Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Białe Morza

Miłość źródłem jedności

– Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła
– mówili młodzi z Wolontariatu Misyjnego Salvator

Monika Ziółkowska

– Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła – mówili młodzi z Wolontariatu Misyjnego Salvator

Gdy w Panamie trwały centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, ok. 300 osób zebrało się w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, łącząc się duchowo z Ojcem Świętym i pielgrzymami za oceanem.

Noc z soboty na niedzielę (26/27 stycznia) upłynęła zebranym na modlitewnym czuwaniu, łączeniu (dzięki transmisji) z uczestnikami Drogi Krzyżowej w Panamie oraz na spotkaniach i wspólnym śpiewie. Punktem kulminacyjnym była niedzielna Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wspominając ŚDM 2016 w Krakowie, hierarcha powiedział: – To święto było dla naszej Ojczyzny obrazem żywego, zawsze młodego Kościoła i świadectwem przemieniającej miłości Boga.

Reklama

Homilię wygłosił bp Damian Muskus OFM, który podkreślił: – Dwa i pół roku temu w Krakowie młodzi pokazali nam, jak budować mosty porozumienia, jak cieszyć się jednością, której fundamentem jest Jezusowa miłość. Pokazali, jak wspaniała jest wspólnota pełna ewangelicznego zapału. Udowodnili, że jedność zależy od nas samych. Biskup zaznaczył, iż źródłem takiej jedności jest miłość, ofiarowywana i przyjmowana w konkrecie codziennego życia. I przekonywał: – To o nas świat ma mówić ze zdumieniem: patrzcie, jak oni się miłują! Tę radość wspólnoty młodych bp Muskus postawił za wzór w obliczu podziałów, jakich doświadczamy w naszym kraju.

– Mamy do czynienia z pokoleniem, które nie umie być razem – mówił i zaapelował: – Drodzy młodzi, nie idźcie w ich ślady! Kiedy mówimy „nie” jedności, nie tylko siebie skazujemy na śmierć, ale i zadajemy ranę społeczeństwu, w którym żyjemy.

– ŚDM to przestrzeń do spotkania się z Jezusem, ale też z Jego świadkami, którzy żyją z Nim na co dzień, żyją Dobrą Nowiną o Zmartwychwstaniu, życiu wiecznym, i o tym, że grzech nie jest końcem, że śmierć nie jest końcem, że jest nadzieja, że nawet jeśli po ludzku ci w życiu nie wyszło, to Jezus czeka – mówił Marcin Gomułka, znany z prowadzonego z żoną Moniką vloga „Początek Wieczności”. Podczas Panamy w Krakowie para opowiadała o swoim małżeństwie jako drodze do świętości. – Warto wychodzić do młodych z inicjatywami – przekonywał Marcin i dodawał: – Oni tego potrzebują i szukają. Są zagubieni w tym świecie, gdzie jest tyle różnych propozycji, które ostatecznie prowadzą na manowce. Powinniśmy stwarzać przestrzenie, gdzie młodzi będą mogli wyrażać siebie, będą czuć się przyjęci i kochani.

Reklama

Za przykład postawiono Helenę Kmieć, którą wspominali wolontariusze Wolontariatu Misyjnego Salvator oraz bp Jan Zając. – Chciała być blisko człowieka, by dawać ciepło, które nosiła w sobie – mówił hierarcha o Helence. Znajomi zamordowanej wolontariuszki podkreślali jej „azymut na drugiego człowieka” i ładowanie akumulatorów przed Najświętszym Sakramentem. I przekonywali: – Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła.

Panama w Krakowie stała się przestrzenią wspólnoty, w której odżył entuzjazm ŚDM w Krakowie i radość wiary, jaką młodzi zaniosą do codzienności.

2019-01-30 11:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W całym kraju świętowano "Panamę w Polsce"

Magdalena Pijewska/Niedziela

W całej Polsce odbywały się spotkania dla młodych, chcących łączyć się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Młodzież wspólnie oglądała transmisje ze spotkań z papieżem, brała udział w konferencjach, koncertach czy zabawach tanecznych.

Więcej ...

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Więcej ...

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Kościół

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji...

Niedziela Świdnicka

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów