Reklama

Kościół

Polska pomaga ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie

Niedziela Ogólnopolska 50/2018, str. 17

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Jak to się stało, że w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej odbyła się uroczystość zaprezentowania incjatywy „Świece dla pokoju w Syrii”?

JANUSZ KOTAŃSKI: – Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) zwróciło się do Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej z zapytaniem, czy możemy uczestniczyć w incjatywie „Świece dla pokoju w Syrii”. Oczywiście, z radością przystałem na tę propozycję, również dlatego, że polski rząd od lat jest zaangażowany w pomoc uchodźcom w Syrii, Iraku, Jordanii i Libanie. Wojna na Bliskim Wschodzie trwa nadal i najbardziej zagrożone są właśnie dzieci, a szczególnie dzieci chrześcijańskie.

– W czasie uroczystości połączono się z Aleppo...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Udało nam się zorganizować most telewizyjny z syryjskimi dziećmi z prawosławnej szkoły w Aleppo. Rozmawiały z nami, widziały, że w tym samym czasie, kiedy one zapalały świece, wszyscy zgromadzeni w ambasadzie też mieli je w dłoniach. Następnie zaśpiewały po aramejsku, czyli w języku, którym mówił Jezus, kolędę „Cicha noc”. Powiedziałem, że będąc daleko w Rzymie, nie możemy im przekazać żadnego materialnego podarunku, ale możemy przekazać ich prośby i potrzeby naszym rządom i modlić się wraz z nimi. Najwspanialszym podarunkiem dla tych dzieci byłby pokój, czego im życzymy. Dla mnie rozmowa z syryjskimi dziećmi była najbardziej wzruszającym momentem uroczystości.

– Słyszeliśmy też świadectwa gości z Syrii.

– Tak, dotarły do nas siostry z Damaszku i z Maalouli. Ich opowiadania o mordowaniu dzieci, o nawracaniu siłą na islam, o gwałceniu dziewczynek były przejmujące i przerażające. Równie wstrząsające było świadectwo duchownego Kościoła katolickiego obrządku syryjskiego – arcybiskupa z Aleppo Denysa Chahda, który mówił, jak wygląda ta wojna, której jednym z celów jest usunięcie chrześcijan z Bliskiego Wschodu, i apelował o pomoc tam, na miejscu, w Syrii. Kard. Mario Zenari – nuncjusz apostolski w Syrii opowiedział z kolei o wysiłkach Stolicy Apostolskiej zmierzających do zakończenia krwawego konfliktu.

– Ilu ambasadorów i dyplomatów wzięło udział w tym spotkaniu?

– Ponad 30 ze wszystkich kontynentów, w tym ambasadorowie USA, Wielkiej Brytanii i Turcji. Ci, którzy nie mogli przybyć na spotkanie, dostaną w imieniu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie świece i przesłanie.

– Jakie były reakcje ambasadorów?

– Wielu z nich, np. ambasadorowie Wielkiej Brytanii, Filipin, Timoru czy Belgii, serdecznie mi dziękowało. Wszyscy byli wdzięczni, że udało się doprowadzić do realizacji takiego wydarzenia. Wszystkich poruszyły świadectwa dzieci.

– Uroczystość w polskiej ambasadzie stała się okazją do podziękowania Polsce za to wszystko, co robi na rzecz chrześcijan i pokoju na Bliskim Wschodzie...

– To prawda. Alfredo Mantovano, przewodniczący włoskiej sekcji PKWP, podziękował polskiemu rządowi i naszej ambasadzie za działania na tym polu. A zrobił to, cytując Stanisława Wyspiańskiego. To był również bardzo wzruszający moment. Miłe słowa usłyszałem także od sekretarza PKWP Philippa Ozoresa. Syryjskie siostry dziękowały mi natomiast za to, że inicjatywa na rzecz pokoju miała tak wielki oddźwięk w świecie. Jednym słowem – było to coś dobrego i to dobro będziemy nadal czynić.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-11 12:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konflikt USA - Korea Północna: biskup apeluje o kroki dyplomatyczne

rabbit75_fot/Fotolia.com

Dyplomacja i działania polityczne są konieczne do rozwiązania konfliktu między Stanami Zjednoczonymi i Koreą Północną, aby uniknąć konfliktu zbrojnego. Taką opinię wyraził bp Oscar Cantu, kierujący komitetem episkopatu USA ds. sprawiedliwości i pokoju w świecie.

Więcej ...

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny i nigdy nie zwodził

2025-04-02 08:39
Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

Vatican News

Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

W zbiorze homilii obecnego Papieża z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires, zachowała się ta, którą wygłosił podczas Mszy św. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 4 kwietnia 2005 r., a więc dwa dni po śmierci Jana Pawła II. Mówił wówczas o niezwyklej spójności, która cechowała Papieża Polaka i której wzorem jest sam Chrystus.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?