Reklama

Stróże relikwii Krzyża Świętego

We wrześniu ub. r. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego abp Stanisław Nowak dekretem ustanowił Bractwo Krzyża Świętego przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Akt obłóczyn członków bractwa nastąpił 6 kwietnia tego roku. W uroczystej Mszy św. wzięli udział liczni wierni, a członkowie bractwa w dostojnych strojach ustawieni szpalerem w centrum świątyni zdawali się jakby przedłużeniem Chrystusowego krzyża znajdującego się w ołtarzu głównym tego monumentalnego kościoła królującego na wzgórzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez ostatnie kilka lat świątynia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie staraniem jej proboszcza ks. kan. Zdzisława Gilskiego i parafian poddawana była gruntownej renowacji. Dzisiaj urzekają piękne, prześwietlone słońcem witraże, potężne organy, ascetyczny sarkofag z granitu z doczesnymi szczątkami Sługi Bożej Matki Róży Godeckiej, założycielki zgromadzenia Sióstr Honoratek, oraz wystrój bocznej kaplicy - golgoty, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
Bractwa, stowarzyszenia i ruchy katolickie są skarbem Kościoła. Zrzeszają ludzi głęboko zaangażowanych w życie lokalnego Kościoła, swoich wspólnot parafialnych i wspólnot, do których przynależą. Najstarsze rodowodem są bractwa. Ich korzenie sięgają średniowiecza. Współcześnie mają do spełnienia wiele ważnych zadań. Wyróżniają się nie tylko charyzmatem, ale też i uroczystym strojem członków.
Bractwo Krzyża Świętego przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego ustanowione zostało przez Metropolitę częstochowskiego dla pogłębiania i rozwijania czci relikwii Drzewa Krzyża Chrystusowego znajdujących się w świątyni. Bractwo zrzesza osoby świeckie i duchowne, a słowa Chrystusa wypowiedziane w przeddzień Jego męki: "Nie moja, ale Twoja wola niech się stanie" mają kształtować postawy członków bractwa, a przez nich ich najbliższych i otoczenie, w którym żyją i pracują. "Jezus szczególnie kocha tych, którzy dźwigając swój krzyż, idą za Nim - mówił do zgromadzonych na uroczystości obłóczyn członków bractwa ks. Zdzisław Gilski - wiem, że wy również dźwigacie swoje ludzkie, nieraz bardzo ciężkie krzyże, ale nie buntujecie się przeciwko nim, z pokorą niesiecie swój krzyż za krzyżem Chrystusa". Dopełnieniem tych słów był akt obłóczyn - poświęcenie i założenie członkom bractwa przez Księdza Proboszcza uroczystego stroju.
W Bractwie Krzyża Świętego jest obecnie 30 osób, także małżonkowie. Wiele z nich to osoby znane z pełnienia ważnych funkcji w życiu społecznym i politycznym. Choć część z nich wyprowadziła się do innych parafii, tu zostawili swoje serce, odwiedzają świątynię i jej duszpasterza, włączając się w życie wspólnoty parafialnej. Ksiądz Proboszcz dziękował im za tę postawę. Podziękowania skierował również do państwa Grajcarów, których firma "Kaszkiet" bezpłatnie uszyła członkom Bractwa Krzyża Świętego uroczyste stroje. Będą w nich występować w czasie świąt i uroczystości kościelnych.
W 1998 r. dokonana została konsekracja kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i poświęcenie kaplicy - golgoty, gdzie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Wydarzenia te stały u podstaw prośby skierowanej przez Proboszcza parafii do Metropolity częstochowskiego o powołanie przy kościele Bractwa Krzyża Świętego. Ks. Zdzisław Gilski wraz ze wspólnotą parafialną składają serdeczne podziękowania Księdzu Arcybiskupowi i ks. inf. Marianowi Mikołajczykowi za powołanie bractwa i jego statut. "Do bractwa może przynależeć każdy katolik, szczególnie parafianin, który pragnie wzrastać w kulcie Krzyża Świętego - mówi Ksiądz Proboszcz. - U początku bractwa jestem świadom, jak wielka jest potrzeba łaski Bożej i dobrej ludzkiej woli w budowaniu wspólnoty. Wspólnota ta obrała sobie przecież za patrona św. Ojca Pio, wielkiego czciciela Męki Pańskiej, który przez 50 lat nosił na swoim ciele stygmaty".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady