Orszak poprzedziła Eucharystia sprawowana w katedrze pod przewodnictwem Księdza Biskupa. W homilii celebrans zwrócił uwagę, że w dzisiejszej Ewangelii jest mowa o kilku królach; o małym Jezusie, o królu Herodzie i o królach ze Wschodu. Ewangelista nie podaje liczby owych królów. Napisał tylko „I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę”. To na tej podstawie tradycja przyjęła, że było ich tylu, ile darów, a więc trzech. Nie wiemy dokładnie, czy byli prawdziwymi królami, czy przedstawicielami ówczesnej nauki, astrologami, czy astronomami. Jedno jest pewne, że byli otwarci na Pana Boga. Wiedzieli, że nad tym światem, nad ludźmi, jest ktoś większy, silniejszy. Złoto, kadzidło i mirra nie były prezentami, jakie się wtedy składało zwykłym ludziom. To były dary dla Kogoś szczególnego, dla władców. Ewangelista mówi, że Trzej Królowie padli przed Dzieciątkiem na twarz i oddali Mu pokłon, czyli uznali Jego władzę nad sobą. Konsekwencją tego było to, że nie wrócili w drodze powrotnej do Heroda. Nie chcieli już być sojusznikami okrutnego monarchy. Obrali drogę Dzieciątka. Jest to droga pokornej miłości, która każe omijać wielkich i możnych tego świata, a prowadzi do tego, który oczekuje nas pośród ubogich i pokornych.
Ksiądz Biskup apelował, byśmy naśladowali postawę trzech mędrców w okazywaniu Bogu chwały.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Nie lękajmy się nieść Bogu chwałę. Leży w tym nasza wielkość, a nie – jak nam wmawiają wrogowie Kościoła – nasza małość – stwierdził Ksiądz Biskup.
Kaznodzieja wskazał, że darem dla Jezusa z naszej strony mogą być różne dolegliwości, choroby, utrudzenia, zmartwienia, codzienne kłopoty, ale najlepszym darem możemy być my sami. Zwrócił również uwagę na fakt, że od Chrystusa wracamy inną drogą, to znaczy, że spotkanie z Jezusem winno nas zawsze przemieniać. Nie wolno nam po spotkaniu z Nim wchodzić na te same drogi grzechu. – Niech nasze dzisiejsze spotkanie z Jezusem przemieni nas w lepszych ludzi, niech nas prowadzi na drogi poszukiwania i wielbienia Pana Boga – apelował kończąc homilię bp Ignacy Dec.
Zabierając głos na zakończenie Orszaku nasz ordynariusz wskazał, że to tegoroczne wydarzenie nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II, która odbyła się w czerwcu 1979 r.
Na ówczesnym pl. Zwycięstwa w Warszawie Papież wypowiedział słynną modlitwę „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Wierząc w moc Ducha Świętego wypowiedział ją po to, aby się Polska zmieniła. I rzeczywiście został wysłuchany. Rok po pielgrzymce powstała „Solidarność” i powiał wiatr wolności, potem przyhamowany przez stan wojenny. Ale dziesięć lat później od tej pamiętnej modlitwy Polska stała się niepodległa, rozpadł się blok sowiecki, runął mur berliński.
– Dlatego wspominając tę pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny, bierzmy przykład z Ojca Świętego i wierzmy w moc Ducha Świętego, którą mamy od Chrztu Świętego i możemy ją pomnażać, uczestnicząc w niedzielnej Eucharystii. Życzę, żebyśmy z miłością kroczyli przez nasze życie w mocy Ducha Świętego drogami prawdy, miłości, służby, pokory. Tak jak to czynili Trzej Królowie – apelował kończąc swoje podziękowanie mieszkańcom Świdnicy za tak liczny udział w VII Orszaku Trzech Króli.