Reklama

Parafia pw. św. Józefa w Starej Dąbrowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Stargard Wschód
Siedziba parafii: Stara Dąbrowa 21
Liczba wiernych: 1400
Proboszcz: ks. Michał Jaskowski
Kościoły filialne: Kicko - pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Krzywnica - pw. św. Stanisława BM, Nowa Dąbrowa - pw. Matki Bożej Pocieszenia
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże), Grupa Synodalna, Rada Duszpasterska, zespół liturgiczny, ministranci (37)
Czasopisma: "Moja Rodzina", "Niedziela" - 15 egzemplarzy

Wieś Stara Dąbrowa położona jest 12 km na północny wschód od Stargardu Szczecińskiego, na południe od szosy Szczecin - Chociwel. Mieści się tu siedziba gminy. Nazwa wsi (po niemiecku Alt Damerow) pochodzi z końca XVII w., gdy majątek był w posiadaniu Adama Jurgena von Malzahn. Przed XVII w. wieś była lennem rodziny von Wedel. Od 1828 r. do 1853 r. majątek w Starej Dąbrowie należał do Wilhelma Sigismunda Emila von Runge, a od 1853 r. do Karla Hermana Otto Runge.
Kościół parafialny znajduje się w środku wsi, po przeciwnej stronie dawnego dworu i zabudowań gospodarczych folwarku. Zbudowano go z początkiem XVI w. W XIX w. poddano go przebudowie, w wyniku której stracił cechy stylowe budowli późnogotyckiej. Wzniesiono go z głazów narzutowych na planie prostokąta o wymiarach 16,8 x 9,3 m. Świątynia jest orientowana, wejście do niej prowadzi przez pełnołukowy, uskokowy portal w ścianie zachodniej. Bryła kościoła to prostopadłościan przykryty dachem dwuspadowym. Brakuje wieży. Ceglane szczyty i fryz arkadowy wymurowano podczas XIX-wiecznej przebudowy, wtedy też przemurowano okna. Już po wojnie do ściany południowej dobudowano zakrystię.
Wnętrze kościoła jednonawowe, przykryte płaskim sufitem przy ścianie zachodniej, posiada XIX-wieczną emporę, wspartą na dwóch słupach. Na ścianie wschodniej po lewej stronie obraz Matki Bożej Częstochowskiej, po prawej Jezusa Miłosiernego, pod którym obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z prawej strony zachowany z dawnego wyposażenia ołtarz klasycystyczny z 1862 r. z obrazem w centrum. Po bokach obrazu dwie gładkie kolumny, na których wsparty jest tympanon. Obraz olejny na płótnie przedstawia ubiczowanego Jezusa (w dolnym prawym narożniku sygnatura malarza - Otto Schneider). Za Chrystusem postać strażnika z biczem. Po stronie prawej drewniana barokowa ambona z bogato dekorowanym baldachimem.
Na przykościelnej działce w odległości 30 m od wschodniego narożnika kościoła znajduje się kaplica grzebalna właścicieli majątku. Powstała w l połowie XIX w., zrujnowana po wojnie, niedawno została zabezpieczona. Jest budowlą sześcioboczną zbudowaną z głazów narzutowych. Narożniki, otwory okienne i gzymsy wymurowano z czerwonej cegły. Kaplica przykryta jest półkolistą kopułą, zwieńczoną krzyżem. Po II wojnie światowej ten teren zaludnili nowi osadnicy. "Parafianie pochodzą z różnych stron, z Kieleckiego, Rzeszowskiego, z Konina, zza Buga, z Wileńszczyzny. Połowa parafian to Ukraińcy grekokatolicy" - notuje kronika parafialna. Ci ostatni należeli do wyznania nieuznawanego przez państwo i przez nie szykanowanego. Nie zawsze też znajdowali oni należne zrozumienie i pomoc ze strony Kościoła rzymskokatolickiego. W połączeniu z polityką narodowościową PRL, prowadzoną wobec przesiedlonych podczas akcji "Wisła" w 1947 r., doprowadziło Ukraińców do wtopienia się w społeczność polską.
Kościół poświęcono 5 czerwca 1947 r. Początkowo duszpasterstwo prowadzili tu Księża Chrystusowcy ze Stargardu Szczecińskiego i Marianowa. Schematyzm archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej podaje jako datę erekcji parafii 28 czerwca 1957 r. Najprawdopodobniej jednak był to wówczas tylko samodzielny wikariat. W archiwum parafialnym znajduje się bowiem dekret erekcji parafii datowany na 28 czerwca 1959 r. Powstała ona z wyłączenia miejscowości z trzech parafii: Marianowa, Maszewa i Stargardu Szczecińskiego. Początkowo obejmowała dziesięć miejscowości, dziś siedem. Proboszcz ks. Edward Wowra TChr z Marianowa, przekazując opiekę duszpasterską, powiedział: "otrzymuje ksiądz teren najbardziej zaniedbany moralnie i religijnie". Parafię objął ks. Bogdan Szczepanowski TChr (1957-59) jako samodzielny wikariusz. Po nim pracowali księża: Stanisław Stępień (1959-62), Jan Zdziarski (1962-68), Stanisław Wygrabek (1968-85), Jan Żyła (1985-88), Marian Żechowski (1988-90), Jerzy Malec (1990-93), Marek Prusiewicz (1993-99). Od 14 marca 1999 r. proboszczem jest ks. Michał Jaskowski. Ksiądz Proboszcz pracował po święceniach jako wikariusz w parafiach pw. św. Kazimierza w Szczecinie, w Kamieniu Pomorskim, Pilchowie, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gryficach, pomagał też w innych parafiach. Był proboszczem w Starogardzie Łobeskim.
Przybywszy do parafii, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza mam sposobność towarzyszyć mu w jego coniedzielnej posłudze kapłańskiej sprawowanej w czterech kościołach. Obserwacje tam poczynione pozwalają stwierdzić, że przytoczona wyżej opinia ks. E. Wowry, dzięki ofiar-nej pracy kilku kolejnych duszpasterzy, stała się nieaktualna. W kościele w Kicku obserwuję dwudziestoosobową grupę młodzieży, która chce w sposób pełny uczestniczyć w Ofierze Eucharystycznej. Widzę, jak przystępują do spowiedzi św. W ubiegłym roku w parafii udzielono 18 221 Komunii św. Wierni dbają o swoje świątynie. Na ich potrzeby zbierają składkę w wysokości 5 zł miesięcznie. Zespoły radnych wspierających Księdza Proboszcza istnieją przy czterech kościołach.
Wszystkie z nich to świątynie historyczne - w Nowej Dąbrowie z wieku XV, w Kicku i Krzywnicy z wieku XVI. Są one bardzo zadbane. Ostatnio wymalowano dachy w Krzywnicy i Nowej Dąbrowie, odnowiono elewację w Krzywnicy. Potrzeba jeszcze remontu wieży kościoła pochodzącej z 1757 r. w Nowej Dąbrowie. Wieża jest konstrukcji ryglowej i wymaga generalnego remontu części drewnianych. Ks. M. Jaskowski dostosował nagłośnienie do potrzeb liturgii, wszystkie kościoły wyposażył w potrzebne paramenty liturgiczne - ornaty, mszały, lekcjonarze itp. Każdego roku organizowana jest autokarowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Słonecznym w Szczecinie.
W niedzielę są cztery Msze św.: w Kicku o godz: 8.30, w Starej Dąbrowie o 10.00, w Nowej Dąbrowie o 11.30, W Krzywnicy o 13.00. W dni powszednie w kościele parafialnym Eucharystia odprawiana jest o godz. 19.00 w poniedziałki, piątki i soboty, we wtorki w Krzywnicy, w środy w Kicku, w czwartki w Krzywnicy. Najdalej, 10 km od kościoła parafialnego, położony jest Krzywiec. Mieszka tam 17 rodzin, w sobotę odprawiana jest dla nich Msza św. o godz. 16.00. W niedzielnej Mszy św. regularnie uczestniczy około 26% parafian.
Na terenie parafii jest jedno przedszkole, wygasająca szkoła podstawowa (tylko klasy V i VI - 52 uczniów). Uczniowie klas I-IV uczą się w Chlebówku, miejscowości należącej do sąsiedniej parafii. Gminne gimnazjum skupia młodzież w liczbie 199 uczniów z pięciu parafii. Katechetką jest Anna Radawiec, ale religii uczy także Ksiądz Proboszcz (pełny etat) i ks. Wacław Nowak z Bielić k. Maszewa (4 godz.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bez Jezusa jesteśmy skazani na niezrozumienie naszego życia

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 13-35.

Więcej ...

Lista kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe

2025-04-21 14:43

Grzegorz Gałązka

Po śmierci Franciszka jego następcę wybierze zgromadzenie kardynałów, zwane konklawe, choć w tej chwili nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w praktyce, gdyż liczba uprawnionych do tego purpuratów wynosi obecnie 135, podczas gdy - zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie może ona przekraczać 120. Być może nastąpi doraźna lub trwała zmiana tego ustawodawstwa, ale na razie sytuacja jest nietypowa.

Więcej ...

Jak papież przyjmował gości? Jak mieszkał? Czym zaskakiwał?

2025-04-23 14:31

Vatican News

Jak mieszkał papież Franciszek? Jak wyglądał jego przedpokój? Jak przyjmował gości? Czym zaskakiwał? O swoich wspomnieniach ze spotkań z Franciszkiem opowiada kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał...

Franciszek

Watykan: Pozbawiony prawa do udziału w konklawe kardynał...

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

W Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe bpa Piotra...

Kościół

W Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe bpa Piotra...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży