Nie bójcie się żyć po Bożemu, a wtedy wasze życie będzie po ludzku przebiegać i wszystko będzie tak jak trzeba. Idźcie w nowy czas stąd, z Goleniowa, niosąc ze sobą doświadczenie troski i życzliwości, jakich tutaj doświadczyliście i przekonanie, że wszystko jest możliwe, gdy się chce. Idźcie w nowy czas, w czas Polski pośrodku innych narodów Europy, idźcie i niech także przez was dobry Bóg nieustannie odnawia i uzdrawia oblicze tej ziemi” – to przesłanie, jakie na zakończenie Archidiecezjalnych Dni Młodych w Goleniowie skierował do uczestników tego religijnego wydarzenia abp Andrzej Dzięga.
Goleniów gościł młodych ludzi po raz trzeci i ostatni. Na „majówkę” z Panem Bogiem przybyło ok. 1000 dziewcząt i chłopców z całej archidiecezji oraz opiekujący się nimi kapłani, siostry zakonne i katecheci. Była również grupa z parafii w Bambergu (Niemcy). Myślą przewodnią tegorocznego spotkania młodych były słowa: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzień pierwszy
Reklama
Już od samego rana do Goleniowa zaczęły zjeżdżać zorganizowane grupy uczestników ADM. Oficjalne rozpoczęcie ADM nastąpiło o godz. 11 na stadionie miejskim, gdzie stanęła główna scena. Tam młodych i towarzyszących im kapłanów przywitał burmistrz Robert Krupowicz, podkreślając, iż są w Goleniowie mile witanymi gośćmi, bo wnoszą w jego przestrzeń swoją młodzieńczą radość i modlitwę. Chwilę później kolorowa, rozśpiewana kolumna przeszła do kościoła św. Katarzyny, gdzie pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana odprawiona została Msza św. inaugurująca to trzydniowe spotkanie młodzieży z Bogiem. W homilii Ksiądz Biskup wiele mówił o św. Józefie, którego Kościół 1 maja wspomina, dając go młodym za wzór do naśladowania: „Wpatrując się w św. Józefa, chciejcie swoje zadania wykonywać jak najsumienniej, aby w ten sposób przysparzać chwały Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie naszej – Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział na koniec.
Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach tematycznych. Do wyboru było 29 propozycji, m.in.: warsztaty dziennikarskie, których efektem jest gazetka „Marana tha” (będzie pamiątką z pobytu w Goleniowie). Późnym popołudniem w koncercie uwielbienia „Dla Ciebie, Panie” wystąpiła goleniowska grupa wokalno-instrumentalna „Per Musicam”; koncert poprowadził pochodzący z Nowogardu ks. Wojciech Koladyński. Wieczorem był czas na muzyczne uwielbienie, świadectwa i pojednanie w kościele św. Katarzyny.
Dzień drugi
Bardzo pracowity dla uczestników ADM był drugi dzień, wypełniony modlitwą i spotkaniem z kulturą chrześcijańską od rana do późnego wieczora. Podobnie jak w latach poprzednich rozpoczął się jutrznią w kościele św. Jerzego. Tuż po jutrzni o działaniach misjonarzy w Afryce, a konkretnie w Kenii, opowiadał młodzieży kardiolog, profesor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Jerzy Sieńko, który z trojgiem młodych lekarzy przez kilka miesięcy pracował w kenijskim szpitalu. Apel o pomoc dla sierocińca w Wambie, z jakim zwrócił się do młodych, zaowocował kwotą ponad 4000 zł.
Mszy św. tego dnia przewodniczył ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Kurii Szczecińskiej, a homilię wygłosił ks. dr Marcin Szczodry, który z ramienia Kurii odpowiedzialny był w tym roku za ADM.
Reklama
Po obiedzie młodzież uczestniczyła w Przeglądzie Kultury Chrześcijańskiej, na który złożyły się m.in.: pokaz filmowy, spektakl teatralny „Zobaczyć słowo”, gra terenowa oraz konkurs wiedzy religijnej. Ten trudny konkurs wygrali: Beniamin Kubiak z parafii w Szczecinie-Podjuchach oraz Joanna Maduzia z Pyrzyc, w nagrodę pojadą z parafią św. Katarzyny na tydzień do Paryża.
Jako że 2 maja to Dzień Flagi, ważnym punktem tego dnia był widowiskowy biało-czerwony marsz: orkiestra dęta Wood & Brass Band, kompania honorowa 3. Batalionu Logistycznego, dziesiątki flag i chorągiewek, białe i czerwone kwiaty, obok siebie uczestnicy ADM i goleniowianie. Razem z nimi z chorągiewkami w dłoniach szli abp Andrzej Dzięga oraz burmistrz Robert Krupowicz.
Wieczorem – jak to określiła jedna z uczestniczek – „wisienka na torcie”, czyli koncert znakomitego zespołu „Sound’n’Grace”. Mimo dokuczliwego zimna i padającego chwilami deszczu wysłuchało go kilkaset osób.
Dzień trzeci
Dzień 3 maja, uroczystość NMP Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, był zarazem ostatnim dniem Archidiecezjalnych Dni Młodych w Goleniowie i pożegnaniem Goleniowa z tym wydarzeniem. Były to dni bogate przede wszystkim w głębokie przeżycia religijne, czemu młodzi dawali świadectwo po jutrzni w kościele św. Jerzego.
Reklama
Głównym wydarzeniem ostatniego dnia była plenerowa uroczysta Msza św. sprawowana przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. Nawiązując do trzeciomajowego święta, przypomniał Ksiądz Arcybiskup w kazaniu historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uznania Maryi za Królową Polski w 1656 r. przez króla Jana Kazimierza. Podkreślił, że śluby przed Maryją wtedy złożone do dzisiaj nie straciły na swojej aktualności, a miłość i szacunek dla Ojczyzny są dla nas wszystkich najważniejszym obowiązkiem i wyrazem patriotyzmu. – Nie rezygnuj z Polski. Polska cię potrzebuje, idzie nieustannie w nowy czas i ty będziesz jej potrzebny – apelował do młodych. – I kieruj się w swoim życiu wartościami wciąż niezmiennymi: Bóg i służba Bogu na pierwszym miejscu, potem Ojczyzna i służba dobru wspólnemu, rodzina i miłość wobec drugiego człowieka i dopiero na końcu dobro własne.
Kończąc pożegnalną Eucharystię, abp Andrzej Dzięga zwrócił się do gospodarzy Archidiecezjalnych Dni Młodych: – Dopełniło się nasze trzykrotne przebywanie w Goleniowie i dzisiaj chcemy gorąco podziękować mieszkańcom i władzom gminy za przygotowanie wszystkiego na wysokim poziomie, za to, że czekaliście na nas, że cieszyliście się z naszego przyjazdu i za szczególną troskę, jakiej od was doświadczyliśmy, za serdeczność, uśmiech i dyspozycyjność. Poniesiemy dalej tę atmosferę, atmosferę domu polskiego, atmosferę wspólnoty odważnej i mądrej, nieobawiającej się wyzwań. Dziękujemy Goleniowowi, mówimy wielkie: Bóg zapłać!, a jednocześnie: Błogosław, Boże, na nową drogę, w nowych sytuacjach, w nowych czasach!
Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup poinformował, że gospodarzem następnych Archidiecezjalnych Dni Młodych będzie Chojna. Jej przedstawiciele z panią burmistrz Barbarą Rawecką przejęli od Goleniowa symbole ADM – krzyż oraz ikonę Matki Bożej, zapraszając wszystkich za rok do Chojny.