13 kwietnia. IV Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej.
Z jednej strony jest to dzień radości i podniosłego nastroju - Jezus witany jest przez tłumy jako Zbawiciel. Naśladując je, niesiemy gałązki i włączamy się w tłum wiwatujący na cześć Zbawiciela. Jezus wiedział jednak, że entuzjazm tłumów będzie trwał krótko. Niedługo ci sami ludzie zawołają: "Ukrzyżuj Go!" (Mk 15, 13).
14 kwietnia. IV Wielki Poniedziałek.
Słyszymy dziś fragment pierwszej pieśni proroka Izajasza o Słudze Bożym. Duch Pański Go namaścił. Jest zatem cichy i łagodny. Przyniesie narodom Prawo i stanie się przymierzem dla ludzi i ich światłością. Bóg uczynił swego Sługę błogosławieństwem dla świata. A kim my dla świata jesteśmy?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
15 kwietnia. IV Wielki Wtorek.
Ewangelia podaje słowa Jezusa o Judaszu: "Jeden z was Mnie zdradzi" (Mt 26, 21). O Piotrze Jezus mówi: "Trzy razy się Mnie wyprzesz" (Mt 26, 34). Będziesz zaklinał się, że nigdy w życiu Mnie nie znałeś. Ci dwaj Apostołowie wyparli się Jezusa. Inni, ze strachu ukryli się i zostawili Go samego w chwili, gdy tak bardzo potrzebował ich obecności... My także zdolni jesteśmy opuścić bliźnich znajdujących się w potrzebie i dla własnej korzyści udać, że ich nie znamy lub nie widzimy...
16 kwietnia. IV Wielka Środa.
"Pan Bóg obdarzył mnie językiem wymownym, bym umiał przyjść z pomocą strudzonemu przez słowo krzepiące". Bóg posyła w nasze serca swoje słowo, abyśmy nim pokrzepiali tych, którzy tracą nadzieję i uginają się pod ciężarem życia.
17 kwietnia. IV Wielki Czwartek. Msza Wieczerzy Pańskiej.
Reklama
Rozpoczynamy świętowanie Wielkanocy!
Podczas Ostatniej Wieczerzy Syn Boży dał ludziom siebie w znaku chleba i wina. Od tego dnia święte Postaci są dla chrześcijan jednym z głównych znaków zbawienia. Od tej Wieczerzy Jezus staje się obecny
wśród swoich uczniów w każdym miejscu i w każdym czasie, gdy nad chlebem i winem mówią i czynią to, co On w tamten wieczór polecił im czynić na swoją pamiątkę. Od tamtej Wieczerzy On sam jest Pokarmem
niosącym nam życie.
Okażmy wdzięczność za dar Eucharystii.
W Wielki Czwartek "Komunii można udzielać tylko podczas Mszy św.; chorym jednak wolno ją zanieść o każdej porze dnia" (Rytuał, s. 17 p. 16a).
Odpust zupełny za udział w uroczystym śpiewie Przed tak wielkim Sakramentem.
18 kwietnia. IV Wielki Piątek.
Dzień, w którym umarł Chrystus, głosi, że śmierć jest Paschą, czyli przemianą ludzkiego życia i ludzkiego losu. Niesie ona wyzwolenie. Wprowadza człowieka w świat, w którym nie ma już bólu ani łez; nie odczuwa się cierpienia, ani nie przeżywa rozłąki. Śmierć jest ostatecznym narodzeniem się człowieka. Krzyż Chrystusa jest drogą do życia wiecznego. Klękamy przed Nim i całujemy z wdzięcznością stopy Zbawiciela świata.
19 kwietnia. IV Wielka Sobota.
Aż do momentu rozpoczęcia Wigilii Zmartwychwstania, jest to dzień zwątpienia i stawiania pytań, dzień smutku i niepewności. W polskiej tradycji Wielka Sobota jest jednocześnie od samego początku dniem nadziei, ponieważ nabożeństwo wieczorne jest poprzedzone błogosławieniem pokarmów na wielkanocny stół. Ten pokarm zasili nasze ciała i zapowiada dar Pokarmu na życie wieczne. Chrystus obdarzy nas nim podczas sprawowania świętych czynności Wigilii Paschalnej. Darem tym jest sakrament chrztu i Eucharystii. Przez nie Pan daje nam nadzieję życia wiecznego.