Reklama

Niedziela Małopolska

Czwarte takie miejsce w Polsce

Po Mszy św. parafianie ustawili się w długiej kolejce, aby ucałować
relikwie swego patrona

Maria Fortuna-Sudor

Po Mszy św. parafianie ustawili się w długiej kolejce, aby ucałować relikwie swego patrona

– Na ten dzień lipnicka parafia czekała od XIV wieku. Zwłaszcza ta świątynia dedykowana jego czci. Zatem św. Andrzej Apostoł przybywa do swojego domu – powiedział ks. inf. Adam Kokoszka w czasie uroczystości wprowadzenia relikwii św. Andrzeja Apostoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny odpust ku czci św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej wpisał się w historię parafii w sposób szczególny – w 655. rocznicę wybudowania świątyni przybył w relikwiach jej patron.

Wprowadzenie

W niedzielne, mroźne przedpołudnie do parafialnego kościoła zmierzali z bliska i daleka zaproszeni goście oraz parafianie. Uroczystość zgromadziła m.in. kapłanów z dekanatu lipnickiego, księży rodaków, ojców bernardynów, siostry zakonne i wielu czcicieli jednego z pierwszych apostołów Chrystusa. Z Warszawy przyjechał kapelan Prezydenta RP – ks. Zbigniew Kras, były proboszcz lipnickiej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed Mszą św. nastąpiło wprowadzenie relikwii do kościoła. Księża rodacy przekazali je siostrom urszulankom, te z kolei oddały Skarb w ręce seniorów, którzy wręczyli go rodzicom, a ci – młodzieży, która powierzyła go dzieciom.

Para przedszkolaków oddała relikwie strażakowi, a ten złożył je w ręce ks. inf. Adama Kokoszki. Kapłan zwracając się do ks. Mariusza Jachymczaka mówił: – Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zbudowanego na fundamencie wiary pierwszych apostołów. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Andrzeja Apostoła otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości!

Wzór

W czasie homilii ks. inf. Adam Kokoszka podkreślił, że dotychczas w Polsce relikwie św. Andrzeja Apostoła znajdowały się w Warszawie, Olkuszu i Nawarzycach (w województwie świętokrzyskim), a Lipnica Murowana jest 4 miejscem. Kapłan przybliżył zebranym przesłanie, z którym św. Apostoł przybywa do lipnickiej społeczności. Mówił o 3 przestrzeniach apostolskiej troski św. Andrzeja. Pierwszą było Słowo Boże – św. Andrzej jako człowiek pierwszego Adwentu w dziejach ludzkości, pragnął bliżej poznać słowo Pana. Drugim polem troski św. Andrzeja był Kościół, a trzecim – wrażliwość Apostoła na potrzeby materialne i duchowe człowieka. Kończąc homilię, duszpasterz nauczał: – Niech każde spojrzenie z wiarą na relikwiarz św. Andrzeja Apostoła pomaga nam na wzór patrona lipnickiej parafii rozwijać w sobie należną troskę o Słowo Boże, o Kościół święty i o potrzeby bliźnich.

Reklama

Proboszcz parafii ks. Mariusz Jachymczak podziękował zebranym za udział w uroczystości, w tym m.in. ks. inf. Kokoszce – za sprawowaną Eucharystię i za wygłoszoną homilię oraz ks. Zbigniewowi Krasowi – za jego obecność. W sposób szczególny dziękował ojcu Dobromiłowi M. Godzikowi OFM. Podkreślał: – To on prowadził nas przez te trzy dni, aby przygotować nas na ten szczególny dzień. To dzięki jego wstawiennictwu, pomocy, mamy wśród nas relikwie św. Andrzeja. I zwracając się do zakonnika, mówił: – Ojcze Dobromile, za wszystko dobro, za każdą modlitwę, za ofiarę, za przyjaźń, którą nas otaczasz, bardzo dziękuję!

Czas spotkania

Dziękował też zaangażowanym w przygotowanie uroczystości; wikariuszowi – ks. Łukaszowi, siostrom urszulankom, straży, orkiestrze, pocztom sztandarowym. Życzył: – Niech to będzie dzień wielkiej radości! I dodawał: – Rozpoczynamy Adwent, a to czas spotkania, oczekiwania na Pana Boga. Dzisiaj prowadzi nas do Niego sam św. Andrzej, tak, jak prowadził swego brata, Piotra do Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-12 07:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życzenia imieninowe dla bp Andrzeja Siemieniewskiego!

bp Andrzej Siemieniewski

Anna Majowicz

bp Andrzej Siemieniewski

Dziś imieniny obchodzi wrocławski bp pomocniczy, bp Andrzej Siemieniewski

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Pielgrzymka Rodzin Powołanych i Osób Wpierających Powołania na Jasną Górę

2024-05-06 11:37

Karol Porwich/Niedziela

To już kolejna edycja tego pielgrzymowania, w której uczestniczą rodzice kapłanów, osób życia konsekrowanego i seminarzystów oraz członkowie wspólnot modlitewnych i przyjaciół seminariów duchownych, zakonów i zgromadzeń zakonnych, grup modlących się za powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Kościół

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?