Reklama

Aspekty

Biskupie jubileusze

Archiwum "Aspektów"

Od lewej: bp. Paweł Socha, bp. Adam Dyczkowski

Kończący się rok obfitował w jubileusze – małe i duże. Nasza Ojczyzna świętowała stulecie odzyskania niepodległości i to była największa rocznica, w którą wpisywały się inne towarzyszące jej wydarzenia, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Na poziomie diecezjalnym w sanktuarium w Rokitnie rozpoczął się Rok Jubileuszowy, który potrwa do czerwca przyszłego roku

Piękne jubileusze przeżywali także nasi biskupi seniorzy. Bp Adam Dyczkowski i bp Paweł Socha, którzy obchodzili kolejno 40- i 45-lecie sakry biskupiej.

Bp Adam Dyczkowski został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Altava 19 września 1978 r. Święcenia biskupie otrzymał 26 listopada 1978 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu z rąk metropolity wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza, który dokonał konsekracji w asyście biskupa diecezjalnego częstochowskiego Stefana Bareły i biskupa pomocniczego wrocławskiego Wincentego Urbana. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Sursum corda” (W górę serca). W latach 1978-92 sprawował urząd wikariusza generalnego archidiecezji wrocławskiej. W kurii metropolitalnej do jego obowiązków należały sprawy duszpasterstwa młodzieży akademickiej, inteligencji, nauczycieli, harcerzy i środowisk zawodowych. Należał do rady kapłańskiej i kolegium konsultorów archidiecezji wrocławskiej. W 1979 r. ustanowiono go kanonikiem gremialnym wrocławskiej kapituły archikatedralnej.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, gdzie objął funkcję wikariusza generalnego. W kurii biskupiej powierzono mu duszpasterstwo rodzin, harcerzy, służby zdrowia i środków społecznego przekazu. Przewodniczył radzie katechetycznej i odpowiadał za sprawy II Synodu Ogólnopolskiego w diecezji legnickiej.

Reklama

17 lipca 1993 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, którą kanonicznie objął 19 lipca 1993. Ingres do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie odbył się 5 września 1993 r., tydzień później do konkatedry pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze. W 1993 r. utworzył w diecezji Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, a rok później Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W 1994 przeprowadził Diecezjalny Kongres Rodzin. W 1997 w trakcie VI podróży apostolskiej Ojca Świętego do Polski podejmował w Gorzowie papieża Jana Pawła II.

29 grudnia 2007 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W 2008 został honorowym obywatelem Głogowa, Gorzowa i Zielonej Góry. W 2011 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2015 r. uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. W 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył księdza biskupa Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Bp Paweł Socha został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gorzowskiej ze stolicą tytularną Tunigaba przez papieża Pawła VI 20 listopada 1973. Święcenia biskupie otrzymał 26 grudnia 1973 r. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie z rąk metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, któremu asystowali bp koszalińsko-kołobrzeski Ignacy Jeż i bp gorzowski Wilhelm Pluta. Hasłem i dewizą bp. Pawła Sochy są słowa: „Facere veritatem in caritate”, co oznacza: „Czynić prawdę w miłości”. W 1974 r. został ustanowiony wikariuszem generalnym diecezji, którą dwukrotnie zarządzał jako administrator (1986, 1993). W kurii diecezjalnej pełnił funkcje przewodniczącego Wydziału Nauki Katolickiej, Wydziału ds. Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych, wiceprzewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego, przewodniczącego Komisji ds. Stałej Formacji Kapłanów, Komisji Liturgicznej oraz Komisji ds. Rodziny. Należał do rady kapłańskiej, kolegium konsultorów i rady duszpasterskiej. Kierował pracami diecezjalnej komisji badającej kult i łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej (1987-89).

Od 25 marca 1992 był biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W latach 1990-93 zasiadał w komitecie redakcyjnym „Gorzowskich Wiadomości Diecezjalnych”, a w 1994 został redaktorem naczelnym diecezjalnego pisma „Ecclesiastica”. Przewodniczył także Kapitule Odznaczeń „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”.

Papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego zielonogórsko-gorzowskiego 16 stycznia 2012.

W 2018 r. otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

2018-12-18 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Są w Lubaniu od 700 lat

2020-06-30 12:26

Niedziela legnicka 27/2020, str. I

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki w gronie sióstr, które świętują jubileusz

Siostry magdalenki od Pokuty (CSMM) w sobotę 20 czerwca obchodziły w domu generalnym w Lubaniu jubileusz 700-lecia obecności w tym mieście.

Więcej ...

Dwukrotnie ocalony

2020-06-17 11:08

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 23

Arturo Mari/L'Osservatore Romano

Jan Paweł II zawierzył Maryi całe życie i Ona go nigdy nie opuściła, zwłaszcza w najbardziej dramatycznych chwilach.

Więcej ...

Papież przekazał 25 tys. euro na walkę z głodem

2020-07-04 14:32

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przekazał 25 tys. euro na rzecz Światowego Programu Żywnościowego. To symboliczna kwota, jednak celem tego gestu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem głodu, który pojawił się wraz z pandemią. Franciszek chciał też wyrazić swoją solidarność z cierpiącymi, a także tymi, którzą są zaangażowani w pomoc najbiedniejszym i wykluczonym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zabezpiecza rodziny przed LGBT i gender

Rodzina

Prezydent zabezpiecza rodziny przed LGBT i gender

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI