Reklama

Sprawozdanie roczne Caritas

Fakty i liczby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2002 był czasem intensyfikacji działań i rozwoju Caritas Kieleckiej. Powstały nowe placówki w Rudkach k. Szydłowa oraz w Mniowie, a także dokończono rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Charsznicy oraz Zespołu Placówek w Proszowicach. Łącznie działania Caritas w 2000 r. przekroczyły kwotę 8,3 mln zł. Organizacja ta zatrudnia ponad 330 pracowników etatowych i na prace zlecone, których wysiłek jest wspierany pomocą ok. 1500 wolontariuszy. W minionym roku ponad 12 tys. osób skorzystało z najróżniejszych form pomocy udzielanej przez Caritas Kielecką.
Najważniejsze działania Caritas można podzielić na kilka grup.
Pomoc stacjonarną i półstacjonarną realizują domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy, Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i Hospicjum w Miechowie. Pomoc środowiskową dla osób po kryzysie psychicznym, dla rodzin w trudnościach, osób samotnych i mało zaradnych, emerytów i ubogich, niosą środowiskowe domy samopomocy, stacje opieki Caritas, stołówki charytatywne i Centrum Interwencji Kryzysowej. Formy pomocy są tu bardzo różne - od dożywiania, dostarczania paczek żywnościowych, całego szeregu usług pomocowych, aż do dziennego pobytu w placówce. Szczególną uwagę należy zwrócić na dynamicznie działające stołówki charytatywne (m. in. w Wiśniówce, w Miechowie, Proszowicach, Sędziszowie, Ratajach i Świniarach). Łącznie z tej formy pomocy w 2002 r. skorzystało 2600 osób. Ponadto Caritas dotuje ok. 300 obiadów w stołówkach szkolnych.
Pomoc dla dzieci i młodzieży, to w pierwszej kolejności kolonie charytatywne, czyli 14-dniowe turnusy dla dzieci, za symboliczną opłatą. Skorzystało z nich 1840 dzieci, w tym 140 z polskich rodzin na Wschodzie. Trzeba podkreślić także pomoc w dożywianiu i organizacji zajęć pozaszkolnych (szczególnie w formie ognisk wychowawczych i świetlic socjoterapeutycznych), a także w dojeździe do szkół. Z tych form pomocy skorzystało 2800 dzieci. Pomoc medyczna Caritas dotyczy ubezpieczonych w ramach kontaktów z Kasami Chorych, jak również sporej grupy osób nie posiadających tych świadczeń.
W organizowaniu pomocy doraźnej na pierwszy plan wysuwa się sprawa dożywiania najuboższych. Ostatnio ok. 1200 osób korzysta na stałe z pieczywa, otrzymanego z piekarni "Pod Telegrafem" i innych piekrani. Każdego dnia jest rozdawanych ok. 50 koszy pieczywa, wyrobów cukierniczych, garmażeryjnych oraz ok. 1550 paczek żywnościowych w okresie przedświątecznym. Ogrzewalnia Caritas, Schronisko dla Bezdomnych oraz Centrum Interwencji Kryzysowej pozwalają bezpiecznie przetrwać trudne chwile osobom pozbawionym dachu nad głową (w minionym roku było ich 250). Nową inicjatywą jest Bank Informacji o placówkach dla bezdomnych oraz Biuro Aktywizacji Bezrobotnych (ponad 40 porad tygodniowo). Funkcjonują także różne formy pomocy incydentalnej.
Prowadzona na tak wielu płaszczyznach pomoc Caritas Kieleckiej, jest możliwa dzięki życzliwości ludzi dobrej woli oraz współfinansowaniu niektórych inicjatyw z dotacji budżetowych. Większość inicjatyw jest jednak finansowanych w oparciu o podstawową bazę - środki własne Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Łódź: Uroczystości 3 Maja

2024-05-03 18:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady