Reklama

"Chleb Miłości"

Umiejętność myślenia o innych

Wielki Post dla wielu chrześcijan jest czasem zatrzymania się, modlitwy, podejmowania postanowień, jałmużny, ofiary... Każdy ma swój osobisty sposób na to, by przez te czterdzieści dni znaleźć się bliżej Boga, być bardziej dla Niego niż dla siebie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wielu lat Caritas w Polsce wspomaga nas w czynieniu dobra, proponując włączenie się w wielkopostną akcję jałmużny, wyrzeczenia, którą realizuje w duchu miłości bliźniego. Caritas na terenie Polski nie prowadzi wspólnej i jednolitej akcji wielkopostnej, tak jak ma to miejsce przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to we wszystkich parafiach rozprowadzane są charakterystyczne świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Na terenie poszczególnych diecezji jałmużna wielkopostna przybiera różne formy: rozprowadzane są baranki wielkanocne, paschaliki, babki, chlebki. Również przeznaczenie zebranych w niej ofiar jest różnorodne.
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz piąty proponuje wiernym naszej diecezji włączenie się w szczególny rodzaj jałmużny wielkopostnej w postaci akcji "Chleb Miłości", do której w roku bieżącym włączyło się już blisko dwadzieścia innych Caritas diecezjalnych w Polsce. W ramach tej akcji w parafiach naszej diecezji od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty rozprowadzane będą miniatury chleba w chakterystycznych pudełeczkach-skarbonkach z wyciętym otworem w kształcie serca. W Niedzielę Palmową natomiast przed kościołami rozdawane będą ulotki informujące i przypominające o akcji. Niech ten chlebek znajdzie się w naszym koszyku ze święconką, a następnie zostanie podzielony przez rodzinę w czasie śniadania wielkanocnego.
W roku 2002 w całym kraju przygotowanych zostało blisko 400 tys. chlebków, w roku bieżącym będzie ich blisko 600 tys. W naszej diecezji w roku ubiegłym rozprowadzono ok. 90 tysięcy chlebków. Zebrane co roku pieniądze (ok. 120 tys. zł) od dwóch lat przeznaczane są na realizację zadań Środowiskowej Sekcji Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Pomoc". Głównym zadaniem Sekcji jest pomoc w tworzeniu i funkcjonowaniu świetlic profilaktyczno-wychowawczych prowadzonych przez Parafialne Zespoły Caritas lub inne organizacje kościelne. Caritas naszej diecezji, podobnie jak w latach ubiegłych, prosi o ofiarę 3 zł za "Chleb Miłości". - Wiemy, że przed Wielkanocą w wielu sklepach będzie można nabyć podobne chlebki, których cena będzie bez wątpienia niższa - mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk, p.o. dyrektora diecezjalnej Caritas. Jesteśmy jednak przekonani, że tak samo jak nam, również naszym diecezjanom leży na sercu dobro dzieci, którym na co dzień nierzadko brakuje ciepła i miłości.
Swoje szczególne przeznaczenie ma także opakowanie "Chleba Miłości". Po wyjęciu zawartości pudełko powinno stać się Całoroczną Skarbonką Dobroci. Chcemy - mówi ks. A. Kołodziejczyk - w ten sposób położyć nacisk na wymiar edukacyjny akcji. W idei Całorocznej Skarbonki Dobroci nie tyle chodzi o zebranie pieniędzy, co o umiejętność myślenia o innych i dzielenia się z potrzebującymi. Zbierający sami powinni zdecydować, komu i kiedy pomogą, może to być sąsiad, ktoś z rodziny, znajomy. Jeżeli zaś nie będzie można w ten sposób wykorzystać zawartości skarbonki, to można ją w przyszłym roku przynieść do kościoła i wymienić na nową - z chlebkiem.
Zgodnie ze Statutem Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jej zasadniczym zadaniem jest szerzenie ewangelicznej zasady miłości bliźniego i uwrażliwianie wierzących na potrzeby ich braci. Zadanie to jest realizowane m.in. poprzez takie akcje jak "Chleb Miłości", której najważniejszym celem jest budzenie nowej wyobraźni miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...