Potrzebę modlitwy za powołanych do małżeństwa odkryli w 2014 r. uczestnicy spotkań Duszpasterstwa Akademickiego u Księży Salwatorianów w Warszawie. Zaczęło się od pytań: – Czy małżeństwo to powołanie? Jeżeli tak, to dlaczego nie modlimy się o powołania do małżeństwa, tak jak do stanu duchownego lub życia konsekrowanego? Wkrótce potem młodzi zorganizowali pierwszy Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa pod nazwą „Tak na Serio”.
Powołanie
Celem projektu jest to, aby uświadomić młodym ludziom, że małżeństwo to powołanie, pewna propozycja od Boga, którą trzeba usłyszeć. Słuchanie wiąże się z procesem rozeznawania, dlatego wejście w związek małżeński powinno zostać poprzedzone namysłem, modlitwą i dialogiem. Sprzyja temu narzeczeństwo, które projekt „Tak na serio” promuje jako czas rozeznawania, poznawania siebie nawzajem i swoich rodzin. Kolejnym celem inicjatywy jest promowanie potrzeby stałej formacji małżonków, aby zerwać z powszechnym przekonaniem, że ślub to „koniec drogi”. Wręcz przeciwnie, to początek wspólnej formacji, która pomaga przejść razem przez trudy życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Decyzja
Reklama
Wokół przygotowania do sakramentu małżeństwa funkcjonuje szereg krzywdzących stereotypów. Ks. Łukasz Anioł SDS, opiekun duchowy projektu w Krakowie, mówi, że aby dobrze wykorzystać okres narzeczeństwa, trzeba podjąć decyzję i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuję od tego czasu. – Cokolwiek byśmy jako duszpasterze nie robili, nie mówili, bez tej decyzji nie pomogą nawet najciekawsze kazania czy prelekcje. Bez świadomej decyzji trudno jest zejść z utartych schematów, łatwiej jest postępować stereotypowo – mówi kapłan. Uważa, że duszpasterze powinni towarzyszyć narzeczonym poprzez bycie i znajdować dla nich czas na rozmowę, w której pojawia się szansa na pogłębienie relacji z Bogiem, modlitwę, naukę.
Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa może pomóc rozwiać wiele wątpliwości, odpowiedzieć na ważne pytania, dowiedzieć się czegoś więcej na temat nauki Kościoła o małżeństwie jako drogi do świętości. – Zapraszamy gości z doświadczeniem – zapewnia ks. Łukasz. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.
Modlitwa
Tydzień Modlitw odbędzie się w kościele pw. Boskiego Zbawiciela (przy ul. św. Jacka na Zakrzówku w Krakowie) i rozpocznie się w sobotę 8 czerwca adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji powołanych do małżeństwa. W niedzielę ks. Łukasz Anioł będzie głosił kazania na Mszach św. Program na kolejne dni jest następujący:
• poniedziałek, 10.06, godz. 19 – dr Leszek Lachowicz, lekarz ginekolog: „Nie do wiary, NaPro czary!” – czyli o naprotechnologii w teorii
• wtorek, 11.06, godz. 19 Katarzyna i Arkadiusz Aszykowie: „Pokłóćmy się!” – czyli jak się kochać i kłócić jednocześnie
• środa, 12.06, godz. 19 Agnieszka i Grzegorz (od 17 lat w małżeństwie, 7 dzieci): „Dla małego, dla dużego, jest tu miejsce dla każdego!” – czyli życie w wielodzietnej rodzinie
• czwartek, 13.06, godz. 19 Mateusz Ochman: „Do tańca i do różańca!” – czyli o przeżywaniu wiary w małżeństwie
• piątek, 14.06, godz. 19 Magdalena Bojanowska (żona, mama, psycholog): „Ile jeszcze mam czekać?” – czyli o cierpliwości w byciu singlem
• sobota 15.06, godz. 19 Tomasz Budzyński: „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci” – czyli o miłości po latach.
W niedzielę 16 czerwca Tydzień Modlitw zakończy się świadectwem pary narzeczonych: Weroniki Jakubowskiej i Piotra Mroczko pt. „Rozgrzewka przed małżeństwem (Odważni i Romantyczni)”. Podczas Mszy św. kazania wygłosi ks. Artur Stobierski SDS. Odbędzie się również Msza św. z błogosławieństwem narzeczonych. Serdecznie zachęcamy do udziału!