Reklama

Z prasy zagranicznej

2019-02-06 11:47

pr
Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 39

The Washington Post

Czy gubernator zostanie ekskomunikowany?

Co zrobi kard. Timothy Dolan w sytuacji, gdy deklarujący się jako katolik gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podpisał ustawę, która zezwala na zabijanie nienarodzonych dzieci praktycznie aż do końca trwania ciąży? Nowy Jork stał się tym samym stanem, w którym zabijać nienarodzonych jest najłatwiej na całym terytorium USA. Duża część katolików jest oburzona taką postawą Andrew Cuomo i naciska na kardynała, aby stanowczo zareagował na tę sytuację. Zdaniem „The Washington Post”, nacisk jest tak silny, że kard. Dolan choćby nie chciał reagować, będzie musiał to zrobić, i to szybko. Jakie zatem kroki może podjąć? Część środowiska kościelnego chciałaby ekskomuniki dla Cuomo. To najcięższa kara, którą dysponuje Kościół. Stosowana jest w kilku ściśle określonych przypadkach. Jeśli chodzi o aborcję, można nią ukarać katolika, który bezpośrednio przyczynił się do zabicia nienarodzonego dziecka. Czy polityk, który podpisał ustawę, wypełnia ten warunek? Większość kanonistów w to wątpi. Zwolennicy tej kary nie dają jednak za wygraną i wskazują, że Cuomo podlega ekskomunice z racji długiego i upartego trwania w swoich przekonaniach godzących w życie i sprzecznych z nauczaniem Kościoła. Dziennikarz „The Washington Post” przypuszcza, że kard. Dolan raczej nie pójdzie tą drogą. Jak może inaczej dyscyplinować polityka? Amerykański dziennik wskazuje, że kardynał może ogłosić, iż Cuomo mimo wcześniejszych upomnień trwa w grzechu i dlatego nie może przystępować do Komunii św. ani być chrzestnym czy świadkiem bierzmowania.

Pew Research Center

Po której stronie sceny politycznej stoją katoliccy wyborcy w USA?

Katoliccy wyborcy w USA są łakomym kąskiem dla działających za oceanem partii politycznych. 51-milionowa, największa jednorodna grupa religijna często stanowi języczek u wagi. Kiedyś katolicy głosowali chętniej na Demokratów. Dziś są podzieleni niemal po równo – tyle samo wśród nich zwolenników Demokratów co Republikanów. W ostatnich wyborach proporcje wynosiły 50 do 49.

Z badań katolickich wyborców przeprowadzonych przez Pew Research Center wynika, że w najbardziej istotnych sprawach bardziej słuchają oni linii partyjnej niż nauczania Kościoła. Jeśli chodzi np. o obronę życia nienarodzonych, katolicy sprzyjają Republikanom i są w większości za tym, żeby zakazać aborcji w każdej formie. Z kolei ci, którzy są stronnikami Demokratów, opowiadają się za dopuszczalnością aborcji.

Reklama

Większość katolików sprzyjających Republikanom to biali Amerykanie, podczas gdy katolicy wspierający Demokratów to w dużej części Latynosi.

CRUX

Kościół wzywa prezydenta do ustąpienia

W Wenezueli doszło do przesilenia politycznego. Sytuacja tego kraju jest trudna od 6 lat, a może i dłużej. Nieudolne rządy prezydenta Nicolása Maduro wywołały przez ten czas prawdziwą katastrofę humanitarną, ale on sam nie zamierza odejść z urzędu. Ostatnie protesty, zwołane przez przedstawicieli Zgromadzenia Narodowego, które jest kontrolowane przez opozycję, pokazały, że naród ma dość, i wywołały międzynarodową reakcję. Przewodniczący zgromadzenia Juan Guaidó obwołał się przejściowym prezydentem do czasu zorganizowania prawdziwie wolnych wyborów, bo ostatnie, w 2018 r., po których Maduro objął urząd prezydencki na drugą kadencję, takie nie były.

Kilka państw, m.in. USA, Wielka Brytania, Kanada i Brazylia, uznało przejściową prezydenturę. Na ulicach wenezuelskich miast trwają protesty, które mają wsparcie biskupów. Niektórzy z hierarchów oraz księża i seminarzyści biorą udział w demonstracjach, które są krwawo tłumione przez siły bezpieczeństwa.

Biskupi coraz częściej wzywają socjalistycznego prezydenta do rezygnacji z urzędu w imię dobra całego ludu, który jest największą ofiarą 6-letnich nieudolnych rządów następcy Hugona Cháveza.

Agenzia Fides

Chrześcijanie niemal zniknęli z Syrii

Sytuacja chrześcijan w Syrii stała się krytyczna. Wskutek trwającej od 7 lat wojny tylko 2 proc. syryjskiego społeczeństwa to chrześcijanie i wszystko wskazuje na to, że będzie ich coraz mniej. To opinia nuncjusza apostolskiego w Syrii kard. Mario Zenariego, który gościł w Budapeszcie na konferencji zorganizowanej przez tamtejszy uniwersytet katolicki.

Watykański dyplomata podkreślił w czasie swojego wystąpienia, że tuż po zakończeniu II wojny światowej jedna czwarta Syryjczyków przyznawała się do chrześcijaństwa. Później było ich coraz mniej. Przed wybuchem ostatniego konfliktu chrześcijanie stanowili już tylko 6 proc. wszystkich Syryjczyków, ale wojna zmieniła chrześcijańską obecność na niekorzyść.

Większość chrześcijan uciekła przed prześladowaniami. Wyemigrowali przede wszystkim mężczyźni. W tej sytuacji chrześcijańskie kobiety, które wychodzą za mąż za muzułmanów, przechodzą zwykle na wiarę męża.

Bazylika św. Piotra w pełnej krasie

Dopiero teraz wydobyto wszystkie elementy wystroju Bazyliki Watykańskiej, a pielgrzymi i turyści będą mogli oglądać renesansowe arcydzieło w pełnej krasie. Niedostępnych wcześniej wrażeń będzie można doświadczyć dzięki nowemu oświetleniu największego katolickiego kościoła na świecie. Specjaliści od oświetlenia pracowali nad nim przez 2 lata, a efekt jest oszałamiający.

Do oświetlenia bazyliki użyto 780 specjalnych opraw i 100 tys. ledów. Na dodatek zamontowano specjalną centralę sterującą z predefiniowanymi programami doświetlenia konkretnych części bazyliki. Wiele dzieł sztuki pozostawało do tej pory w cieniu – teraz arcydzieła zostały wydobyte na światło dzienne.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Niedziela nr 41/2019

Niedziela nr 41/2019

Jesteś ważny!

Jesteś ważny!

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Święto Patronki śląskiej ziemi

Święto Patronki śląskiej ziemi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem