Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Głos apokryfu

Ksiądz Biskup mówi o Machabeuszach

MR

Ksiądz Biskup mówi o Machabeuszach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maraton Biblijny, 21 stycznia, po raz 11. zagościł w murach Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Tym razem czytano w jego trakcie Trzecią Księgę Machabejską. Wśród lektorów znalazł się bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, przedstawiciele wspólnot luterańskich, gminy żydowskiej oraz środowiska prawosławnego i ukraińskiego.

Uczestników spotkania powitał Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy, który przypomniał, że bielska placówka już tradycyjnie jest miejscem ekumenicznego czytania Biblii. Tuż po nim krótki występ instrumentalny dał bielski pianista i kompozytor Janusz Kohut. W jego programie znalazły się impresje kolędowe, w tym pastorałka „Przybieżeli do Betlejem”. – Oni się długo nie zastanawiali, ale szybko na głos anioła pobiegli do Betlejem – wyjaśnił J. Kohut wybór repertuaru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei bp R. Pindel, wymieniając powody, dla których zdecydowano się na wybór Trzeciej Księgi Machabejskiej, podkreślił, że jednym z nich jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a drugim obecność wschodnich chrześcijan w diecezji. Przypomniał, że to właśnie dla wyznawców prawosławia księga ta jest uznawana za kanoniczną. Pozostałe Kościoły oraz wyznawcy judaizmu odbierają ją jako apokryficzną, czyli godną szacunku i ważną do poznania, ale nie za natchnioną.

Opowiada ona o prześladowaniach Żydów w Egipcie za panowania Ptolemeuszy. Jej dwie poprzedniczki mówią natomiast o terrorze w Judei, jaki zgotował narodowi wybranemu syryjski władca Antioch IV Epifanes.

Biskup podkreślił, że Trzecia Księga Machabejska znalazła się w ekumenicznym wydaniu Pisma Świętego, które ukazało się na stulecie odzyskania suwerenności kraju. Mówiąc to, zwrócił uwagę na fakt, że jej ostateczną redakcję zaaprobowało dziesięciu zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych. – Wsłuchajmy się z uwagą w świadectwo wiary składane w trudnych czasach prześladowania przez naszych starszych braci w wierze – zachęcił bp R. Pindel. Lektorzy, którzy zostali zaproszeni do czytania, otrzymali na pamiątkę „chleb pojednania”, który wcześniej pobłogosławili biskupi.

Reklama

Maratonowi towarzyszyła wystawa „Biblia – najważniejsza księga świata”, na której zaprezentowano starodruki, hebrajskie zwoje i ilustrujące temat reprodukcje, m.in. papirusu Rylandsa, tabliczki krzyżowej, czy ostragonu (przykładowego zapisu rylcem na glinianych skorupach).

Trzecia Księga Machabejska dołączyła tym samym do odczytanych podczas wcześniejszych edycji tekstów Ksiąg: Rodzaju, Wyjścia, Koheleta oraz Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła. Pomysłodawcą Biblijnego Maratonu jest ks. Jacek Pędziwiatr, dyrektor programowy diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”. Przedsięwzięcie to jest częścią Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Podziel się:

Oceń:

2019-01-30 11:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: rozpoczął się XI Maraton Biblijny

www.WeisserPhotography.com / photo on flickr / foter.com

Tradycyjnie w trzecią niedzielę Wielkiego Postu rozpoczął się w Poznaniu najstarszy, XI Maraton Biblijny. W publicznym czytaniu Biblii, które potrwa do 29 marca, weźmie udział 1,5 tys. osób w 22 kościołach archidiecezji poznańskiej.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim