Reklama

Franciszek

Papież potępia zdecydowanie handlarzy bronią

Grzegorz Gałązka

Papież potępił zdecydowanie zarabiających na konfliktach handlarzy bronią. "Każdy z nas jest zdolny do czynienia dobra, ale także do zniszczenia tego, co Bóg uczynił - stwierdził Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do pierwszego dzisiejszego czytania liturgicznego (Rdz 6,5-8;7,1-5.10) opowiadającego o potopie Ojciec Święty zauważył, że człowiek jest nawet zdolny do zniszczenia braterstwa, a z tego rodzą się wojny i podziały.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież zauważył, że człowiek, któremu wydaje się, że jest mocniejszy niż Bóg potrafi zniszczyć rzeczy dobre, uczynione przez Boga. Przykłady tego znajdujemy w pierwszych rozdziałach Biblii, w których mowa o Sodomie i Gomorze czy Wieży Babel, gdzie można dostrzec zło, jakie czai się w głębi serca człowieka. O tej zdolności do zła opowiada także historia Kaina i Abla, wskazująca na początek wszelkich wojen w zniszczeniu braterstwa. Ojciec Święty przypomniał słowa Pana Jezusa, że to z serca człowieka pochodzi wszelkie zło. Pragniemy bowiem niezależności, chcemy czynić to, na co mamy ochotę, nosimy także w sercu możliwość czynienia zła, bogacenia się na handlu bronią, zdolność do niszczenia. Ale mamy też Ducha Świętego, który nas zbawia! Ale musimy wybierać w małych rzeczach – podkreślił Franciszek.

Następnie papież przestrzegł przez plotkami oczerniającymi bliźniego, co ma niestety miejsce także w parafiach, w stowarzyszeniach, kiedy pojawia się zazdrość, a może czasami ludzi chodzą do proboszcza, aby obmawiać innych. Wskazał, że zjawisko to dobrze ukazuje naszą zdolność do niszczenia. O tym właśnie każe nam się zastanowić Kościół tuż przed Wielkim Postem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Ojciec Święty zwrócił uwagę na dzisiejszą Ewangelię (Mk 8,14-21), w której Pan Jezus gani uczniów, którzy zapomnieli wziąć chlebów i przykazuje im, by strzegli się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda. Zauważył, że wskazuje w tym wypadku na przykład dwóch postaci Heroda, mordercy, człowieka złego oraz obłudnych faryzeuszy. Następnie Jezus przypomniał im scenę rozmnożenia chlebów i kazał im pomyśleć o zbawieniu, o tym, co Bóg uczynił dla każdego z nas. Franciszek zauważył, że oni nie pojmowali, bo ich serce było zatwardziałe z powodu zagorzałych dyskusji, kto był sprawcą tego zapomnienia chleba.

Reklama

Papież zachęcił, by przesłanie Pana brać na serio, a nie traktować jako coś nie z tego świata. Wskazał na wzór bł. Matki Teresy z Kalkuty, która przypomina, że każdy z nas jest zdolny do uczynienia wielkiego dobra, choć wszyscy jesteśmy też zdolni do zniszczenia, i to zrównano w rzeczach wielkich, jaki i małych. Może to dotyczyć na przykład rodziny, kiedy nie pozwalamy dzieciom na właściwy rozwój, ku samodzielności. Stąd konieczna jest stała medytacja, nieustanna modlitwa.

Ojciec Święty podkreślił, że mamy moc, jaką jest Eucharystia, krew przelana przez Jezusa za nas, iż Pan nam towarzyszy na drodze życia, aby czynić dobro, budować rodzinę, cywilizację, kulturę, ojczyznę. „Prośmy Pana dzisiaj, zanim rozpoczniemy Wielki Post o tę łaskę, byśmy zawsze dobrze wybierali drogę, z Jego pomocą i nie dali się zwieść pokusami, które prowadzą nas na błędną drogę” - zakończył swoją homilię papież.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2015-02-17 12:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież wybiera się do Mongolii, bo w Kościele nie liczą się liczby

Kpt. Jerzy Makula prezentuje model samolotu

Archiwum prywatne Piotra Błasiaka

Kpt. Jerzy Makula prezentuje model samolotu

Papież Franciszek wkrótce wyruszy do Mongolii, jest to wizyta, której „bardzo pragnął”, a która była w niezrealizowanych planach św. Jana Pawła II, po tym jak na początku lat 90. obecność misjonarzy odrodziła wspólnotę chrześcijańską. W sercu Azji Następcę św. Piotra spotka Kościół „niewielki liczebnie, ale żywy w wierze i wielki w miłości”. Franciszek spotka nie tylko 1500 katolików żyjących w tym kraju, ale cały ten lud szlachetny i mądry z ich wielką buddyjską tradycją.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?