Reklama

Niedziela Rzeszowska

Diecezjalna Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Ziemia, która fascynuje

Archiwum autora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia Święta od najdawniejszych czasów fascynowała kolejne pokolenia chrześcijan, którzy najpierw oczami wyobraźni poznawali miejsca opisane w Starym i Nowym Testamencie. Nie da się jednak dobrze poznać historii zbawienia bez powiązania z konkretnymi miejscami działalności Jezusa Chrystusa. Zdobywanie wiedzy o miejscach biblijnych rodzi potrzebę poznania tych miejsc. I choć dziś wiele miejsc wskutek licznych wojen i wyburzeń wygląda zupełnie inaczej jak za czasów Jezusa, to jednak dzięki wieloletniej żmudnej pracy biblistów i archeologów możemy i dziś odnaleźć wiele śladów z czasów działalności Jezusa Chrystusa. Ziemi Świętej nie zwiedza się, ale trzeba jej doświadczyć, aby rzeczywiście prawidłowo odczytać Piątą Ewangelię, jak często bywa nazywana Ziemia Święta.

Tegoroczna Diecezjalna Pielgrzymka do Ziemi Świętej z racji na ogromne zainteresowanie pielgrzymów oraz związaną z tym logistykę odbywała się w kilku terminach: od 16 lutego do 9 marca 2019 r. Dla pielgrzymów przygotowano kilka propozycji programowych, tak dla tych, którzy wybrali się na ten szlak po raz pierwszy w życiu, jak i tych, którzy już kolejny raz chcieli doświadczyć Ziemi Świętej, poznając nowe miejsca. Długo trwający względny pokój w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej sprawił, że w tym roku nie tylko z Polski, ale z całego świata przybyło znacząco więcej pielgrzymów – tak katolików, jak i prawosławnych czy protestantów. Gospodarze przyjmowali pielgrzymów z wielką życzliwością. Ogromna frekwencja pielgrzymów sprawiła, że w wielu ważnych miejscach trzeba było czekać w długich kolejkach, by nawiedzić ważne dla nas miejsca. Pielgrzymi cierpliwie podejmowali ten trud, stojąc w gigantycznych kolejkach do Bożego Grobu czy Groty Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Stojąc w kolejce, była okazja do prywatnej modlitwy i medytacji w miejscach, gdzie dokonywało się dzieło naszego odkupienia. Pielgrzymka bowiem była nie tylko zwiedzeniem świętych miejsc, ale przede wszystkim rekolekcjami w drodze, gdzie oprócz informacji historycznych, geograficznych czy kulturowych pielgrzymi mieli okazję odczytać wiele fragmentów Pisma Świętego, wysłuchać katechezy czy nauk rekolekcyjnych. A przede wszystkim pomodlić się w jakże wielu intencjach, które pielgrzymi zabrali za sobą. Niezapomnianą pozostaje wizyta w Sierocińcu w Betlejem, prowadzonym przez polskie Siostry Elżbietanki, który to dom jest świadectwem ofiarności polskich pielgrzymów i najpiękniejszym ambasadorem pokoju na tych ziemiach. Niezapomnianym pozostaje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Jordanie czy odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w Kanie Galilejskiej. Dopełnieniem programu była adoracja Najświętszego Sakramentu w Grocie Zwiastowania prowadzona przez katolików arabskich z Nazaretu. Pielgrzymom dopisała pogoda, choć nie było zbyt ciepło, a na początku marca w Izraelu przeszły ulewne deszcze i pojawiły się powodzie. Pogoda nie przeszkodziła, by odbyć rejs po Jeziorze Galilejskim i wysłuchać Ewangelii, które opowiedziały o wydarzeniach na tym jeziorze. Grupy, które po raz kolejny były w Ziemi Świętej, odwiedziły rzadko odwiedzane miejsca, jak choćby Hebron i grób Abrahama czy Dęby Mamre.

Szczególne podziękowania dla Biura Matteo Travel z Rzeszowa, organizatora Pielgrzymki, za fachowe przygotowanie logistyki oraz opiekę nad pielgrzymami, oraz dla wszystkich przewodników i kapłanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-03-13 10:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: biskupi-pątnicy odwiedzili Betanię, przedzieloną murem

Andrey Shevchenko/fotolia.com

Biskupi krajów zachodnich, którzy w tych dniach odbywają swą doroczną pielgrzymkę solidarności w Ziemi Świętej, odwiedzili 14 stycznia szkołę sióstr kombonianek w Betanii. Przed 10 laty było o niej głośno, bo między szkołą a wioską, w której mieszkają uczniowie Izrael postawił 8-metrowy betonowy mur. Stanowi on element tzw. bariery bezpieczeństwa, która oddziela terytorium Izraela od Zachodniego Brzegu Jordanu w celu ochrony przed zamachami terrorystycznymi ze strony Palestyńczyków.

Więcej ...

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27
Św. o. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?