Reklama

Weszliśmy w Nowy Rok z ciężkim bagażem

Zaślepienie radnych PO i wtórujących im konkretnych sędziów NSA doprowadziło ich na skraj jakiejkolwiek łączności z polską tradycją i jej pięknymi kartami

Z bagażem doświadczeń, dobrych i złych przeżyć. Do tych ostatnich zaliczam, jako warszawiak – mieszkaniec stolicy, obłudę i brak umiaru w prowadzeniu wojny totalnej z rządem RP, zaprezentowane przez obecne władze stołecznego Ratusza. Chodzi, oczywiście, o skuteczną próbę zablokowania inicjatywy wojewody, wynikającej z celowego zaniedbania poprzedniej ekipy stołecznych włodarzy, o nadaniu ulicom i placom Warszawy godnych Polski patronów. Zniknąć miały na zawsze m.in. aleja Armii Ludowej, poprzedniczki Gwardii Ludowej – powstałej jako zbrojne ramię PPR i jej zwierzchników z NKWD na czele z gen. Iwanem Sierowem, czy też – równie ważna arteria – Wincentego Rzymowskiego, przedwojennego plagiatora, wyrzuconego zatem z grona środowiska literatów, po wojnie zaś pierwszego ministra spraw zagranicznych prowadzonego na pasku przez jego zastępcę i późniejszego szefa resortu Zygmunta Modzelewskiego. Ten ostatni, także przywrócony przez władze stolicy reprezentujące PO, patron jednej z warszawskich ulic, był od 1917 r. zadeklarowanym bolszewikiem, służącym celom obcej Polakom ideologii i praktyki rządzenia, na gruncie zarówno polskim, francuskim, jak i sowieckim. Prawdziwy internacjonalista!

Reklama

Skandal, do którego doszło za sprawą radnych Platformy Obywatelskiej, którzy mają samodzielną większość w radzie – zarówno w poprzedniej, jak i w tej kadencji – polega nie tylko na tym, że zaniechali wykonania ustawy dekomunizacyjnej, ale też na tym, że jeszcze sabotowali słuszne decyzje wojewody, który zgodnie z prawem podjął decyzję, by w stolicy niepodległego państwa patronami ulic byli m.in. Danusia Siedzikówna „Inka”, niespełna 18-letnia dziewczyna z oddziału „Łupaszki”, zamordowana w 1946 r. przez komunistów, czy też płk Stanisław Kasznica, ostatni komendant główny NSZ, także zamordowany – w 1948 r., których doczesne szczątki dopiero niedawno udało się odnaleźć i z należnymi honorami pochować. Złożenie skargi przez radnych Platformy Obywatelskiej do NSA było już dowodem na włączenie kwestii ulic do pakietu spraw zatytułowanych „wojna totalna z rządem PiS”. Nie przeliczyli się – rzeczywiście NSA zrozumiał tę kwalifikację i uznał, że zarówno wojewoda, jak i IPN źle wykonali ustawę, co ma skutkować cofnięciem wszystkich jego decyzji. Okazało się, że sędziowie NSA uczyli się po raz ostatni historii w okresie PRL, kiedy to bohaterami Polski Ludowej byli „Mały Franek” i jego towarzysze broni. Biografie starych i nowych patronów ulic nie były dla nich wystarczającym dowodem, by odpowiedzieć sobie na pytania: Kto był polskim patriotą? A kto służył obcej władzy, nieludzkiej ideologii i praktyce rządzenia, w wyniku której w skali całego świata zginęło blisko 100 mln istnień ludzkich...

Zaślepienie radnych PO i wtórujących im konkretnych sędziów NSA doprowadziło ich na skraj jakiejkolwiek łączności z polską tradycją i jej pięknymi kartami. Panie i panowie! Jak żeście mogli doprowadzić się do takiego stanu? Oczywiście, decyzja niechlubna musi mieć chlubne uzasadnienie. Winny jest PiS! I nawet przypuszczam, że w ciągu kolejnych tygodni – być może 17 stycznia – radni PO przywrócą niektóre decyzje wojewody, tak by udawać przez cały 2019 r., iż prawdziwymi patriotami, na dodatek kompetentnymi, są jedynie politycy Koalicji Obywatelskiej. Czy Polacy będą się nadal nabierać na te sztuczki? Zobaczymy.

Jest jednak i szkoda większa niż – nawet – zwycięstwo POKO w nadchodzących wyborach. Wydawało się bowiem, że są takie tematy, jak budowanie polskiej tożsamości, co do których środowiska odwołujące się do dziedzictwa Solidarności są zgodne. Do nich należało zgodne wypchnięcie PRL-u poza nawias narodowego i chrześcijańskiego wymiaru polskości. Okazało się jednak, że skracając rzecz do symbolu, PO nadal zachęca Polaków, by stanęli – jakby co – po dwóch stronach frontu nowej Bitwy Warszawskiej AD 1920 r. Skandal!

Jan Żaryn
Redaktor naczelny „wSieci Historii”, historyk, wykładowca INH UKSW, publicysta i działacz społeczny, m.in. prezes SPJN, członek Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, senator RP

2019-01-02 11:07

Wybrane dla Ciebie

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04
Koncert w tle sanktuarium

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Więcej ...

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1

2021-07-28 12:10

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w meczu 3. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To drugie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w kolejnym spotkaniu w piątek zmierzą się z Japonią.

Więcej ...

Akcja "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

2021-07-28 14:24

Od 30 lipca do 2 sierpnia będzie można oddać krew w ramach akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego". Informację przekazał PAP organizator akcji – Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

Polska

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania