołnierzy wyśle Pentagon na granicę z Meksykiem, by nie dopuścić do tego, by karawana migrantów z Ameryki Środkowej zmierzających do USA dostała się na ich terytorium. Karawana idąca przez Meksyk liczy ponad 7 tys. osób. Mieszkańcy Ameryki Środkowej uciekają od ogromnej przemocy i braku perspektyw w Hondurasie, Salwadorze i Gwatemali. Prezydent Trump zapowiedział wstrzymanie pomocy dla tych państw, bo jego zdaniem, celowo wypuszczają imigrantów, którzy kierują się do USA. To największa tego typu karawana uchodźców. Tworzą ją grupki migrantów, obawiające się napadów i wymuszeń ze strony gangsterów.

wd

Pierwsza prezydent

Parlament Etiopii wybrał pierwszą w historii kobietę na stanowisko prezydenta kraju. Została nią Sahle-Work Zewde, która ostatnio była specjalnym przedstawicielem ONZ przy Unii Afrykańskiej, a także podsekretarzem ONZ. To spora niespodzianka w tradycyjnie patriarchalnym społeczeństwie. Wybór Sahle-Work Zewde nastąpił w czasie, gdy 42-letni premier Abiy Ahmed Ali, najmłodszy przywódca w Afryce, przeprowadza radykalne reformy. W czasie jego trwających od wiosny br. rządów z więzień wypuszczono wielu więźniów politycznych, dziennikarzy, blogerów aresztowanych za czasów poprzednich rządów.

jk

Klęska w Jemenie

Szef Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej Mark Lowcock poinformował, że co najmniej 8,4 mln osób w Jemenie jest skazanych na pomoc żywnościową. W analizie, którą przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ, podkreśla, że niedożywionych jest 3 mln Jemeńczyków, w tym 1,1 mln kobiet w ciąży i ponad 400 tys. dzieci.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 r., kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt się nasilił, gdy w 2015 r. interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska, przewodząca koalicji walczącej ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti.

jk

Polityczny most

Najdłuższy most świata połączył Hongkong z Makau i Zhuhai w Chinach kontynentalnych. To główne miasta Delty Rzeki Perłowej, powstającej największej metropolii świata. Most ma długość 55 km, a jego konstrukcja składa się z 3 podwieszanych mostów i jednego podmorskiego tunelu o długości 6 km, do którego wjazd znajduje się na sztucznej wyspie. Po otwarciu przeprawy trasę z Hongkongu do Zhuhai będzie można pokonać samochodem w 30 minut. Do tej pory zajmowało to do 3 godzin. Projekt mostu jest polityczny, a dopiero na drugim planie ekonomiczny. Chodzi o rozmycie odrębności Hongkongu i jego mieszkańców.

wd

2018-10-31 08:28

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55
Pątnicy u kresu pielgrzymki

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Więcej ...

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

Adobe Stock

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny.

Więcej ...

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Szczecin: Pobicie księdza

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin: Pobicie księdza

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku