Reklama

Niedziela Przemyska

Jak ojczyzna odradzajmy się w sumieniu

Świątynia w Sanoczku

Archiwum parafii

Świątynia w Sanoczku

Dzień 11 listopada 2018 r. przejdzie do historii parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku nie tylko z racji dziękczynienia za stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, lecz także w związku z uroczystością patriotyczno-religijną w kościele filialnym Miłosierdzia Bożego w Sanoczku. To wyjątkowe wydarzenie zostało uwiecznione w postaci rocznicowego obelisku oraz przez fundację dzwonnicy i jubileuszowego dzwonu. Przygotowania do tego historycznego momentu trwały od wielu miesięcy, angażując osoby, którym na sercu leżało godne uczczenie wspaniałej rocznicy niepodległości Polski. Uroczystości przewodniczył abp Józef Michalik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za dar Ojczyzny

W sam dzień uroczystości, w kościele zgromadzili się mieszkańcy Sanoczka oraz innych rejonów parafii i goście. Przeżywaniu tych chwil sprzyjała wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda. W podniosły nastrój wydarzenia wprowadził zebranych program artystyczny przedstawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sanoczku z udziałem starszych instrumentalistów, przygotowany przez nauczycieli: Bożenę Radwańską, Joannę Maczugę i Piotra Pisulę. Przybyłego na uroczystość arcybiskupa seniora Józefa Michalika powitał proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku ks. prał. Michał Błaszkiewicz. W słowie powitalnym gospodarz miejsca przypomniał pobyt Księdza Arcybiskupa w tej świątyni trzy lata wcześniej podczas poświęcenia kamienia węgielnego budowanego kościoła.

W uroczystej procesji zgromadzeni udali się na plac kościelny, gdzie odbyła się patriotyczna część celebracji. Uświetniła ją Wojskowa Asysta Honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięciu flagi na maszt ustawiony obok obelisku, Ksiądz Arcybiskup poświęcił okolicznościową tablicę o treści: „1918 – 2018. W roku 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości wszystkim więzionym, torturowanym i poległym w jej obronie. Wdzięczni za bezcenny dar wolnej Ojczyzny – mieszkańcy Sanoczka. Sanoczek, 11 listopada 2018 r.”. Fundatorem tablicy był Andrzej Wolanin, sołtys Sanoczka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa dzwonnica

Szczególny wymiar dla wspólnoty wiernych Sanoczka miał moment poświęcenia nowej dzwonnicy i dzwonu. Dzwonnica została wzniesiona obok świątyni, dopełniając w ten sposób wyposażenie nowego kościoła. Zawisł w niej dzwon jubileuszowy odlany w pracowni ludwisarskiej pp. Felczyńskich w Przemyślu. Umieszczono na nim m.in. słowa: „1918-2018. Polonia semper fidelis. W setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dzwon nosi imię „WOJCIECH”. Fundatorem dzwonnicy i dzwonu jest p. Wojciech Gierczak z rodziną. Obok dzwonnicy wartę pełnili żołnierze Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej z Sanoka. W asyście obecnych kapłanów poświęcenia dzwonnicy i dzwonu dokonał Ksiądz Arcybiskup. Następnie został odczytany Niepodległościowy Apel Pamięci. Tę część uroczystości zakończyła salwa honorowa. Rozległ się także głos dzwonu, gdy zebrani w procesji podążali do wnętrza kościoła, aby uczestniczyć w uroczystej liturgii. Wyjątkowy przebieg uroczystości religijnej w świątyni podkreśliła także obecność Wojskowej Asysty Honorowej.

Reklama

Dla dobra wspólnego

Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Józef Michalik. Koncelebransami byli: ks. prał. Stanisław Jachowicz z Grabownicy, ks. dr Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, ks. dr Zdzisław Rakoczy, wikariusz generalny Wikariatu Apostolskiego Zamora w Ekwadorze, ks. Stanisław Fedak oraz proboszcz ks. prał. Michał Błaszkiewicz. Homilię wygłosił abp Józef Michalik. Odnosząc się do historycznych doświadczeń narodu polskiego, w związku ze stuleciem niepodległości, kaznodzieja przywołał bohaterstwo polskich matek, często jakby „biblijnych wdów”, które przekazywały kolejnym pokoleniom wartości bezcenne: wiarę, wolność, miłość. Równocześnie Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że niepożądanym społecznie dziedzictwem czasów zaborów i niewoli jest odrzucanie wartości, na których powinno opierać się istnienie społeczeństwa prawego i sprawiedliwego: prawdy, ofiarności, uczciwości, pracy dla dobra wspólnego. Kończąc homilię, Ksiądz Arcybiskup przywołał wypowiedź kard. Gerharda Müllera, byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który wyrażając swoje uznanie dla wiary Polaków, wskazywał równocześnie, że podstawą dechrystianizacji jest nadal ideologia marksistowska. Z niej to wywodzi się bowiem współczesny „atak na polską duszę” oraz wzniecanie wzajemnej nienawiści Polaków wobec siebie. Na koniec homilii Ksiądz Arcybiskup wezwał wszystkich zebranych, aby tak jak Ojczyzna przed stu laty „odradzali się w sumieniu”.

Podziękowania

Po zakończeniu Mszy św. słowa podziękowania wygłosił proboszcz ks. prał. Michał Błaszkiewicz. Dziękował Panu Bogu za dar wolnej Ojczyzny, wywalczonej sto lat temu, oraz za możliwość doczekania takiego jubileuszu. Podziękowanie zostało skierowane także na ręce abp. Józefa Michalika za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszenie Słowa Bożego oraz wszystkim czcigodnym celebransom. Słowa wielkiego uznania skierował Ksiądz Proboszcz do p. Wojciecha Gierczaka za inicjatywę, pomysł i wykonanie dzwonnicy oraz ufundowanie dzwonnicy i dzwonu. Gospodarz wspólnoty parafialnej podkreślił zaangażowanie fundatora dzwonnicy i dzwonu w przygotowanie godnej oprawy uroczystości (starania o obecność Wojskowej Asysty Honorowej, wzniesienie masztu sztandarowego). Jednocześnie w imieniu Wojciecha Gierczaka ks. prał. Michał Błaszkiewicz podziękował wszystkim osobom pracującym przy budowie dzwonnicy. Podziękowania zostały także złożone dowództwu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, sołtysowi p. Andrzejowi Wolaninowi i wszystkim osobom zaangażowanym w uświetnienie uroczystości (służba liturgiczna, Chór Parafialny „Miriam”, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sanoczku) oraz wszystkim uczestnikom tego wydarzenia.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-18 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

11 listopada 1918 w odsłonach

Rozbrajanie Niemców
w Warszawie – plakat
„Oddajcie broń!”.

Wolski Saryusz /ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Rozbrajanie Niemców w Warszawie – plakat „Oddajcie broń!”.

Obraz ziem polskich w tym dniu przypominał, wbrew potocznym skojarzeniom, bardzo zróżnicowaną mozaikę. Wolność krocząca już od przeszło trzech tygodni dotarła tylko do niewielkiej części przedrozbiorowej Rzeczypospolitej

Więcej ...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza