Reklama

Doba Peregrynacyjna w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie

Jezu, ufam tobie, choćby zwątpił świat

Niedziela częstochowska 16/2003

Przygotowania do spotkania z Jezusem Miłosiernym rozpoczęły się w parafii św. Wojciecha w Częstochowie przed wieloma miesiącami. Wydrukowano śpiewnik, uczono nowych pieśni, kapłani zwracali uwagę na lekturę "Dzienniczka" św. s. Faustyny i znaczenie Koronki do Bożego Miłosierdzia. W pracy duszpasterskiej rozwijano akcję pomocy i miłosierdzia dla bliźnich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 marca kościelne dzwony oznajmiły wiernym rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych przygotowujących jednocześnie do skorzystania w pełni z Bożego miłosierdzia. Ulicami miasta odprawiona została Droga Krzyżowa. Chrystusowy krzyż nieśli księża, kobiety, mężczyźni, młodzi i dzieci, by rozważając wraz z Grupą Ewangelizacyjną ks. Stefana Ceberka poszczególne stacje, zamanifestować swoją wiarę i przypomnieć mieszkańcom Tysiąclecia o mającym nadejść wielkim wydarzeniu. Serca wiernych do spotkania z Chrystusem rozpalali kolejno członkowie grupy, sam ks. S. Ceberek - prowadzący rekolekcje, wreszcie w dniu peregrynacji pasterz archidiecezji abp Stanisław Nowak. W środowe popołudnie 26 marca w kościele św. Wojciecha zagościł sam Miłosierny Jezus.
Na dzielnicowym placu przybyły z parafii Matki Bożej Częstochowskiej obraz przywitał proboszcz ks. prał. Stanisław Iłczyk w asyście licznie przybyłych księży i ponad 3 tys. parafian. Jezus Miłosierny z obrazu podczas błogosławieństwa na cztery strony świata spoglądał na nasze domy, ulice, na ukryte cierpienia i ubóstwo. W uroczystej procesji odświętnie udekorowanymi ulicami, w asyście pocztów sztandarowych, delegacji wszystkich stanów, ze słowami Koronki do Miłosierdzia na ustach, przy wtórze dzwonów obraz przeniesiono do świątyni. Uroczystą Mszę św. odprawił i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W słowach skierowanych do wiernych przypomniał naukę o miłosierdziu Bożym w oparciu o słowa Ewangelii i wypowiedzi Ojca Świętego. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że parafia św. Wojciecha kończy peregrynację obrazu po Częstochowie, dlatego właśnie tutaj w imieniu całego miasta, kraju i świata szczególnie głośno należy wołać "Jezu, ufam Tobie - zostań w naszych sercach". Pasterz archidiecezji zwrócił uwagę, że religijny aspekt peregrynacji obrazu musi być ściśle powiązany z miłosierdziem międzyludzkim. Tylko wtedy w pełni objawi się miłosierdzie Boże. Efektem spotkania z Jezusem Miłosiernym musi być wzajemne pojednanie, przebaczenie win i tak potrzebne w obecnych czasach różnorakie dzieła pomocy innym.
Podczas błogosławieństwa pochyliły się sztandary, ugięły najtwardsze kolana, a z oczu popłynęły łzy miłości do Boga i drugiego człowieka. Podczas 24 godzin, w dzień i w nocy w miłościwe oczy Chrystusa wpatrywali się wszyscy: młodzi i starzy, bogaci i biedni, ludzie wierzący i ci, dla których Miłosierdzie Boże zostało jedynym ratunkiem. Podczas adoracji u stóp Jezusa padło tysiące cichych pytań: o sens życia, cierpienia, o to jak żyć bez pracy, jak zdobyć się na przebaczenie, jak przemóc wstyd i wyciągnąć rękę po pomoc.
W kolejnych Mszach św. uczestniczyli chorzy i starsi wiekiem, bezdomni, bezrobotni i biedni, młodzież szkolna, bractwa i organizacje parafialne, a także (o północy) księża pochodzący z tej parafii wraz ze swoim przewodnikiem ks. prał. Józefem Słomianem. Do specjalnej księgi wpisano wiele próśb, podziękowań i ofiarowanych spraw, płynących prosto z ludzkich serc.
Dni peregrynacji minęły. Obraz Miłosiernego Jezusa powędrował do Radomska. W parafii św. Wojciecha została pamięć przeżytych z Jezusem chwil, uśmiechy wzajemnej życzliwości, być może więcej serca i wspólnego zrozumienia w wielu rodzinach. Tysiące ludzi przystąpiło do Stołu Pańskiego. Wotum parafian za łaskę nawiedzenia będzie zadeklarowany remont kaplicy Bożego Miłosierdzia i ufundowanie do niej witraży. Owocem bezpośrednim Bożego działania będzie również dalszy rozwój dzieła pomocy głodnym w oparciu o hojność parafian i wsparcie miejscowych kupców. "Akcja chleb", która miała być prowadzona tylko przez zimowe miesiące, będzie trwała nadal.
Pierwszym owocem peregrynacji były powierzone Bogu i wyznane ze łzami indywidualne nawrócenia.
Jak długo posiew dokonany przez Jezusa Miłosiernego zostanie w Świętowojciechowej parafii i jakie będą jego plony, pokaże czas. Zależy to od serdecznej modlitwy wiernych i wytężonej pracy miejscowych kapłanów. W dzisiejszych niełatwych czasach wszystko może zawieść, z wyjątkiem Boga i Jego Miłości. Warto o tym pamiętać w kontekście minionej peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Szymon z Lipnicy

www.bernardyni.pl

Więcej ...

Jak odnoszę się do siebie samego po zrobieniu jakiegoś błędu?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 12, 1-8.

Więcej ...

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat