Reklama

Polska

Obrady Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Artur Stelmasiak

Podsumowanie dotychczasowej pracy i plany na najbliższy rok, w tym konferencja poświęcona małżeństwu i rodzinie - były tematami spotkania Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej (PRDEZ), które zakończyło w niedzielę 8 lutego obrady w Warszawie. Przedstawiciele Polonii z kilku krajów Europy Zachodniej krytycznie odnieśli się także do ratyfikowania przez polski parlament Konwencji przeciw zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbyło się dniach 6-8 lutego, w Biurze Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Obradom przewodniczył Biskup Wiesław Lechowicz. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski i ks. prałat Piotr Żendzian, prezes Stowarzyszenia Polskich Księży w USA oraz Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Prezydium podsumowało działalność Rady w mijającym roku oraz przygotowało plan pracy duszpasterskiej na bieżący rok, w tym program spotkania plenarnego PRDEZ, które odbędzie się w Rzymie w dniach od 2 do 4 października. Tematem tego spotkania będzie Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin na Emigracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prezydium zapoznało się także z sytuacją Kościoła w Polsce i z problemami związanymi z duszpasterstwem Rodzin. Wyrażając troskę o polskie rodziny, Prezydium stanowczo sprzeciwiło się decyzji parlamentarzystów głosujących za przyjęciem ustawy o ratyfikacji Konwencji CAHVIO. Prezydium podziela w całości stanowisko Episkopatu Polski w tej sprawie wyrażone w liście skierowanym na ręce Marszałka Sejmu RP. W liście tym czytamy: "Prezydium Rady podziela w pełni stanowisko Konferencji Episkopatu Polski, która uważa, że Konwencja nie wnosi żadnych nowych rozwiązań prawnych przeciwdziałających przemocy. Wiąże natomiast zjawisko przemocy z tradycją, kulturą, religią i rodziną” oraz „ogranicza suwerenne kompetencje Polski w sprawach etyki i ochrony rodziny”. Apelujemy zatem do polskich parlamentarzystów, aby swoimi decyzjami troszczyli się o integralne dobro polskich rodzin i promowali politykę prorodzinną. Zaniedbania w tej bowiem dziedzinie są jedną z głównych przyczyn masowej emigracji z Polski. Troska więc o polską rodzinę powinna być priorytetem polskiej racji stanu!"

Obrady zakończyła Msza święta celebrowana przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W piątek, 6 stycznia uczestnicy modlili się w intencji abp Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który w latach 2008-2009 był delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego.

PRDEZ została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzi 60 osób, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biskup Wiesław Lechowicz, którego wspiera 8-osobowe Prezydium Rady w składzie: ks. prałat Stefan Wylężek – wiceprzewodniczący rady, rektor PMK w Anglii i Walii; prof. dr Piotr Małoszewski z Niemiec – wiceprzewodniczący Rady; ks. dr Krzysztof Tyliszczak – sekretarz Rady, Kanclerz PMK w Anglii i Walii; ks. infułat Stanisław Jeż – rektor PMK we Francji; ks. prałat Stanisław Budyń – rektor PMK w Niemczech; dr Anna Łucka z Francji; Andrzej Michalski z Austrii i Zenon Handzel z Anglii.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-08 19:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nestor amerykańskiej Polonii apeluje do Joe Bidena i Donalda Trumpa o pojednanie

Adobe Stock

O pojednanie i ogólnoamerykańskie gojenia ran apeluje Stefan Skielnik, nestor amerykańskiej Polonii. "Panie Prezydencie Joe Bidenie, mój drogi sąsiedzie z Greenville w Delaware, niech Pan nigdy nie spocznie w dziele jednania Amerykanów." - czytamy w apelu przesłanym KAI. Jutro w Waszyngtonie na 46. prezydenta USA zostanie zaprzysiężony Joe Biden, demokrata.

Więcej ...

Jak będzie wyglądał Rok Jubileuszowy w Polsce

2024-12-22 14:13

Materiał prasowy

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie - o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia nastąpi uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice watykańskiej. Zostaną zaś zamknięte do kolejnego jubileuszu 6 stycznia 2026 roku. W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r. To czas szczególnej łaski, odpustów i pojednania z Bogiem.

Więcej ...

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej!

2024-12-22 15:49

archiwum organizatorów

„Na plenerowej scenie Żywej Szopki przy Franciszkańskiej w dniach 24-26 grudnia zagrają i zaśpiewają m.in. kwartet C.D.N., Zespół Tapczany, Lublin Voices oraz franciszkański zespół Fioretti..."– zapowiadają organizatorzy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Wiara

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Patronka emigrantów

Święci i błogosławieni

Patronka emigrantów

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...

Wiara

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...