Reklama

Niedziela w Warszawie

Pielęgniarstwo na UKSW

Studenci pielęgniarstwa rozpoczną naukę od najbliższego letniego semestru

stokkete/fotolia.com

Studenci pielęgniarstwa rozpoczną naukę od najbliższego letniego semestru

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie kształcić pielęgniarzy. Rekrutacja na studia w języku polskim i angielskim zakończy się 11 lutego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studenci rozpoczną naukę już od najbliższego letniego semestru. Absolwenci trzyletnich studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo otrzymają dyplom ukończenia studiów i tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa. W przypadku studiów prowadzonych w języku angielskim, absolwenci otrzymają dyplom ukończenia studiów w tym języku jako wykładowym.

Praca w Polsce i za granicą

Studia umożliwią im podjęcie pracy w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, w żłobkach czy w domach opieki społecznej. Wśród osób uczących się zawodu będą również ci, którzy w przyszłości wyjadą na misje. Uczelnia współpracuje m.in. z Centrum Formacji Misyjnej. To ośrodek Konferencji Episkopatu Polski, który przygotowuje świeckich i duchownych do wyjazdu na misje. – Chcemy merytorycznie i językowo przygotować naszych misjonarzy do pracy na misjach – mówi rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński. Zauważa, że Polskę zamieszkuje coraz więcej osób, które rozmawiają w języku angielskim, dlatego też zrodził się pomysł dwujęzycznego kształcenia pielęgniarzy na Wydziale Medycznym Collegium Medicum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sumie na kierunek pielęgniarstwo w języku polskim i angielskim zostanie przyjętych 60 osób. Rektor UKSW podkreśla, że ważna jest nie ilość studentów, ale jakość kształcenia. – Zaczynamy od małych grup, ponieważ chcemy te osoby kształcić jak najlepiej – podkreśla ks. Dziekoński. Na uczelni nie zabraknie również kształcenia przyszłych lekarzy. Studia na kierunku lekarskim zostaną uruchomione po otrzymaniu pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

W służbie drugiemu człowiekowi

Pielęgniarstwo w 2017 r. było trzecim najbardziej poszukiwanym zawodem. Ciągle potrzeba jest pracowników medycznych, zwłaszcza tych, którzy mają szczególną świadomość swojego powołania zawodowego w służbie drugiemu człowiekowi. – Przygotowując pielęgniarzy i lekarzy do pracy, chcemy uwrażliwiać ich na to, że idą do człowieka, że nie będą spotykali się z jednostką chorobą, ale przede wszystkim z osobą, która ma swoją godność, i w której trzeba zauważyć jej człowieczeństwo. Trzeba umieć widzieć pacjentów, którzy cierpią nie tylko na ciele, ale i na duchu – zaznacza rektor UKSW. Dodaje, że otwarcie na uczelni Wydziału Medycznego to swoista realizacja apelu św. Jana Pawła II, który w 2001 r. otrzymał tytuł honoris causa UKSW. Podczas odbierania dyplomu Papież nawiązał do korzeni uczelni, przekształconej w 1999 r. z Akademii Teologii Katolickiej.

Reklama

– Jan Paweł II mówił, że jako uniwersytet jesteśmy młodzi duchem i to jest naszą siłą. Połączył dzieje naszej uczelni ze służbą drugiemu człowiekowi. Wyraził nadzieję, że uczelnia przez zaangażowanie naukowe profesorów i studentów, będzie kształtować duchowe oblicze nie tylko Polski, ale i całej Europy– opowiada ks. Dziekoński.

Praktyki w najlepszych ośrodkach medycznych

Wśród instytucji klinicznych, stanowiących bazę naukową dla studiów medycznych UKSW, są m.in. Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy Instytut Matki i Dziecka. Uczelnia podjęła również współpracę z jednostkami zagranicznymi, Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Mediolanie. Ważnym partnerem zagranicznym w zakresie bazy dydaktycznej i naukowej dla studentów Wydziału Medycznego UKSW jest słynna Poliklinika Gemelli w Rzymie. To oficjalny szpital papieży. W tej klinice 13 maja 1981 r. ratowano życie Jana Pawła II po próbie zamachu na jego osobę. Uczelnia podpisała również list intencyjny z Isarklinik w Monachium, która specjalizuje się w badaniach nad zastosowaniem komórek macierzystych. Współpracuje także z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano.

Powstanie Collegium Medicum na UKSW związane jest z innymi aktywnościami Uniwersytetu, zwłaszcza tymi, które dotyczą nowych technologii informatycznych. Obok Wydziału Medycznego zaplanowano otworzenie Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii, które będzie mieścić się w nowym kapusie w Dziekanowie Leśnym. Jego budowa rozpocznie się wkrótce. Będzie to miejsce dedykowane rozwojowi nauki i biznesu, innowacjom i wdrożeniom nowych technologii. Nie zabraknie również działań poświęconych rozwojowi gospodarki cyfrowej.

Podziel się:

Oceń:

2019-01-16 11:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Walia: polonijna pielgrzymka do Holywell i Pantasaph

Katarzyna Traczewska

Więcej ...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Więcej ...

Lublin. Spotkanie biskupów z Polski i Niemiec

2024-04-25 10:21

Tomasz Koryszko/ KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...