Reklama

Archiwum "Aspektów"
Od lewej: bp. Paweł Socha, bp. Adam Dyczkowski

Biskupie jubileusze

2018-12-18 11:05

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 51/2018, str. IV

Kończący się rok obfitował w jubileusze – małe i duże. Nasza Ojczyzna świętowała stulecie odzyskania niepodległości i to była największa rocznica, w którą wpisywały się inne towarzyszące jej wydarzenia, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Na poziomie diecezjalnym w sanktuarium w Rokitnie rozpoczął się Rok Jubileuszowy, który potrwa do czerwca przyszłego roku

Piękne jubileusze przeżywali także nasi biskupi seniorzy. Bp Adam Dyczkowski i bp Paweł Socha, którzy obchodzili kolejno 40- i 45-lecie sakry biskupiej.

Bp Adam Dyczkowski został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Altava 19 września 1978 r. Święcenia biskupie otrzymał 26 listopada 1978 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu z rąk metropolity wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza, który dokonał konsekracji w asyście biskupa diecezjalnego częstochowskiego Stefana Bareły i biskupa pomocniczego wrocławskiego Wincentego Urbana. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Sursum corda” (W górę serca). W latach 1978-92 sprawował urząd wikariusza generalnego archidiecezji wrocławskiej. W kurii metropolitalnej do jego obowiązków należały sprawy duszpasterstwa młodzieży akademickiej, inteligencji, nauczycieli, harcerzy i środowisk zawodowych. Należał do rady kapłańskiej i kolegium konsultorów archidiecezji wrocławskiej. W 1979 r. ustanowiono go kanonikiem gremialnym wrocławskiej kapituły archikatedralnej.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, gdzie objął funkcję wikariusza generalnego. W kurii biskupiej powierzono mu duszpasterstwo rodzin, harcerzy, służby zdrowia i środków społecznego przekazu. Przewodniczył radzie katechetycznej i odpowiadał za sprawy II Synodu Ogólnopolskiego w diecezji legnickiej.

Reklama

17 lipca 1993 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, którą kanonicznie objął 19 lipca 1993. Ingres do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie odbył się 5 września 1993 r., tydzień później do konkatedry pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze. W 1993 r. utworzył w diecezji Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, a rok później Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W 1994 przeprowadził Diecezjalny Kongres Rodzin. W 1997 w trakcie VI podróży apostolskiej Ojca Świętego do Polski podejmował w Gorzowie papieża Jana Pawła II.

29 grudnia 2007 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W 2008 został honorowym obywatelem Głogowa, Gorzowa i Zielonej Góry. W 2011 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2015 r. uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. W 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył księdza biskupa Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bp Paweł Socha został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gorzowskiej ze stolicą tytularną Tunigaba przez papieża Pawła VI 20 listopada 1973. Święcenia biskupie otrzymał 26 grudnia 1973 r. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie z rąk metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, któremu asystowali bp koszalińsko-kołobrzeski Ignacy Jeż i bp gorzowski Wilhelm Pluta. Hasłem i dewizą bp. Pawła Sochy są słowa: „Facere veritatem in caritate”, co oznacza: „Czynić prawdę w miłości”. W 1974 r. został ustanowiony wikariuszem generalnym diecezji, którą dwukrotnie zarządzał jako administrator (1986, 1993). W kurii diecezjalnej pełnił funkcje przewodniczącego Wydziału Nauki Katolickiej, Wydziału ds. Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych, wiceprzewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego, przewodniczącego Komisji ds. Stałej Formacji Kapłanów, Komisji Liturgicznej oraz Komisji ds. Rodziny. Należał do rady kapłańskiej, kolegium konsultorów i rady duszpasterskiej. Kierował pracami diecezjalnej komisji badającej kult i łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej (1987-89).

Od 25 marca 1992 był biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W latach 1990-93 zasiadał w komitecie redakcyjnym „Gorzowskich Wiadomości Diecezjalnych”, a w 1994 został redaktorem naczelnym diecezjalnego pisma „Ecclesiastica”. Przewodniczył także Kapitule Odznaczeń „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”.

Papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego zielonogórsko-gorzowskiego 16 stycznia 2012.

W 2018 r. otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Tagi:
jubileusz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem