Reklama

Lektura obowiązkowa

Widział oblężenie Warszawy

Obrona Warszawy we wrześniu 1939 r. trwała trzy tygodnie i kosztowała obrońców życie kilkunastu tysięcy osób. Jednym ze świadków dramatycznych wydarzeń był tajemniczy Polak, który przyjechał z Londynu na wakacje do rodziny. Przybysz spisał swoje obserwacje i w 1941 r. wydał w Anglii pod pseudonimem Alexander Polonius książkę pt. „I Saw the Siege of Warsaw”.

Akcja rozpoczyna się w sierpniu 1939 r. zwykłą – wydawałoby się – wakacyjną wizytą, którą wybuch wojny zamienia w walkę o życie. Autor pokazuje zmianę atmosfery w broniącej się stolicy – od wiary w zwycięstwo i nadziei na mającą nadejść pomoc zachodnich mocarstw po rozpacz i świadomość nieuchronnej klęski. Książka ma formę dziennika, ale autor jest rasowym reporterem. Nagle wrzucony w wir dramatycznych wydarzeń opisuje w literacki sposób to, co widzi, a to głęboko przemawia do wyobraźni czytelnika.

Po kapitulacji Warszawy autor przedarł się na Wschód, do portu w Rydze, skąd przez Norwegię dotarł do Anglii. Książka „Widziałem oblężenie Warszawy’” ukazała się drukiem w Polsce 21 sierpnia 2018 r., blisko 80 lat po jej wydaniu w Wielkiej Brytanii. Odkrywcą i tłumaczem dzienników jest pisarz Marek Przybyłowicz.

Przybyłowicz odkrył też po żmudnej kwerendzie, jak w rzeczywistości nazywa się autor dzienników. To Andrzej Marcin Neuman, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, potem wykładowca w London School of Economics. Po wojnie współtworzył w London College katedrę Polish University College, szkołę wyższą dla Polaków służących w Polskich Siłach Zbrojnych. W latach 50. Neuman pracował jako doradca rządu Indonezji. I tu ślad po nim się urywa. Na szczęście Marek Przybyłowicz obiecuje, że dołoży starań, żeby znaleźć dalsze jego ślady.

2018-11-28 11:01

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Więcej ...

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Sport

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”