Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Białe Morza

Miłość źródłem jedności

2019-01-30 11:36

Niedziela małopolska 5/2019, str. I

Monika Ziółkowska

– Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła – mówili młodzi z Wolontariatu Misyjnego Salvator

Gdy w Panamie trwały centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, ok. 300 osób zebrało się w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, łącząc się duchowo z Ojcem Świętym i pielgrzymami za oceanem.

Noc z soboty na niedzielę (26/27 stycznia) upłynęła zebranym na modlitewnym czuwaniu, łączeniu (dzięki transmisji) z uczestnikami Drogi Krzyżowej w Panamie oraz na spotkaniach i wspólnym śpiewie. Punktem kulminacyjnym była niedzielna Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wspominając ŚDM 2016 w Krakowie, hierarcha powiedział: – To święto było dla naszej Ojczyzny obrazem żywego, zawsze młodego Kościoła i świadectwem przemieniającej miłości Boga.

Homilię wygłosił bp Damian Muskus OFM, który podkreślił: – Dwa i pół roku temu w Krakowie młodzi pokazali nam, jak budować mosty porozumienia, jak cieszyć się jednością, której fundamentem jest Jezusowa miłość. Pokazali, jak wspaniała jest wspólnota pełna ewangelicznego zapału. Udowodnili, że jedność zależy od nas samych. Biskup zaznaczył, iż źródłem takiej jedności jest miłość, ofiarowywana i przyjmowana w konkrecie codziennego życia. I przekonywał: – To o nas świat ma mówić ze zdumieniem: patrzcie, jak oni się miłują! Tę radość wspólnoty młodych bp Muskus postawił za wzór w obliczu podziałów, jakich doświadczamy w naszym kraju.

Reklama

– Mamy do czynienia z pokoleniem, które nie umie być razem – mówił i zaapelował: – Drodzy młodzi, nie idźcie w ich ślady! Kiedy mówimy „nie” jedności, nie tylko siebie skazujemy na śmierć, ale i zadajemy ranę społeczeństwu, w którym żyjemy.

– ŚDM to przestrzeń do spotkania się z Jezusem, ale też z Jego świadkami, którzy żyją z Nim na co dzień, żyją Dobrą Nowiną o Zmartwychwstaniu, życiu wiecznym, i o tym, że grzech nie jest końcem, że śmierć nie jest końcem, że jest nadzieja, że nawet jeśli po ludzku ci w życiu nie wyszło, to Jezus czeka – mówił Marcin Gomułka, znany z prowadzonego z żoną Moniką vloga „Początek Wieczności”. Podczas Panamy w Krakowie para opowiadała o swoim małżeństwie jako drodze do świętości. – Warto wychodzić do młodych z inicjatywami – przekonywał Marcin i dodawał: – Oni tego potrzebują i szukają. Są zagubieni w tym świecie, gdzie jest tyle różnych propozycji, które ostatecznie prowadzą na manowce. Powinniśmy stwarzać przestrzenie, gdzie młodzi będą mogli wyrażać siebie, będą czuć się przyjęci i kochani.

Za przykład postawiono Helenę Kmieć, którą wspominali wolontariusze Wolontariatu Misyjnego Salvator oraz bp Jan Zając. – Chciała być blisko człowieka, by dawać ciepło, które nosiła w sobie – mówił hierarcha o Helence. Znajomi zamordowanej wolontariuszki podkreślali jej „azymut na drugiego człowieka” i ładowanie akumulatorów przed Najświętszym Sakramentem. I przekonywali: – Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła.

Panama w Krakowie stała się przestrzenią wspólnoty, w której odżył entuzjazm ŚDM w Krakowie i radość wiary, jaką młodzi zaniosą do codzienności.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Moje Światowe Dni Młodzieży

2019-05-08 08:13

Niedziela podlaska 19/2019, str. 6

Archiwum autora

Polska grupa w drodze na szczyt wulkanu w Gwatemali

Światowe Dni Młodzieży to moja inspiracja, radość i głoszenie Ewangelii.

Więcej ...

Zawód podwyższonego ryzyka

2019-09-10 12:59

Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 10-12

Tomasz Adamowicz/FORUM

Jakiś czas temu miałem spotkanie w zespole szkół na Podkarpaciu, gdzie uczniowie, na prośbę księdza, głośno odmówili modlitwę w mojej intencji. W Gdańsku natomiast na mój widok ktoś odkręcił szybę w aucie i wygrażał mi, krzycząc, że pracuję w szczujni… – tak o realiach swojej pracy opowiada znany dziennikarz telewizyjny Krzysztof Ziemiec

Więcej ...

Na ekumeniczną nutę

2020-01-26 21:15

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

Ekumeniczne kolędowanie na Jasnej Górze zwieńczyło częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...