Przedłużeniem tego wydarzenia w olszyńskiej parafii św. Józefa było spotkanie autorskie oraz prezentacja wystawy Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej pt. „Matki: mężne czy szalone?”.
Życie to dar Boga
Spotkanie zorganizowali: olszyńska parafia, Towarzystwo Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254 oraz Gminny Ośrodek Kultury. Data spotkania (5 kwietnia) była nieprzypadkowa. Termin został wybrany tak, aby nawiązać nie tylko do tajemnicy Zwiastowania Pańskiego i Dnia Świętości Życia, ale także do postaci św. Jana Pawła II, którego 14. rocznicę odejścia do Domu Ojca przezywaliśmy 2 kwietnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Troska o ludzkie życie i promocja pięknych, pozytywnych postaw jest bardzo ważna. Obrona najsłabszych powinna być naturalnym odruchem każdego z nas. Tym lepiej jeśli wypływa z tego głębsza motywacja – stwierdził Artur Grabowski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Olszyńskiej Olsna 1254, otwierając spotkanie. – W naszej parafii już kolejny rok trwa Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Ta modlitwa i stanie na straży świętości życia przynosi owoce. Dzięki wystawie i książce możemy przyczynić się do pokazania kobiet, które postawiły wszystko na życie, sprzeciwiając się aborcji, uśmiercaniu nienarodzonych, i na tym nam bardzo zależy, bo być może do nie jednej osoby dotrze prawda, że życie to dar Boga.
Jesteś skarbem
Reklama
W ramach spotkania organizatorzy zaprosili do wysłuchania muzycznego recitalu w wykonaniu zespołu olszyńskich Amazonek, działającego pod kierunkiem Mirosława Matogi przy Stowarzyszeniu Kobiet z Problemem Onkologicznym „Amazonka”, a na koniec wystąpiła dziewięcioletnia Hania Szewców, ze wzruszającą piosenką pt. „Jesteś, Mamo, skarbem mym”.
Potem przyszedł czas na opowieść autorki wystawy – Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej. Wystawa ta gościła m.in. w Rzymie podczas Synodu Biskupów nt. Rodziny.
– „Matki: mężne czy szalone?” to projekt, który zrodził się z pasji i miłości. Wystawa i towarzysząca jej książka to opowieść o odwadze, miłości, nadziei i zwycięstwie życia. O bohaterskich wyborach zwyczajnych ludzi – mówiła Marta Dzbeńska-Karpińska, autorka projektu. – To historie kobiet, które zdecydowały się urodzić dziecko, pierwsze lub kolejne, albo kilkoro dzieci – jak wiele kobiet. Tylko, że w ich przypadku oznaczało to poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Podejmowały jednak dramatyczne decyzje, czasem dlatego, że bardzo chciały być matkami, czasem – pragnąc za wszelką cenę obronić poczęte w nich istnienie.
Zaprezentowana w Olszynie wystawa i książka to niezwykła opowieść. Składają się na nią przede wszystkim fotografie mam, o których wiemy, że mają za sobą niełatwą walkę bądź wciąż zmagają się z cierpieniem. Tym bardziej zachwyca ich uśmiech czy po prostu pogodny wyraz twarzy. Obok pojawiają się mężowie i dzieci. Te historie same mówią za siebie, skłaniając do refleksji.
Pasjonatka
Marta Dzbeńska-Karpińska jest z wykształcenia politologiem i menedżerem. Absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Zawodowo zajmuje się fotografią i dziennikarstwem. Publikuje w prasie i współtworzy portal wrodzinie.pl. Pasjonuje się czarno-białą fotografią analogową. Jest żoną i matką trójki dzieci. Mieszka w Warszawie.