Reklama

Niedziela Lubelska

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie

W drodze do kapłaństwa

Sutanny nałożyło 6 alumnów seminarium

Marek Kuś

Sutanny nałożyło 6 alumnów seminarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Alumni 3. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie przyjęli sutanny. 17 listopada strój duchowny nałożyli: Kamil Błaszczak z parafii Głusk, Michał Śliwka z parafii Wilkołaz, Mateusz Lisek z parafii Jawidz-Rokitno, Marcin Dudek z parafii Milejów, Wiktor Michałowski z parafii Mełgiew i Paweł Watras z parafii Piotrowice Małe.

Obłóczyny to uroczysty moment, w którym klerycy otrzymują strój duchowny – sutannę, będącą wyraźnym znakiem przynależności do Chrystusa i przygotowania do służby kapłańskiej w Kościele. Mszy św. z obrzędem obłóczyn w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Stanisław Budzik. W Eucharystii uczestniczyli księża wychowawcy i proboszczowie rodzinnych parafii, rodzice i krewni oraz przyjaciele i znajomi alumnów. Na początku Liturgii zgromadzonych powitał rektor ks. Jarosław Marczewski, który podkreślił, że obłóczyny są dość spektakularnym wydarzeniem ze względu na widoczny znak, jakim jest sutanna. – Przyjęcie stroju duchownego powinno być przełomem w pogłębianiu relacji z Chrystusem – mówił Ksiądz Rektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, jak ważną sprawą jest dobre przygotowanie do kapłaństwa, by być kapłanem po myśli Kościoła. Nawiązując do słów papieża Benedykta XVI, zaznaczył, że w dzisiejszym wyspecjalizowanym świecie kapłan powinien być człowiekiem od całości, dla drugiego człowieka, z polecenia Bożego. – Czy Syn Człowieczy znajdzie na ziemi wiarę, gdy przyjdzie? To zdanie powinno nas zaniepokoić. Czy znajdzie ją na polskiej ziemi, w naszej archidiecezji, w ludzkich sercach? W dużej mierze zależy to od ciebie, bracie alumnie, który przyjmujesz strój duchowny. Od twojej gorliwości na drodze do kapłaństwa, od odwagi opowiadania się po właściwej stronie, od tego, czy staniesz się iskrą, od której zapali się płomień wiary i miłości w sercach ludzkich – mówił Pasterz. Kończąc homilię, życzył alumnom, by przez ich gorliwą pracę Jezus znalazł na ziemi wiarę.

Po homilii abp Budzik pobłogosławił sutanny i odmówił nad klerykami modlitwę. W nałożeniu nowego stroju pomogli im starsi koledzy.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-28 11:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katechetyczne zmagania

Kl. Wojciech Bis

Więcej ...

Św. Bernadetta Soubirous

św. Maria Bernadetta Soubirous

źródło: wikipedia.pl

św. Maria Bernadetta Soubirous

Bernadetta urodziła się w Lourdes 7 stycznia 1844 roku. W wieku czternastu lat przy grocie Massabielle objawiła się jej Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie.

Więcej ...

Polacy świętują Wielkanoc w domach, a mieszkańcy tej wyspy... na ulicach

2025-04-16 09:25
Malta

Adobe Stock

Malta

Wielkanoc na Malcie to połączenie świętowania religijnego z ulicznym festynem. Ulicami przechodzą kolorowe procesje. Ich uczestnicy przebrani za pokutników i postaci biblijne niosą pasyjne figury.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia...

Wiara

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia...

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Kościół

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wyciekły dane pochówków z zakładu pogrzebowego....

Wiadomości

Wyciekły dane pochówków z zakładu pogrzebowego....

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...