Reklama

XXIII Europejskie Spotkanie Młodych

Do Barcelony na Spotkanie z Chrystusem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 28 grudnia 2000 do 1 stycznia 2001 w Barcelonie, stolicy hiszpańskiej Katalonii, odbyło się XXIII Europejskie Spotkanie Młodych. W bieżącym roku z zaproszenia Braci z ekumenicznej Wspólnoty z TaizeM skorzystało ponad 80 tys. młodych. Tradycyjnie najliczniejszą grupę stanowili Polacy, których przyjechało ponad 20 tys. Od lat w "Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię" uczestniczą także młodzi z naszej archidiecezji. Do Barcelony wyruszyło co najmniej kilkaset osób.

Wielu pielgrzymów wyruszyło w podróż przez prawie cały kontynent specjalnymi pociągami zorganizowanymi przez Braci z TaizeM. Nie zabrakło też i takich, którzy postanowili podróżować autokarem. Ich podróż, choć niewątpliwie bardziej wyczerpująca, była znacznie ciekawsza. Mieli bowiem możliwość organizowania postojów i poznawania ciekawych miejsc, jakie znalazły się na ich drodze. Jedną z grup autokarowych poprowadził ks. Maciej Wawrzyniak - archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

Najpierw do św. Antoniego!

Duża odległość dzieląca Gniezno od Barcelony wymusiła bardzo wczesne, w porównaniu z latami poprzednimi, rozpoczęcie podróży. Pielgrzymi, będący pod opieką ks. Wawrzyniaka, opuścili Gród Lecha już w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Wyruszyliśmy na południe - przez Czechy i Austrię do Włoch. Pierwszym etapem wędrówki była bowiem Padwa. Miasto to jest znanym ośrodkiem akademickim, którego renoma jest ugruntowana od wieków. Tamtejszy uniwersytet, ufundowany w 1222 r., ukończyło wiele osobistości europejskiego formatu - wśród nich także Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski i Jan Zamoyski. Miasto słynie także ze swej urody i licznych zabytków. Nie one jednak pociągnęły nas do nawiedzenia Padwy, ale osoba św. Antoniego. Za swego życia ( 1195-1231) był on cenionym kaznodzieją franciszkańskim. Po śmierci natomiast odnotowano wiele cudów, jakich Bóg dokonał za jego wstawiennictwem. Rychło zasłynął jako patron rzeczy zagubionych i spraw beznadziejnych.

Po dziś dzień jest św. Antoni jednym z najbardziej znanych świętych. O żywotności jego kultu może świadczyć fakt, że wybudowana na jego grobie bazylika jest jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów na świecie. Wspaniałym doświadczeniem dla pielgrzymów była Msza św., którą w tym świętym miejscu odprawił dla nas nasz duchowy opiekun. Po jej zakończeniu pozostało jeszcze sporo czasu na bliższe zapoznanie się z zabytkową bazyliką, która uznawana jest za jedną z perełek sakralnej architektury włoskiej. Wielu z pielgrzymów skorzystało z okazji, by zgodnie z miejscową tradycją dotknąć ręką wielkiego, czarnego kamienia, za którym skryte są doczesne szczątki Świętego.

Do Marsylii i Avignonu

Padwa urzekła wszystkich. Trzeba było jednak wyruszyć w dalszą drogę - do niewielkiego miasteczka Alassio, malowniczo położonego nad brzegiem Morza Śródziemnego. Tam już czekały na pielgrzymów wygodne hotelowe pokoje oraz... piękne palmy, drzewka mandarynkowe i przyjemny, śródziemnomorski klimat. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce wypoczynku w trakcie długiej podróży. W dalszą drogę wyruszyliśmy dopiero następnego dnia rano, po Mszy św. odprawionej przez ks. Macieja w... hotelowej świetlicy.

Kolejnym celem podróży była Marsylia - serce francuskiej Prowansji, a przy tym jedno z najstarszych miast w tym kraju. Początki jej historii sięgają bowiem roku 600 p.n.e. Pielgrzymom dano dwie godziny na poznanie tego fascynującego miasta, które charakteryzuje się między innymi tym, że bardzo znaczny procent spośród ponad miliona jego mieszkańców stanowią imigranci - przede wszystkim z krajów afrykańskich, ale także z Azji. Nad miastem góruje wspaniała bazylika Notre Dame de la Garde, wybudowana przez św. Eugeniusza de Mazenoda, założyciela zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepolakanej. Podejście do świątyni wymagało dużego wysiłku. Było jednak warto, gdyż spod stóp bazyliki roztacza się wspaniały widok na całe miasto.

Kontunuując swoje pielgrzymowanie grupa zatrzymała się jeszcze w miejscowości Avignon, która przez cały 2000 r., obok wielu innych miast europejskich (w tym także polskiego Krakowa), pełniła honorowo funkcię europejskiej stolicy kultury. Swój obecny status miasto zawdzięcza w znacznej mierze temu, że w latach 1309-1377 było siedzibą papieży. Okres ten zwany jest częto "niewolą awiniońską", choć Namiestnicy Chrystusowi całkowicie dobrowolnie obrali to miasto na nową stolicę Kościoła W latach 1378-1408 zamek w Avignon był siedzibą " antypapieży". Następnie pozostawał w rękach Watykanu aż do 1791 r., a więc okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Oprócz wspaniałej twierdzy uwagę zwracał, nie mniej słynny niż zamek, most św. Benezeta, którym w XIV w. chciano połączyć warownię z drugim brzegiem Rodanu. Projekt ten jednak nigdy nie został ukończony. Nocny spacer wśród zabytkowych murów był wielkim przeżyciem. Dopiero krótko przed północą wyruszyliśmy w dalszą podróż - tym razem bezpośrednio do Barcelony.

c.d.n.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

2024-06-28 08:04

Adobe Stock

Pełnomocnicy ks. Michała Olszewskiego złożyli zażalenie na decyzję sądu o przedłużeniu aresztu dla kapłana.

Więcej ...

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Biskup polowy WP: decyzja władz Muzeum II Wojny Światowej jest niezrozumiała

2024-06-28 08:43

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego”, napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu przekazanym KAI. Ordynariusz wojskowy zwraca uwagę, że „w czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...