Reklama

Niedziela Legnicka

Wspomnienie o pierwszym Biskupie legnickim

Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak

Ks. Piotr Nowosielski

Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 7 marca 2017 r. nad ranem zmarł pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak. Jego życiowa pielgrzymka zakończyła się po długiej chorobie, w okresie, gdy już od 12 lat przebywał na emeryturze.

Swoją posługę, jako pierwszy biskup legnicki, pełnił w latach 1992-2005. To jemu, jako biskupowi pomocniczemu wrocławskiemu, papież Jan Paweł II zlecił zarząd nowo utworzoną diecezją legnicką, powołaną do życia 25 marca 1992 r. Mając doświadczenie we wcześniejszej pracy, jako wrocławski biskup pomocniczy, znając księży w archidiecezji, a tym samym w nowej diecezji legnickiej, zaprosił niektórych z nich do współpracy przy tworzeniu nowych struktur duszpasterskich i instytucjonalnych. Rozpoczynając od powołania do życia Caritas diecezjalnej, przez kurię, Wyższe Seminarium Duchowne i inne instytucje diecezjalne, po inicjowanie diecezjalnych wydarzeń duszpasterskich, nawiązywanie relacji z przedstawicielami różnych środowisk, troskę o powierzone dziedzictwo materialne i duchowe, przyczyniał się do codziennego wzrostu nowej diecezji legnickiej. Pomocą w tym dziele były też odbywające się w diecezji peregrynacje – pierwszą z nich były nawiedziny obrazu Matki Bożej Częstochowskiej już w sierpniu 1992 r., kongresy, obchody lat Jubileuszowych, a szczególnie doprowadzenie do odwiedzenia naszej diecezji przez Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

To były momenty pogłębiające i wzmacniające wiarę mieszkańców diecezji, ich integrację i poczucie wspólnoty. Za to wszystko dziękowali przed dwoma laty, podczas uroczystości pogrzebowych w Legnicy, przedstawiciele różnych środowisk. Jedną z tych osób był ks. prał. Robert Kristman, obecnie proboszcz katedry, a wcześniej długoletni i zarazem pierwszy notariusz kurii. – Nasze odniesienie do biskupa Tadeusza było jak do ojca, bo on był naszym ojcem. Bo czuliśmy jego ojcowską miłość. Czy wtedy, gdy wzywał nas „na dywanik”, czy wtedy gdy autentycznie interesował się naszymi parafialnymi i osobistymi wydarzeniami – mówił ks. Kristman. – Był pilny, odpowiedzialny, wymagający, ale też czuły i wyrozumiały. W pamięci zachowam go przede wszystkim jako przykład niezachwianej, wielkiej miłości do Kościoła świętego, wyrażanej w całkowitym oddaniu wspólnocie Kościoła legnickiego i posłuszeństwu Ojcu Świętemu.

Śp. biskupa Tadeusza przyszło nam żegnać niemal w przeddzień srebrnego jubileuszu diecezji – obchodzonego 25 marca 2017 r. Odszedł, zostawiając nam, Kościołowi legnickiemu, dar swojej modlitwy i cierpienia. Ci, którzy byli przy jego śmierci wspominali, że jedne z ostatnich jego słów brzmiały: „Dziękuję i wszystkim wam błogosławię”.

Obchodząc 2. rocznicę śmierci bp. Rybaka, ofiarowując dar modlitwy, życzymy, aby tak jak miał w swoim zawołaniu biskupim dewizę: „Per Christum – in Spiritu – ad Patrem”, przez Chrystusa Najwyższego Kapłana, w Duchu Świętym, znalazł miejsce w domu Boga Ojca w niebie.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-27 11:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Siedlce: ingres biskupa Kazimierza Gurdy - 24 maja

Magdalena Uchto

W sobotę 24 maja odbędzie się ingres do katedry siedleckiej biskupa Kazimierza Gurdy, nowo mianowanego biskupa siedleckiego. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00. Poinformował o tym sam biskup nominat 22 kwietnia podczas swej pierwszej wizyty w Siedlcach.

Więcej ...

Rocznica objawienia cudownego medalika

pl.wikipedia.org

Cudowny medalik jako medalik Niepokalanego Poczęcia znany jest wielu ludziom wiary na całym świecie, szczególnie członkom Rycerstwa Niepokalanej. 27 listopada 1830 r. Najświętsza Maryja Panna objawiła się świętej Katarzynie Labouré w kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy rue du Bac w Paryżu. Niepokalana poleciła św. Katarzynie rozpowszechniać medalik według przedstawionego wzoru. Papież Leon XIII 23 lipca 1894 r. ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny objawiającej cudowny medalik.

Więcej ...

Zmieniono obrządek pogrzebowy papieży. Jak było, a jak będzie teraz?

2024-11-26 15:45
Nagrobki papieskie

Włodzimierz Rędzioch

Nagrobki papieskie

W zeszłorocznym wywiadzie przeprowadzonym przez Valentinę Alazraki Franciszek ujawnił, że chce być pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Papież darzy szczególną czcią ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, która przechowywana jest w tej bazylice Rzymu – modli się przed Jej obliczem przed i po każdej podróży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Im bliżej Jezusa jesteśmy, tym mniej musimy się bać

Wiara

Im bliżej Jezusa jesteśmy, tym mniej musimy się bać

Z mediów uczynił narzędzie

Święci i błogosławieni

Z mediów uczynił narzędzie

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...