Reklama

Muzycznej szkoły portret własny

Niedziela sosnowiecka 15/2003

Wśród wielu talentów, jakimi Stwórca obdarowuje ludzi, są i talenty muzyczne. Chyba każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha pięknie śpiewała, tańczyła, miała poczucie rytmu, a może nawet występowała publicznie. "Na naszym terenie wiele jest zdolnych dzieci, jednak tak samo dużo jest rodziców nieświadomych faktu, że ich dziecko może mieć talent. Każdy talent łatwo można zaprzepaścić, zmarnować, ale można go też odkryć, w jakiś sposób do niego dotrzeć, a potem go rozwijać, indywidualnie nad nim pracować, pielęgnować ten niezwykły, Boży dar" - wyjaśnia dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Będzinie, mgr Grażyna Wikarek-Meus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od przedszkola...

To specyficzny rodzaj szkoły, bo dodatkowa i humanistyczna. Do niej dziecko nie musi, ale zazwyczaj chce uczęszczać. Muzyczna placówka stanowi swego rodzaju antidotum na skomputeryzowaną wiedzę otrzymywaną w zwykłych szkołach. Rozwija wyobraźnię, dostarcza wielu bogatych przeżyć, uwrażliwia nie tylko na sztukę, ale na całe życie. "Nasza szkoła cieszy się coraz większą popularnością. Co roku jest bardzo wielu chętnych, trzech kandydatów na jedno miejsce" - mówi p. Wikarek-Meus. Nauczanie prowadzone jest 2-cyklowo: w cyklu 6-letnim - dla dzieci 7-9 lat oraz w cyklu 4-letnim - dla dzieci 10-14 lat. Szkoła zaczyna funkcjonować w godzinach popołudniowych, kiedy dzieci skończą naukę w podstawówkach i gimnazjach. O 13.00 rozpoczynają się zajęcia indywidualnej gry na instrumencie oraz zajęcia teoretyczne.
Nad 240 uczniami Szkoły Muzycznej, 80 słuchaczami Studia Umuzykalniającego, prowadzonego przez Będzińskie Towarzystwo Muzyczne "Dominanta", i 14 przedszkolakami, które uczęszczają do Społecznego Przedszkola Artystycznego, mającego swoją siedzibę w murach szkoły, pieczę sprawuje 30 nauczycieli - artystów muzyków, z których 45% stanowią absolwenci będzińskiej Szkoły Muzycznej.

Radości i troski

Dzieci najchętniej uczą się grać na fortepianie i gitarze, a ostatnio w łaski wkrada się też akordeon. "W nauce gry na skrzypcach oprócz doskonałego słuchu uczeń musi mieć dużo samozaparcia. To najtrudniejszy instrument. Wymaga najdłuższego cyklu uczenia i cały czas trzeba ćwiczyć" - wyjaśnia nauczycielka będzińskiej szkoły, mgr Olga Jankowska. Do będzińskiej placówki uczęszcza spora grupa uczniów z odległych miejscowości - z Łaz, Zawiercia, Myszkowa, Siewierza. "Mimo odległości rodzice decydują się na posłanie dziecka do muzycznej szkoły. Świadczy to o dojrzałości i świadomości matki i ojca, którzy w ten sposób inwestują w przyszłość malca" - mówi Grażyna Wikarek-Meus. Marzeniem Pani Dyrektor jest, aby w każdej klasie instrumentalnej był dobrej jakości instrument. "Większość naszych instrumentów jest przestarzałych, a z braku środków finansowych nie mamy możliwości ich zakupu. Dominują instrumenty czeskie i niemieckie, a obecnie liczą się francuskie, japońskie, włoskie. Ostatnio udało nam się zakupić nowy akordeon. Jego cena 15 tys. zł. Cieszymy się ogromnie, bo grając na nim, uczeń Ariel Ciekała reprezentował naszą szkołę w konkursie ogólnopolskim". Za saksofon trzeba zapłacić 8 tys. zł, za flet - 4 tys., za trąbkę - 3 tys.

"Tacy jesteśmy"

Działalność szkoły nie ogranicza się tylko do spraw dydaktycznych, ale też do upowszechniania kultury, stąd liczne koncerty dla społeczeństwa miasta i okolic, audycje umuzykalniające dla dzieci i młodzieży w wykonaniu nauczycieli i absolwentów, uczniowskie koncerty szkolne i pozaszkolne, okazjonalne koncerty w wykonaniu uczniów i pedagogów, np. koncerty plenerowe w ogrodach pałacowych w Będzinie, koncert dla służb mundurowych, koncerty pedagogów czy koncerty rekrutacyjne na terenie powiatu. Ponadto szkoła od 8 lat jest organizatorem Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych I st. o zasięgu międzywojewódzkim. Każdego roku bierze w nim udział średnio 15 orkiestr, co stanowi ok. 500 uczestników z województwa małopolskiego, opolskiego i śląskiego. "Najlepsi uczniowie reprezentują naszą placówkę w konkursach szkolnych, regionalnych, ogólnopolskich, a także międzynarodowych. Należy w tym miejscu wymienić Konkurs Młodego Muzyka w Jaworznie, Turniej Pianistyczny w Żaganiu, Konkurs Instrumentów Dętych w Oławie czy Międzynarodowy Konkurs Akordeonistów w Przemyślu" - informuje nauczycielka, mgr Klaudia Mikołajek. Chlubą szkoły są zespoły: Kwintet Akordeonowy, Zespół Smyczkowy, Big-band oraz Chór szkolny. W pięknej sali koncertowej na ponad 300 miejsc urządza się tzw. popisy klasowe i indywidualne, młodzi artyści mają możliwość pokazania na forum efektów swojej pracy.
W 2002 r. szkoła została wyróżniona nagrodą Starosty Będzińskiego "Kasztelanka" w dziedzinie Twórczości Artystycznej i Upowszechniania Kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania