Reklama

Dzień Świętości Życia

Życie zawsze jest dobrem

25 marca Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia. Idea tego dnia pochodzi od Ojca Świętego, który podjął tę inicjatywę w 1995 r. w encyklice "Ewangelium vitae". Chodzi przede wszystkim o uwrażliwienie na dar życia i konieczność jego obrony. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa: "Życie zawsze jest dobrem".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Punktem kulminacyjnym obchodów był "marsz życia" ulicami Lublina. "Wychodzimy po to, by przypomnieć ludziom, że życia ciągle trzeba bronić" - mówił o. prof. Andrzej Derdziuk OFM Cap. z Instytutu Teologii Moralnej KUL. Marsz wyruszył spod KUL-u o godz. 18.00. Wcześniej w Nowej Auli KUL odbyła się sesja naukowa, połączona ze świadectwami rodzin wielodzietnych. W sesji udział wzięli m.in.: abp Józef Życiński, ks. prof. Andrzej Szostek, o. prof. Andrzej Derdziuk i dr Dorota Kornas- Biela. Podczas sesji wspomniano prof. Włodzimierza Fijałkowskiego; postać zmarłego w lutym lekarza przypomnieli dr Jerzy Umiastowski i ks. prof. Tadeusz Styczeń. Mec. Walerian Piotrowski mówił o tym, co w służbie życiu może uczynić polityk. Przypominał o niedoskonałości ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. i wskazywał na konieczność pracy nad budowaniem społecznej świadomości niedopuszczalności aborcji, eutanazji i klonowania. Zastanawiał się nad możliwością rozpoczęcia publicznej debaty, zmierzającej do udoskonalenia rozwiązań prawnych związanych z ochroną życia. Lubelskie obchody Dnia Świętości Życia zakończyły się w archikatedrze lubelskiej koncelebrowaną Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity.
Dzień był swego rodzaju manifestacją tych, którzy cenią życie i pragną wszelkich zabezpieczeń dla związanych z nim wartości. "W czasach, gdy dla wielu ważniejsze jest mieć a nie być, musimy uczyć się od Maryi Jej stylu zawierzenia Bogu" - mówił podczas Mszy św. abp Józef Życiński. Jak podkreślił, ostatnie publiczne wydarzenia pokazują, że jeżeli "mieć" staje się najważniejszą wartością, człowiek traci prawdziwą wolność. Mszę św. poprzedził "marsz życia", w którym ulicami Lublina przeszło ok. 1000 osób. W pochodzie wśród uczestników sesji, młodzieży, kleryków seminariów lubelskich i mieszkańców miasta, szli m.in. Metropolita Lubelski i rektor KUL, ks. prof. Andrzej Szostek. Młodzież niosła transparenty z napisami: "Młodzież jest za życiem", "Życie domaga się miłości", "Tak dla życia", "Sztuka życia to cieszyć się małym szczęściem", "Bądźmy solidarni z życiem", a z głośników rozbrzmiewały fragmenty papieskich homilii. Uczestnicy marszu podkreślali, że manifestują w obronie każdego życia - zarówno nienarodzonych dzieci, jak i ofiar wojny w Iraku. "To jest marsz solidarności z bezbronnymi, z cierpiącymi, z tymi, którzy potrzebują wsparcia, żeby przyjść na świat, żeby ich szybko z tego świata nie odesłano; z tymi, którzy jeszcze nie istnieją, a z którymi już się planuje eksperymenty genetyczne. To wielki dzień ewangelicznej solidarności" - mówił abp Józef Życiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele